• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOJAProgramovani 40+
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    ANT_39: Můžeš to, třeba, při překladu rodného jazyka, opravit. Lepší nápad nemám.
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    ANT_39: Tak to je očividný copy paste z javascriptu, ale ono to nesedí moc nikde. Třeba Java má birthplace Java? A co je birth date? Java měla první release 1996, ale pracovali na tom od roku 1991. A spousta z těch jazyků neměla nic jako jednoho tvůrce, byli to spíš vedoucí týmů.
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    GIOMIKY: v tom případě nesedí ty metadata.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    KOJA: swift, ne?
    KOJA
    KOJA --- ---
    GIOMIKY: Co za jazyk ma byt ta oranzova vlastovka?
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    ADRAGON
    ADRAGON --- ---
    Od dobrého PO očekávám:
    1) že identifikuje klíčové osoby v projektu.
    2) že s nimi pravidelně mluví a je schopen porozumět jejich požadavkům a motivaci a zaznamenat to ve strukturované podobě.
    3) že je schopen tyto požadavky prioritizovat projednat s vývojovým týmem.
    4) že je schopen pravidelně ověřovat, že co vývojový tým dodal, těmto osobám vyhovuje

    Obecně je tedy důležitá schopnost naslouchat a dobře se ptát. Umět požadavky specifikovat, ale zároveň i generalizovat.
    KLEINZACH
    KLEINZACH --- ---
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    DJFRACTAL: Přečti si Extreme Programming Explained (2. vydání), z toho do vezmeš spoustu ponaučení.
    OXYMORON
    OXYMORON --- ---
    Něco na odlehčení :-)

    UETOYO
    UETOYO --- ---
    DWICH: "Podle mě by product owner měl být z prostředí, pro které ten produkt je." A do toho prostředí se dostane jak? Každý někdy začínal. Někomu vyhovuje zůstat v jedné doméně celý život, někdo rád zkouší nové věci. Každá doména si žádá nějaký čas na pochopení, to jo, ale s časem stráveným v nějaké expertní bublině, naopak tvoje rozlišovací schopnosti mohou klesat.

    LUDWIG_: Souhlas.
    LUDWIG_
    LUDWIG_ --- ---
    Na druhou stranu je to jako skoro vsechno mimo soft skills atd. taky o vnitrni motivaci cloveka. Taky jsem zazil PO, co o dany oblasti sice na zacatku tolik nevedela, ale mela pokoru, zajem a rychle se sama doucila.
    LUDWIG_
    LUDWIG_ --- ---
    DWICH: zazil jsem oboje (PO, ktery ma delat AB v oblasti XY a vi o tom kulovy a nezajima ho to, a PO, co v dany oblasti dlouho let delal a vi presne, co chce zlepsit). No, je to jako nebe a dudy.
    DWICH
    DWICH --- ---
    K těm předpokladům níže vnímám jeden klíčový. Podle mě by product owner měl být z prostředí, pro které ten produkt je. Jestli to je např. produkt pro správu AB v oblasti XY, tak PO by měl být z toho prostředí. Umí se v něm pohybovat, rozumí lidem (naslouchat i vysvětlit) a hlavně ví, co ti lidé z oblasti XY potřebují. Co je pálí. Umí to s nima řešit, umí dohlídnout dopředu (vize). Nedokážu si představit, že člověk bez znalosti AB v oblasti XY, jde dělat PO pro tu oblast.

    PO vnímám jako zástupce všech těch nešťastných lidí, kteří už čekají, až jim PO představí řešení, které jim řeší jejich bolístky.

    K tomu by měl mít nástroje, které mu to umožní, tzn. znalost metodik (agilní), vedení lidí, komunikace...
    DJFRACTAL
    DJFRACTAL --- ---
    ABAP: hahaha, tak tady tohle je zrovna případ mega korporátu. Jenže projekty jsou různé a PO jsou různí. Někdy jsou techničtí, jindy jsou rádi, že se naučili základy plánování v Jira. Může to být i žena, se super softskills, která stojí za produktem, vymyslela to, ale zas nemá páru o Scrum nebo Lean principech a na nějaké smysluplné specifikace můžeš zapomenout. Jsou i malé týmy, malé produkty, čtyři kodeři, SM, PO a to je vše. Taky startupy co neví co chcou, neumí se vyjadřovat, ale zas mají fakt zajímavý produkt. Někdy je PO i zároveň koder, někdy manager celého produktu (stará se i koncáky, marketing, hr) někdy to je zas Scrum superman, zároveň Agile coach se zkušenostmi SM.

    Můj případ je přesně opačný, nemáme na rozhazování, proto chci alespoň v těch ostatních doménách nenechat nic náhodě.
    ABAP
    ABAP --- ---
    DJFRACTAL: Mít hromady peněz, nebát se je rozhazovat plnýma hrstma a moc se nevyptávat. Nemáš zač.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    DJFRACTAL:
    Za mě to je super...

    DJFRACTAL:
    nemyslel jsem to tak, že cituji knihu, ale že to jsou takové ty jasně očekavatelné manažerské vlastnosti.

    - produktu MUSÍŠ rozumět.
    - musíš mít vizi jak ho dále posunout i tam kde konkurence ani není (není to jak odkoukat) - pokud se to po tobě chce
    - a pak ty měkké dovednosti co jsem tu zmínil já i KOLCON

    Taky bude asi záležet na tom, zda to je interní či externí produkt. Pak by se ještě mohlo tlačit na vývar - tedy umět vyčíhnout co přinese nejvíce užitku/výdělku.
    DJFRACTAL
    DJFRACTAL --- ---
    / Pokud je to nevhodné téma, tak mě klidně smažte. Mě jen přišlo logické zeptat se někoho, kdo už má něco v kódu za sebou.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam