• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MLIKARNASoustružení (dřeva) a vše s tím spojené...
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    MLIKARNA: Neboj, dám ti jinej kousek jilmu :-)
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    MLIKARNA: nechceš sem dát fotku toho květináče z jilmu? Jak pěkně prasknul.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    ADAMH: určitě říznout přes střed na dvě půlky. Tím nic nezkazíš a zmenšíš tím pnutí. Takže bude menší pravděpodobnost, že to praskne tolik. Nevím, co utočíš na soustruhu, ale můžeš klidně hned z půlky vytočit "live edge" (nevím, jak se jí správně řekne česky). U té pak deformace schnutím, nebo praskliny většinou nevadí, protože díky jejímu tvaru tam vlastně nevidíš kruh.

    Tohle je cca před měsícem a půl kácená škumpa. Točil jsem jí minulý týden.

    ADAMH
    ADAMH --- ---
    WEWERKA: ONLY_Q: MERISCZ: No právě, říznout či neříznout. V kůře bylo i tak docela živo, jeden červík nalezen, takže jsem to jen očistil, zatřel nějakym sealerem a nechám ještě venku proschnout a časem se podívam. Popravdě nevím co to je, dostal jsem to s tím ,že to darující před lety našel někde v lese a moc se mu to líbílo :)
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    WEWERKA: to bude ten rozdíl. Vytápěný sklep bude asi "hodně" suchej. Tam to chce pak mít i v tom igelitu.

    Z popisu původního příspěvku jsem pochopil, že to může být spíš vzduchosuché dřevo a tam už je tohle celé podle mě zbytečné a stačí polotovary dosušit doma.
    Teď takhle dosušuji jasan. Mám ho normálně v pokoji. Ale je to první pokus.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MERISCZ: Pardon, nedelam to schvalne a neber si to prosimte osobne. Pisu dost zkratkovite bez detailu a kdyz se objevi dalsi informace, tak to musim rozvinout. Mas samozrejme pravdu s tim prostredim. Ja to susila ve sklepe, ale vytapenem a pak dosusovani na chodbe, taky relativne teple. Mela jsem to proto radsi ve 4 vrstvach a jeste v tasce od rohlik.cz. Kazdy cca dva dny jsem vytahovala mokry zmackany noviny ze stredu, nechala jen vyschnout a dala zpet. To hlavni obaleni ze stran jsem nemenila. Orech ani nahovetvec mi nepopraskal, merunka taky ne a tresen jen u blbe vysoustruzenych kousku.
    Puvodni suseni pred zabalenim do novin probihalo ve velkych bednach s mokryma struzinama. Ta plisen tam hrozi a taky se tam objevila, ale kdyz se to pravidelne prohazuje, tak se tomu da predejit.
    Polotovary jeste na soustruhu navic navoskuju svickou.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    WEWERKA: opravdu je nutné mě pořád poučovat?

    Noviny stačí právě max 2 vrstvy a nic neměníš. Mám za sebou takhle cca 20 polotovarů a praskly jenom dvě švestky. A jak jsem psal, hrozně záleží na tom, kam to dáš. Já to měl na půdě na paletě s ohrádkou. Takže rozumné proudění vzduchu. Vysychaly necelého půl roku. V zimě to bude jiné.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MERISCZ: Mokry struziny se samozrejme kazdy den musi prohazovat a vydrzi to tam maximalne tyden. Ale i to staci, aby to seschlo pomaleji. Noviny klidne 3-4 vrstvy a do vnitrku misky nacpat zmackane noviny. Ty sajou mnohem vic, takze se taky musi prvnich par tydnu obmenovat.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    ADAMH: podle fotky by mě lákalo z toho vysoustružit takhle něco na hotovo a počítat s tím, že to praskne. Může to pak dopadnout dobře.
    Do mokrých stružin bych to určitě nedával. Pokud to nechceš sušit v bytě. Je tam velká pravděpodobnost, že to chytne plíseň. Když tak do dvojité vrstvy novin.
    Jinak napůl přes střed a ty polotovary.
    Popřípadě jestli to chceš urychlit s rizikem, že to praskne, tak polotovary a mikrovlnka.
    Z fotky nepoznám, co je to za dřevo. Což je taky důležité. Třeba peckoviny praskají víc.
    ZCR
    ZCR --- ---
    ONLY_Q: já v tom teda vidím buben jak vyšitej, bylo by i na tympán :-)
    ONLY_Q
    ONLY_Q --- ---
    ADAMH: a nebyla by z toho pěkná " ozdobná koule... nebo tak něco podobného.. podstavec??
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    ADAMH: Zmer si vlhkost dreva a uvidis. Kdyby to bylo mokre, tak zpracovat co nejdriv tzn. rozriznout napul a udelat z toho 2 misky na polotovary. A i ty polotovary davat do mokrych struzin a pak do novin. Ale jestli je to suche, tak uz to stejne nekde prasklo a asi na nic pospichat nemusis.
    ADAMH
    ADAMH --- ---
    Dostal se mě do ruky tento špalek, prý je suchý a byl skladován v suchu (i tak byl poslední dobou venku, nevím jak dlouho), raději jsem ho ještě přetřel a někde uskladním.

    Napadá váš jak ho zpracovat. Zatím ho mám v kuse, nevím zda je vhodné o půlit apod. Soustružit to při upíchnutí podélně, to pak musím řešit méně sesychající střed a riziko praskání.

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    "Cesta dřeva, aneb příběh jednoho mokrého jilmu, co ležel 2 roky v kopřivách"

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Der Drechsler von Dachau | Der Letzte seines Standes
    https://www.youtube.com/watch?v=zgNjjzDM7TA
    ADAMH
    ADAMH --- ---
    WEWERKA: Nakonec si možná něco zbastlím. Tohle je tak uzkoprofilové, že to snad ani nikde k sehnání v CZ nebude :-)
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    ADAMH: Jeste jsem nasla dalsi.
    Reviewing the Oneway Drill Wizard, accessory for Wood Lathe
    https://www.youtube.com/watch?v=BLqamgoL_OQ
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MERISCZ: Dobry vedet :) Diky za info.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    WEWERKA: přímo u Adama. Vyrábí jich málo a nepravidelně, tak je na webu nemá. A nebo jsou tam jen chvíli, když nějaké má.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MERISCZ: Na webu ho nema. Kde sis ho vybral?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam