• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MLIKARNASoustružení (dřeva) a vše s tím spojené...
    Pojďme si povídat o soustružení, pro někoho práce, pro někoho koníček. Rady, tipy, doporučení, srazy, zkrátka místo kde se můžou potkat fanoušci a fanynky točícího se dřeva...

    Na nástěnce nově najdete seznam nyxích soustružníků, pro přidání napište sem nebo rovnou do pošty.
    rozbalit záhlaví
    NICOLLETTE
    NICOLLETTE --- ---
    OMNISLASH:
    DYSTOPIK: díky moc za odpovědi a za tip na nože, přesně něco takového mu asi dám pod stromeček, takže určitě díky za tip!
    MLIKARNA: mohl bys případně do pošty doporučit nějaký kurz?
    MERISCZ: FB ani jeden nemáme, nicméně děkuju!
    KOUDY:
    ZCR: jo no, po uvážení je soustruh - i malej - prostě blbost do bytu, kór toho našeho. to spíš dává smysl sdílená dílna, kurz, etc.
    DYSTOPIK
    DYSTOPIK --- ---
    NICOLLETTE:
    1 - přesně jak psal OMNISLASH. Řešili byste hlavně ten čurbes s tim spojenej. Dělaji se menší soustruhy, ale s tím uděláš (podle mýho) jen menší výrobek, ale bordel/hluk tam bude obdobnej:).
    soustruh proxxon - Hledat Googlem
    https://www.google.com/search?q=soustruh+proxxon&rlz=1C1GCEU_csCZ867CZ867&oq=soustruh+proxxon&aqs=chrome..69i57j0i22i30l3j0i15i22i30l2j0i22i30l2.6023j1j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8
    3 - tohle asi neni uplně špatný jako dárek, pokud teda už nemá nějaký řezbážský nože.
    Sada řezbářských nožů PROFI 4dílná
    https://eshop.nastrojecz.cz//sada-rezbarskych-nozu-profi-4dilna_p25150?
    Třeba dláta bych vybíral nějaký jednotlivý, ne sadu. Ta už by vyšla celkem draho a pokud neni profík, aby potřeboval celý spektrum profilů a šířek, tak to fakt nevyužije. Slyšel jsem mluvit jednoho týpka, kterej je uměleckej řezbář a dělá fakt neuvěřitelný věci a říkal, že má 3 dláta, který používá převážně a zbytek jen tak občas něco.

    Ještě pamatuju, že si tady na nyxu někdo děsně vychvaloval tenhle nůž
    https://www.google.com/search?q=morakniv+106&rlz=1C1GCEU_csCZ867CZ867&sxsrf=ALiCzsbzG13nd8IF8-uWwP4BoyX37S5dgA%3A1665489424159&ei=EFpFY8qWCYK5sAeFqrToAg&oq=morakniv+106&gs_lcp=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&sclient=gws-wiz
    OMNISLASH
    OMNISLASH --- ---
    NICOLLETTE:
    1) Maly soustruh neni problem. Je ale potreba pocitat s tim, ze to zvladne nadelat opravdu hodne bordelu. Pokud vysledky bude brousit, pak i prachu. Do sklepa ci pracovny na baraku asi ok. V byte asi spis nemozne.
    2) V Ove Fajna dilna. V Brne Hobbylab. V Praze, tusim, neco na "naplavce" nebo tak nejak se to jmenovalo?

    Rezbarska sada je trochu problem. Rezbarske veci jsou pomerne drahe, pokud to nema byt uplny shit. Koupit sadu muze fakt zasek do kasicky a ve finale z ni bude pouzivat treba 15% a pro zbytek nemusi mit uziti.
    NICOLLETTE
    NICOLLETTE --- ---
    ahoj všem,

    omlouvám se za možný spam, ale potřebovala bych poradit, leč se v tomto oboru absolutně nevyznám.
    muž pracuje rád se dřevem (a je opravdu strašně šikovný, a to nejen ve smyslu, že si zatím nic neuřízl :), leč nemá dílnu, po které by toužil a vlastně ani moc nářadí.
    tedy několik dotazů:
    1) existuje něco jako domácí soustruh? (domácí myslím něco, co nezabírá půlku místnosti)
    2) nemáte někdo vědomí třeba o sdílených dílnách?

    a třetí dotaz - ačkoli vím, že jste tu hlavně soustružníci a s tím to už asi přímo nesouvisí - nedoporučil byste mi někdo pěknou sadu řezbářského náčiní, kterým bych muže mohla k vánocům obdarovat?

    děkuji a soustruhu zdar!
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    WEWERKA: jak je to dlouhé a kolik jsi vrtala?
    ZCR
    ZCR --- ---
    WEWERKA: jé, cuketa!
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    Tak po letech jsem konecne dodelala rukojet na velky struh od Adama (gurtool.cz). Byl to hodne presny (cti kratky) kus dreva a proto jsem musela predtim dodelat lunetu, aby to slo uchytit a hlavne i relativne rovne vyvrtat diru. Bylo to docela na milimetry a diky tomu je uplne vlevo ten pruh (tam bylo uchyceni do celisti).
    Zaklad je fialovy pigment, potom dva odstiny modre a ve finale po zlute to udelalo takovyhle mix :)

    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    Dneska jsem vylevala formicky epoxidem. Spodni dve formy jsou udelane na cnc, orech fosna. Miska je orech ze sousedni zahrady, uz uschly polotovar. Ted to bude par tydnu schnout.
    Na te misce po uschnuti osoustruzim okraje a zbyde tam jen epoxidova hrana.

    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    Orechova miska s pigmentem na vnejsku. Diky lesku se to velice spatne foti, ale v realu vypada moc pekne.

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Hranaté soustružení na klíče z jasanu ošetřené Liming Wax

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Lipová 25,5x5,5. Ošetřená pastou z včelího vosku a lněného oleje
    Ušatý javor s kůrou. Ošetřený olejem z ostropestřce

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Víc štěstí než rozumu. V nejužším místě cca 2 mm.

    HEDERAHELIX
    HEDERAHELIX --- ---
    MERISCZ: to vyšlo fakt krásně!
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    .

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Pro lepší představu barvy jsem zkusil fotky s ořechy

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Pokus malého chemika je u konce a já jsem velice spokojený. Ošetřeno sloučeninou vzniklou reakcí železného rouna (nebo jak se to jmenuje) v bílém octu. Finální pak vosková pasta. Nedaří se mi pořádně vyfotit finální odstín.

    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    OMNISLASH: V obi jsem taky koupila nejaky disperzni lepidlo a mam pocit, ze taky okolo 500. Akorat ho bylo 2,5 kg :)
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    OMNISLASH: zatřel jsem barvou co byla zrovna po ruce. Vodou ředitelnou. Nezkoušel jsem ničím jiným. Známý truhlář čela "speciálních" dřev zatírá horkým voskem.
    OMNISLASH
    OMNISLASH --- ---
    Hazim odkaz i sem, protoze se to soustruzeni tyka :) (dotaz na zatirani cela cerstvych kousku pro pozdejsi zpracovani na soustruhu)

    [OMNISLASH @ Dřevo]
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam