• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KAMAHLProkremelská propaganda, dezinformace a manipulace
    V tomto auditku se zaměřujeme na dokumentování a odhalování prokremelské propagandy všeho druhu. Vítány jsou relevantní zprávy z důvěryhodných médií, screenshoty ze sociálních sítí nebo i osobní zkušenosti a postřehy a diskuse k nim.

    U příspěvků dokumentujících propagandu musí být zřetelné, že se jedná o dokumentaci propagandy a pokud možno kdo a jak ji šíří. Snažme se, aby nemohlo dojít k záměně propagandy, za naše vlastní postoje. Můžete použít hashtag #propaganda. Příspěvky dokumentující propagandu můžete pro ostatní udělat zajímavější doplněním nějakých vysvětlujícím komentářů.

    ZAKÁZÁNO je zde ale vyjadřování názorů, které lze interpretovat jako schvalující k putinovskému režimu nebo relativizující jeho zločinnost. Není zde na místě ani diskuse o propagandě jiných typů.
    rozbalit záhlaví
    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    KAMAHL: Proč jsou v tý vaně? LOL
    JON
    JON --- ---
    KAMAHL: ty "dva druhy cerny" jsou umeleckej zamer, nebo se jim uz zacali vracet ty uprchli idbornici?
    TEKKIT
    TEKKIT --- ---
    KAMAHL: hele já teď koukal na nějakej dokument "vzestup Hitlera k moci"(nebo jak) ...Německo 1930 - 1938 a musim říct, že se v zásadě nic nezměnilo:)) Přesně tenhle typ poselství frčel i tenkrát
    KAMAHL
    KAMAHL --- ---
    no comment... #propaganda

    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    KEB: boti, kteri delaji zamerny preklepy a podobny non-grammar-compilant veci, jsou afaik celkem bezna vec
    imho a zrovna na nejaky carky v souveci nepotrebujes zadny komplexni AI/ML/LLM ... na to ti staci randomizovany nahrazovani textu - maly velky pismenka na zacatku vet, pravdepodobnostni prehazovani interpunkce a mezery, etc..



    kdyz jsme u tech botu a gramatickych chyb
    vypadl na me zajimavy paper
    tady sice preklepy nejsou generovany botama, ale pomahaji s jejich amplifikaci

    Social Media Bots: Implications for Special Operations Forces
    https://apps.dtic.mil/sti/trecms/pdf/AD1112595.pdf
    (DTIC = Defence Technical Information Center)

    Fracturing: breaking a large conversation into smaller conversations
    Fracturing occurs exclusively around social media hashtag campaigns. In these cases, the
    erceding entity deploys a purposefully misspelled hashtag to break a larger conversation
    into a series of smaller conversations. These “misspelled hashtags are decoys, aimed at
    diffusing the reach of the original by breaking the conversation into smaller groups.
    .....
    In supporting these misspelled hashtags, the Russian botnet aspired to “train Twitter’s search
    algorithms to see the misspelled versions as trending topics.”
    And then, because they were
    trending, Twitter began to suggest them to users who were searching for the correctly spelled
    hashtag.
    ....
    Although it is true that the effective use of social media bots may require cultural expertise in
    some instances (unlike for the use of memes), it is not universally true
    . In some cases, social
    media bots and botnets fall outside this rule and provide a means of influencing conversations
    with no cultural expertise. For example, a trending hashtag or social media account could be
    flooded with content that is completely meaningless (e.g., photos of giraffes) or fractured by
    simply changing one letter in the spelling of the hashtag. In each instance, it is not necessary to
    have a sophisticated understanding of the target audience to achieve the desired effect.
    KEB
    KEB --- ---
    QWWERTY: jasně, takže stačí bota naučit dělat chyby...
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    KEB: boti afaik bezne nemaji zadny tvrdy gramaticky/syntakticky pravidla ... pokud ho postavis na datech, ktery obsahuji chyby "zivych blbecku", tak bude imitovat "zivy blbecky", tzn. tohle ti s identifikaci moc nepomuze
    KEB
    KEB --- ---
    ADAMIRA: udělá bot chybu v čárce v souvětí? IMHO bych řekl, že bot by tyhle základy držel, tohle bude zivej blbeček
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    CDR: Ale je možný, že je to prostě ruskej bot, mají statisíce profilů na všech možnejch seociálních sítích ve všech možnejch jazykovejch mutacích (at už "spících" nebo aktivních)
    CDR
    CDR --- ---
    ADAMIRA: jo, ten nebude dotovanej. Je to několik provázaných profilů, totálně anonymních a neosobních, dosah okolo 50 - 100 sledujících
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    CDR: dotovanej kremlem určitě není, řekl bych že u nás můžeše tohodle statusu dosáhnout až ve chvíli kdy máš nějakym způsobem podchycenou hodně velkou část lidí - a i tam to bude dost složitý

    Rus dostává vojensky na prdel, o tom žádná ale jestli něco umí (a to docela dobře) to je hybridní válka a vyplácet nějaký tragédy je v tohmle případě amaterismus, ten dav užitečnejch idiotů to dělá zadarmo oni jenom pomocí sociálních sítí apod. řídí narativ.
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    CDR: Ono je to asi jedno. Všechno je na prd. Ale tohle je zrovna ukázka profilu b) nebo c), protože to na mě působí dost jednoúčelově. Pak jsou ještě profily, kde se lidi chlubí svými koťátky, vnoučátky a dovolenými a sem tam mezi tím propagují svůj světonázor. Ti pak spadají převážně do kategorie a).
    CDR
    CDR --- ---
    Vždy vaham, kdy se jedná o svině, které tomu věří a svou defektní víru aktivně šíří pomocí fb a Twitteru. Zdarma.
    Nebo o svině, které tomu věří, ale navíc jsou dotováni z Kremlu.
    Nebo svině, kteří tomu ani nevěří, ale kvůli penězům tuto propagandu generují, šíří a sdílí.
    Mluvím konkrétně třeba o profilech na fb, kde i přes velký dosah nejde jejich propaganda monetizovat, narozdíl od YouTube, webových stránek atd.
    ***
    CHCIMÍR
    nadávka směřovaná na ty spoluobčany kteří chtějí mír a nepřeji si aby byla Česká republika nadále zatahována mstivou politickou reprezentací do války popravdě netušil jsem že se někdy dočkám toho aby byl jedinec požadující mír terčem veřejného posměchu, protože jsem měl za to že většina psychicky normálních psychicky zdravých jedinců tak nějak inherentně chce mír, je obtížné pochopit že by někde existoval člověk který není psychopat a současně chce válku s všemi jejími průvodními jevy jako třeba destrukce civilního majetku, mrtvý ,zmrzačení ,zranění a podobně, jenže to jsem nedocenil novou generaci hipsterů ošlehaných větráky v kavárnách a zocelených ve válkách o poslední mandlové laté , kterým válka nevadí protože měli dobré skóre call of duty blacks, obávám se že spolu s nadávkou CHCIMÍR její i uživatelé odhalují nechutně mnoho ze svého psychopatického nitra, kdy nepřímo deklarují že to je správné. Vtipálci na tohle slovo prostě musíte mít žaludek.


    ***

    Doprovodná fotka mluví za vše a je esencí celého toho zvastu (který je dost možná výstupem z chatgpt)
    Onou fotkou je Zelenský za mřížemi v oranžovém vězeňském munduru.

    ***

    Facebook
    https://www.facebook.com/kucera.josef.33
    YBUKO
    YBUKO --- ---
    Novinářka mapuje dezinformační scénu: Postupuje to. Už se to netýká jen chudých - Aktuálně.cz
    https://video.aktualne.cz/spotlight/spotlight-rozhovor-ivana-svobodova-video/r~aad815de069c11eebc030cc47ab5f122/
    KAMAHL
    KAMAHL --- ---
    Názor JXD, moc ho nemám rád :D ale vlastně k tématu

    Stát si neumí poradit s ruskou propagandou. Něco dělejme, jinak dopadneme jako Slovensko | FORUM 24
    https://www.forum24.cz/stat-si-neumi-poradit-s-ruskou-propagandou-neco-delejme-jinak-dopadneme-jako-slovensko
    XARGH
    XARGH --- ---
    CDR: #kecy
    co mi to jen pripomina...
    ...provokacne oslavnou pisnicku od Letova (sovetskej punker) a spol:

    "Фантом," группа "Коммунизм." "Phantom," by the band "Communism." 1989
    Znovu kráčím po cizí zemi.
    Mám zapnutou helmu, když jdu.
    Můj fantom je rychlý jako jestřáb.
    Na obloze modré a jasné
    s řevem nabira výšku

    Vidím červenou čáru na obloze
    To je MiG-17 na jeho ocase
    Vidím Richarda a Boba
    Vidím Richarda a Boba, jak jdou vstříc rakvi
    Můj Phantom ztrácí výšku

    No, doma na mě čeká moje žena
    Možná je teď s někým jiným
    Bojujeme ve Vietnamu
    S sikmookým dobytkem
    Tady nevyhrajeme.

    Plazím se po spálené zemi
    Je škoda, aby mladí umírali
    Matky se budou modlit
    Budou tlouct hlavou o zem
    Budou nuceni znovu bojovat.

    U výslechu jsem byl jediný, kdo se ptal:
    "Kdo byl ten pilot, co mě sestřelil?"
    A odpověď jsem dostal od toho chlápka s očima,
    který vedl výslech:
    "Sestřelil vás náš pilot Li Si-sing."

    Lžeš, ty šikmooké prase.
    V přilbě jsem slyšel jasně:
    "Ty jsi Petr, ty mi kryješ záda,
    JA Ivan, Fantom."
    Sestřelilo mě sovětské eso Ivan.

    Někde daleko v mém rodném Texasu
    Tam žije moje matka a otec
    Můj Fantom jako mrtvé zvíře
    Na zemi, rozbitý
    Už s ním nikdy nepoletím

    "Фантом," группа "Коммунизм." "Phantom," by the band "Communism." 1989
    https://www.youtube.com/watch?v=mA7rFSnke7Q
    CDR
    CDR --- ---
    asi předevčírem, trochu nakalený, nemohl jsme usnout a tak jsem zas "brousil" po temných zákoutích českého webu a přišel zlatý hřeb.
    Securitymagazin, který se ze štvavé kremelské hlásné trouby poměrně úspěšně neutralizoval, dokonce natolik, že mizí články "kmenového"autora inženýra Duchcoslava, který nenávidí EU, green deal, 156 pohlaví, přičmoudlý a Bruselský neomarxizmus. Už jsem ho tu tuším zmiňoval.
    A ejhle! Ecce! :3
    Starýho psa novým kouskům nenaučíš.
    Nejsem vojenský znalec, ale lehký základní přehled mám.
    A zde svítily red flags snad v každé druhé větě.
    Trochu jsem vrtěl hlavou a bavil se. Jak jsem zmínil základní přehled, z něho čerpám, že Rusové NEMAJÍ žádné wunderwaffen, ovšem autor článku si myslel naprostý opak.
    Vyděšený italský pilot v bezbranném letounu F35 vydaném napospas ruské su30 s pokročilým systémem elektronického boje Chibiny.
    Ruský pilot si s protivníkovým letadlem za 100 milionů dolarů hrál jak kočka s myší!
    ***
    Nezdálo se mi to, ale díky pokročilé hodině jsem šel spát, vše se mi vykouřilo z hlavy a až teď, před chvílí, jsem na to narazil znovu, ale už zasazené do širšího kontextu.
    Kontextu kremelské propagandy a jejích chapadel :3
    Chibiny, LOL.

    „Ruský stíhač si hrál s F⁠-3⁠5, až její pilot plakal.“ Propagandě Kremlu vyprané přes dva weby pomohl i český poslanec
    https://denikn.cz/1174177/rusky-stihac-si-hral-s-f-35-az-jeji-pilot-plakal-propagande-kremlu-vyprane-pres-dva-weby-pomohl-i-cesky-poslanec
    BUBBLE
    BUBBLE --- ---
    Galeotti tentokrat o okultismu v Rusku a kolem Putina .)

    In Moscow's Shadows | Listen to Podcasts On Demand Free | TuneIn
    https://tunein.com/podcasts/News--Politics-Podcasts/In-Moscows-Shadows-p1319358/?topicId=295311629
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    ruska kyberpropaganda plynule navazala na dezinformacni prumysl, ktery ruske tajne sluzby provozuji uz od pocatku SSSR. Velmi zajimavy je zivotni pribeh puvodem ceskeho agenta Otto Katze, ktery uz pred II.sv.v. organizoval dezinfo kampane po cele Evrope a v Hollywoodu ziskaval na stranu "levice" ruzne rezisery apod...
    https://en.wikipedia.org/wiki/Otto_Katz vysla o nem i zajimava knizka od Jonathama Milese
    Jinak co se tyce vyuziti internetu, imho se to zacalo lamat v dobe hnuti Ne Zakladnam (cca 2006-2007), u jehoz vedeni sice byly prokazany i fyzicke kontakty s rusackou ambasadou, ale zaroven zacali siroce vyuzivat sireni dezinformaci po netu...
    HARDCABB
    HARDCABB --- ---
    Podle me rusaci rozjeli svoji neuveritelne uspesnou cyber war jeste nez vznikl Seznam. Vynalezavost se jim neda uprit.
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    KEB: jiste, ze melo. Rusko svou kyberaktivitu u nas ve velkym rozjelo po krymu a od te doby nohu z plynu nedalo. Podryvani duvery v system je zaklad rozkladu spolecnosti :)

    Ale to jedou po celym svete, nejsme naka vyjimka.
    KEB
    KEB --- ---
    AVATAR: říkám si, jestli už tehdy mělo v těchto dezinfo kampaních prsty Rusko nebo ne
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam