• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MLIKARNASoustružení (dřeva) a vše s tím spojené...
    Pojďme si povídat o soustružení, pro někoho práce, pro někoho koníček. Rady, tipy, doporučení, srazy, zkrátka místo kde se můžou potkat fanoušci a fanynky točícího se dřeva...

    Na nástěnce nově najdete seznam nyxích soustružníků, pro přidání napište sem nebo rovnou do pošty.
    rozbalit záhlaví
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MERISCZ: No a co te presne na tom trapi? Uhly, pocty dilu, delka rezu? Na to jsou dostupne kalkulacky.
    Jinak me opticky se libi mensi segmenty, 1-2 cm vyska. Vyssi jen kdyz maji nejakou unikatni kresbu.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    WEWERKA: to mi bohužel moc nepomohlo :-) A jsou to hranoly cca 3x3x38 cm
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MERISCZ: Jestli to jsou hranoly a bude to segmentova miska, tak se ridim hlavne kresbou. Suky radsi vynech a ten hranol vlevo se mi uplne moc nelibi.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    AXTHEB: je to možný. Jsem to nějak blbě pochopil a pak zareagoval, aniž bych si to znovu přečetl.
    Od pondělí mám zamotanou hlavu a pořád přemýšlím, jak z tohohle správně nařezat a slepit misku.

    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    MERISCZ: nešlo náhodou o end./side spoj, který jsem do diskuse zavlekl já jen jako nástroj na porovnání pevností?
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    WEWERKA: špatně jsem asi pochopil tvůj komentář, že nevíš, kde by jsi to v soustružení využila.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MERISCZ: Jestli myslis lepeni jednotlivych bloku end-end, tak to se tak bezne dela.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    WEWERKA: napadlo mě, že bych asi lepil end to end segmentovou misku, kdybych jí dělal z hranolu.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    OMNISLASH: material mezi lety ma mensi pevnost, nez lepidlo. Dokud to bude mit sanci rupnout mezi lety, tak to mezi lety rupne. Lepidlem to pujde, az kdyz by to mezi lety slo treba dvakrat tak dlouhou cestou.
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    OMNISLASH: Fyi. "kapilární elevace v mrtvém dřevě"
    vysvětlí hodně
    OMNISLASH
    OMNISLASH --- ---
    A opravdu je z toho zaver ten, ze end to end slepenina ma nejvetsi silu? Ja tedy v tom finalnim testu (uznavam, ze jsem to jen proklikal) videl jen to, ze dlouha a uzka nudle pricne riznuteho dreva se snadno zlomi. Kdyby to byly dva kvadry treba 10x10x2 a jeden spoj byl end to end a druhy side to side, nechce se mi moc verit, ze ta side to side varianta "padne" jako prvni.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    AXTHEB: Tak se teda zpetne musim opravit. End-end je teda nejsilnejsi, side-end and side-side je stejne silny a lehce slabsi spoj. Moje zkusenosti muzou byt ovlivnene pakou (presahujici delkou pri tom uderu kladivem) celeho kruhu, precejen te sily na zlomeni pri delsim kusu neni treba moc a je treba mozne, ze jsem tam mela malo lepidla nebo neco takoveho.

    Na druhou stranu premyslim nad uplatnenim v soustruzeni a nenapada me nic, kde bych tuhle novou informaci vyuzila. Napr. pokud slepim misku ze dvou kusu drev end-end, tak pro soustruzeni budu mit end grain stejne na boku. To same jako kdybych ty dreva slepila side-side, tak stejne tak budu mit end grain na boku, akorat o 90 stupnu jinak.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    AXTHEB: Zajimavy. Osobne teda mam trosku jine zkusenosti. Vzala jsem slepeny segmenovy kruh, dala ho na hranu stolu a uderem kladiva jsem ho ciste oddelila primo ve spoji a zaroven ta rana nebyla moc velka. Druha zkusenost byla s demontazi smrkoveho latkoveho ramu na kapsovy spoj. Nektere spoje byly po rane kladivem castecne ustipnute ve dreve a nekde to slo naprosto ciste bez poskozeni dreva primo ve spoji lepidla.
    Kazdopadne tupy side-end spoj nema v soustruzeni (a vlastne i truhlareni) co delat prave kvuli rozpinani, takze je uplne jedno jestli to vydrzi o kousek vic nebo min :)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    WEWERKA: Tady to i měří: https://youtu.be/m7HxBa9WVis
    side-side spoj je slabší než end-end, protože dřevo povolí dřív než lepidlo.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    AXTHEB: No ja jsem se predtim ani nebavila o spoji end - side. Pouze o end-end, ten se pouziva u tech segmentu a teprve pak se dva segmentove kruhy spolu spoji side-side.
    Nicmene ano, mas pravdu, je to trosku pevnejsi, ale o tolik moc zase ne. Pouzijes to treba na konstrukci latkoveho ramu s kapsovym (pocket) spojem. To jepidlo je tam spis jen pro jistotu, vlastni pevnost nese vrut. Navic u vetsich ploch to nema smysl, protoze to je presne ten spoj, ktery diky roztahovani praskne jako prvni.
    Nicmene s tou potrebnou silou nesouhlasim. Nejvic sily snese side-side spoj, pak side-end a nejmin end-end.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    WEWERKA: jenže tady porovnáváš pevnost dřeva po letech a napříč. Když nalepíš side grain na end grain, nepovolí to v lepidle ale v letech. Síla, kterou potřebuješ na zlomení toho end grain spoje je větší, než potřebuješ na rozlámání dřeva u stejně velkého side grain spoje.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    AXTHEB: Jiste, standardni disperzni lepidlo to nespoji tak pevne. Je mozne, ze nejake konstrukcni ci epoxidove bude pevnejsi, ale to se nehodi na soustruzeni.
    Schvalne si to zkus - vezmi 2 kusy prkna, spoj je pres end grain a nech 24 hodin zaschnout. Pak je poloz v miste spoje na hranu stolu a bouchni kladivem. Odleti to. Kdyz to same udelas u spoje u side grain, tak odstipnes kus dreva okolo spoje. Lepidlo je v tomhle pripade pevnejsi nez drevo, proto praskne drevo.
    Ostatne kdyby end grain byl u lepeni pevny, tak bychom nemeli vsude ve stolech/zidlich/atd. cepy a dlaby. Vsechno by to bylo nalepene na tupo :)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    WEWERKA: Opravdu š měla někdy pevnostní problém s end grain spojem, lepeným nějakým rozumným lepidlem?
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    WEWERKA: okej, teď už tomu rozumím trochu víc, ten koláč byl jen jedna výseč, takže dost malej kus (20x20k třeba z metrovyho pařezu..
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MLIKARNA: Mas fotku toho kolace pred zpracovanim? Na prvni pohled tam ten end grain nejak nevidim. Na orechu s vlastnim rezanim pak neni uplne problem, ale zkus si to treba na buku.
    Jinak u kolace jde primarne o to, ze smerem od stredu postupne ven kazda cast toho kolace se pri schnuti posouva (rozsiruje/stahuje) jinou rychlosti. Mensi kolac to pnuti muze vydrzet, ale vetsi urcite praskne. A muze prasknout i po soustruzeni az nekdy v lete pri rozsireni vlaken.
    U vaz se vybere stred a necha se vlastne po obvodu stejne rychle se roztahujici se vrstva. Pokud to teda neni tlusta stena, tak se s tim rozsirovanim/stahovanim vyrovna.
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    Dneska malá baňatá ze zbytků dubové spárovky...

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam