• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOJAProgramovani 40+
    Diskuze o obzive programovanim pro starsi a pokrocile.
    rozbalit záhlaví
    JINX
    JINX --- ---
    DAVIDOWITCH: to je strasne super vec, hlavne az ti budou z FU tvrdit ze za vsechno jsi odpovedny ty a ne ta ucetni firma :)
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    MIKEE: to je rozdíl mezi daňovým poradcem a účetním. Můj má plnou moc a FÚ na mě vesměs nemůže (tj, když mají problém píšou nebo volají k nim do firmy). Účetní tohle dělat nesmí a tak se dělá buď jak píšeš, nebo ta zběsilost že jim dáš login do svojí datovky. To jak si říkají před zákazníky je druhá věc.
    JIMX
    JIMX --- ---
    Tanečky? Napíšu něco ve smyslu "vážený kliente, od tehdy a tehdy si účtuji xyz/hod. Děkuji za pochopeni" ... a buď mi přijde OK a nebo něco ve smyslu abc Kč/hod by bylo lepší a já napíšu OK ... a za rok až dva to zopakujeme ...
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    Ono je to vždy ošidné se domlouvat, protože záleží na mnoha faktorech a člověk jich nezná ani zlomek. Od finanční situace společnosti až po mzdy kolegů.

    Ono to jde vždy o to, jak moc člověk chce pro danou společnost či zájemce pracovat a za kolik je schopný žít sám a pak následně s rodinou...
    DEFILA
    DEFILA --- ---
    JANFROG: mám to teď v poslední práci hodně podobné, když mě nabírali, tak mi na rovinu a otevřeně (proč tohle nefunguje všude!) řekli, že plat na moji pozici je Tolik +- 8% a jestli jsem za to ochotný pracovat :)
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    JARDABEREZA: Jako jo, zas teda musim rici, ze v obou (vlastne ve vsech) pripadech to byli lidi, ktere znam roky, potkavali jsme se na konferencich, znali moji praci, spolupracovali jsme na dobrovolne bazi, takze tam byla vzajemna duvera a nejaky reknem kamaradsky vztah.
    JARDABEREZA
    JARDABEREZA --- ---
    JANFROG: Je pěkné, že respektují tvojí cenu za hodinu a nesnaží se ti vnutit něco jiného a místo toho chtějí méně hodin. Mě se u kdysi u dvou změstnavatelů stalo, že jsem chtěl x na hodinu a nabídli my x-y na hodinu a v obou případech jsem to vzal. Dělal jsem základní chybu, že jsem to neměl připravené předem a viděli, jak se to snažím vymyslet na místě :-D
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    JARDABEREZA: Ja jsem teda o penezich moc casto vyjednavat nemusel (jsem takova ovce, co proste dela co se dohodlo dokud ji nevyhodej :-) ale predminule to bylo "Kolik potrebujes na rozumny zivot?" "x" "OK, x tenhle rok nemam, uz mam schvaleny budget. Mam maximalne y, kolik Tveho casu si koupim za y? Pristi rok budu pocitat s x."

    Tam co delam ted mi na rovinu rekli, ze platej tolik a tolik a to je non-negotiable.

    Uprimne, jsem za to rad, protoze odpadaj tyhle tanecky co nesnasim a neumim.
    DEEFHA
    DEEFHA --- ---
    DARK_ONE: Copak Písek, ale já jsem v Praze... :-D
    DARK_ONE
    DARK_ONE --- ---
    JANFROG: tak uvidime za dvacet let, no :) sry za zmateni
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    DARK_ONE: Kouknul jsem se na prvni zaznam a pak na posledni a spadla mi celist - 400EUR/h (az pak jsem si vsiml, ze to je za den :-)
    JARDABEREZA
    JARDABEREZA --- ---
    ABAP: Posledních pár let dělám jenom z domu. Nechci, aby to bylo jenom o ceně. Vždycky to někdo udělá levněji (nebo to aspoň zkusí udělat). Nějaký Ind nebo Filipínec by to klidně udělal za 1/10 nebo 1/20 toho co chci já.

    Nadruhou stranu jedna poučká říká, že dokud se s tebou nikdo nedohaduje o ceně, tak jsi moc levný :-D
    DARK_ONE
    DARK_ONE --- ---
    DEEFHA: ted ziju v Pisku, kdyz jsem se tu bavil s lidma z oboru (PHP, JS produktovy firmy pro CZ trh), zhruba to odpovida tomu, co rikas.
    DEEFHA
    DEEFHA --- ---
    DARK_ONE: Pěkný. Koukám, že já se aktuálně nacházím někde v tvým roce 2017 :⁠-⁠D
    DARK_ONE
    DARK_ONE --- ---
    Jeste ke 'kdo mel kolik pred 20 lety'. Samotnyho me to zajimalo, tak jsem to vyhrabal. Mam vetsinu smluv v PDFkach, tak jsem to rovnou vzal vsechno. For science.

    Firmy a dylku zamestnani neuvadim, jen zamestnani/osvc a zemi firmy/zakazniku. Castka/mena podle smlouvy, vzdycky v hrubem, prepocet tehdejsim rocnim prumernym kurzem. U prvni firmy snad uz muzu, protoze neexistuje a muze to byt relevantni:

    Zacinal jsem jako programator v QA teamu v SUN microsystems, kam me dotahnul spoluzak z gymplu a tehdejsimu tech leadovi vdecim za trpelivost a spousty code reviews, ze me naucil aspon trochu psat kod (i kdyz v Perlu ;). A tim castecne i za ten zbytek seznamu:

    2004 - 110 CZK/h (zamestnani, CZ)
    2007 - 10 USD/h (kontrakt, US, ~ 190 CZK/h)
    2010 - 500k CZK/r (zamestnani, CZ, / 260 / 8 ~ 240 CZK/h)
    2012 - 600k CZK/r (zamestnani, CZ, ~ 288 CZK/h)
    2013 - 700k CZK/r (zamestnani, CZ, ~ 336 CZK/h)
    2015 - 175k CZK/m (zamestnani, remote, US, podle CZ prava, ~ 1009 CZK/h)
    2016 - 88k CZK/m (zamestnani, CZ, ~ 507 CZK/h)
    2018 - 230 EUR/d (osvc, remote, EU, ~ 740 CZK/h)
    2021 - 300 EUR/d (osvc, remote, EU, ~ 964 CZK/h)
    2022 - 175k CZK/m (zamestnani, remote, EU, podle CZ prava, ~ 1009 CZK/h)
    2023 - 400 EUR/d (osvc, remote, EU, ~ 1220 CZK/h).

    110 CZK v roce 2004 odpovida cca 204 CZK dnes.
    ABAP
    ABAP --- ---
    JARDABEREZA: Chce to koule i diplomacii. Se zaměstnavatelem - jako klíčovému člověku na projektu mi kdysi po změně vedení v rámci úspor nabídli snížení mzdy -> výpověď -> kolečko pohovorů u konkurence -> ten samý člověk mne pak velmi rád najal za o 1/3 vyšší mzdu, než byla původní nesnížená, podobnou srandu si už nedovolil.
    Se zákazníky v ČR, zahraničí EU a mimo EU : Pokud to není naprosto jedinečná věc a nemáš vztah se zákazníkem - stačí krapet přepálít cenu a konec bez dalších řečí, shoříš jak papír. Laciní indové jsou dnes snad všude, AI tomu nepomůže.
    Pokud jsou kamarádi v managementu, zákazník na to má a stojí o to, lze i dost přitlačit a prosadit kde co - třeba úhradu letenek, lepších hotelů. Víno, steaky, rauty a akce na účet firmy mají rádi snad všichni a do nákladů to umějí dát s trochou dobré vůle i v zahraničí.

    Hodně skvělých rad k cenotvorbě je tady:
    https://www.amazon.com/Creative-Professionals-Guide-Money-Manage/dp/144030243X
    JARDABEREZA
    JARDABEREZA --- ---
    MIKEE: Já jsem kdysi dávno, když jsem ještě dělal grafiku, četl, že cena za zakázky je lepší pevná a nepůsobí to prý dobře, když se o ní grafik dohaduje jako na tržnici. V českém prostředí mu to ubírá na důvěryhodnosti. Ale možná jsou země, kde je to přesně naopak. Možná když se vyjednávají např. prodeje firmy nebo velké zakázky, tak to smlouvání je častější forma... nevím ptám se :-) Teď mi nedopadl jeden projekt, protože jsem nehodlal s cenou hnout ani o euro. (nelituji toho a smlouvání nemám rád) Spočítal jsem si to tak, abych to měl přesně tak, jak je třeba. Ale kdybych věděl, že by se smlouvalo, dal bych si otevírací cenu vyšší, aby protistrana mohla mít lepší pocit ze sebe.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    SULTHAN: Pockej, ty si nemuzes dat do nakladu konferenci?
    MIKEE
    MIKEE --- ---
    SULTHAN: Zamestnancum plati vzdelani zamestnavatel pokud na to ma penize a naladu a hlavne, pokud by ho nezaplatil, tak by jim dal vic penez do kapsy, je to konkurencni boj stenje jako u OSVC. Ty sis napocital 30 minut za den, to je rekneme 17 pracovnich dni rocne, to by byl sakra stedry zamestnavatel :) I tech 50% je v programovani velice spatne obhajitelnych a ostatne .. existuje jeste jina zeme kde provozuji podobny koncept?
    JARDABEREZA: Ve vysledku jsem na nejake urovni handloval at uz jako OSVC nebo jako zamestnanec pokud teda pominu praci v akademicke sfere, tam to byl proste tabulkovy plat a ber nebo nech byt.
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    MIKEE: Zaměstancům platí vzdělávání zaměstnavatel. Já jsem třeba byl na pár konferencích - typicky to zabere i s cestováním třeba 3 dny, firma mi zaplatila i hotel. Firma si to dá do nákladů.
    Máš úplně stejné právo tohle mít jako OSVČ a dát si to do nákladů.

    Stát to nesubvencuje, akorát to prostě není považováno za zisk.
    JARDABEREZA
    JARDABEREZA --- ---
    Možná bych navrhl další téma. Snad o něco klidnější :-D ... v poslední době na základě pár zkušeností přemýšlím co je běžnější praxe.

    Když se vyjednává o ceně za práci/projekt s klientem/zaměstnavatelem.
    a) Vy řeknete hodně, klient málo a potkáte se uprostřed... jako na tržnici
    b) Nebo řeknete cenu a ta se nezmění (pokud práce zůstává stejná)

    Pozorujete nějaké rozdíly např. kulturní? V rámci Evropy nebo mimo ní? Kdy je lepší jedna a kdy druhá možnost?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam