• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOJAProgramovani 40+
    Diskuze o obzive programovanim pro starsi a pokrocile.
    rozbalit záhlaví
    KLEINZACH
    KLEINZACH --- ---
    DELVIT: byl povysen? :D jak uz to u takovych byva...
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    DELVIT: Ale uz jsme dost OT.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    DELVIT: Tak ostre bych to nevidel, ale vetsi snaha pochopit vyhrady ostatnich by neskodila :-)
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    MLEKAR_STEIN: Ale to je zkratka jména vývojáře co neměl nikdy sednout a napsat řádku kódu, naštěstí už asi nepíše.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    MLEKAR_STEIN: Hele, to se fakt blbe osvetluje - to je takovej situacni humor, no. To je jak osvetlovat vtipky z Yes, Minister.

    Rekneme ze kdyz nekde visim signaturu CA tak nez to zacnu cist, poradne si rozcvicim krk, abych si ho neukroutil :-)
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    RUDOLF: Tak jasne, ale to nebyla ma pointa (jak zjistit kdo to psal), spis mi prijde zajimavy, jak takova metainformace, ktera ma (teoreticky) malo spolecneho s "objektivni kvalitou" kodu je dulezita / uzitecna pro jeho pochopeni.

    KOJA: Jo, presne tak. Asi je to tim jak rikas, ze vim jak premysli, ale i tak mi to prijde zajimave.
    JARDABEREZA
    JARDABEREZA --- ---
    DELVIT: Jsem si zase vzpoměl na tenhle vtípek...

    MLEKAR_STEIN
    MLEKAR_STEIN --- ---
    DELVIT: hele, mozna.by to chtelo osvětlit tyhle insider vtipky :)
    ja treba nevim co je to za jmeno protoze je to zkrátka zkratka a neznám kontext
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    IXTREMIST: no ono to je 'CA', ale je to jméno, nevím jestli víš co je to za jméno :).

    Ono zase i přehnaně komentářů škodí, myslím, že je správně cesta někde napůl :). Samozřejmě u assembleru, to člověk ocení více.
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    DELVIT: not janfrog only pokud myslíš to 'CA' :-)
    nedávno se ke mě dostaly assemblery EDS a málem jsem dostal orgasmus - tak brutální kódy jsem nikdy neviděl + každá lajna koment v němčině
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    JANFROG: Ano, je to důležité a u některého kódu bezpečně poznáš, kdo to psal jenom po přečtení pár řádek (@janfrogOnly třeba u 'ca', že?)

    RUDOLF: To sice řeší, ale pouze když ten git máš od začátku a nepoužíváš směsku VCS.

    OMNISLASH: Jak vím od jednoho chytrého člověka :-), je jedno v čem se píše. Většinou člověk co píše dobře v jednom jazyce bude dobře psát v jakémkoliv a platí to i naopak, pokud někdo prasí v jednom bude prasit všude.
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    VOY: At je to pripad Hanlonovy britvy nebo ne, code review by tyhle problemy melo byt schopne vyresit.

    (Tedy, dobre vedeny code review. Zadny ze na tom delaji dva typci, a jeden posle merge request, a druhej mu to behem peti minut ackne. Nebo ze si dva sednou k jednomu pocitaci, v rychlovce to prolitnou, nejasnosti si vysvetli in situ, a pushne se to.)
    VOY
    VOY --- ---
    ABAP: Nechci tvrdit, ze takovi lide neexistuji, ale pamatuj na never attribute to malice that which can be adequately explained by neglect, ignorance or incompetence. To ze je nekdo jednoduse mene schopny je typicky pravdepodobnejsi vysvetleni.
    ABAP
    ABAP --- ---
    Kdysi v jedne vetsi zahranicni korporaci bylo predepsano podepisovat zmeny kodu nicnerikajicim ID typu blabla00001 a evidovat to v hlavicce kodu.
    Pritom uklizecka zachodu tam vypsala na ceduli datum uklidu a podepsala to. Rekl jsem si, co to dobre pro hajzly bude dobre i pro zdrojak.
    Zacal jsem kvuli lepsimu preheledu sve zmeny podepisovat ID jako jmenem uzivatele a datem typu jmeno_YYYYMMDD.
    Do roka to beze slova zacala pouzivat vetsina kolegu. Hleda se to mnohem lepe a zmeny jsou prehlednejsi, neb prd00013 mohl byt mladsi nez grg00001.
    Nekteri kolegove pisou schvalne prasacky a nelogicky. Je to forma obfuskace, aby to mohli udrzovat pouze oni. Prijde mi to ubohe a neprofesionalni.
    KOJA
    KOJA --- ---
    JANFROG: Zajimavy, to se mi jeste nestalo. Jakoze se kolega jenom priznal k autorstvi, vubec nic nevysvetlil a najednou to davalo smysl? To je tim, ze spolu delate leta s vis jak premysli?
    OMNISLASH
    OMNISLASH --- ---
    JANFROG: To je docela normal. Podle urovne zasrackovani kodu vetsinou bezpecne poznam, ktery externi dodavatel to pro nas delal. Jestli ma nekdo pocit, ze php pritahuje neumetla, co rezignovala na jakekolik sebezlepseni a kod pisou jako prasata bez spetky radu a citelnosti, tak abap, to je uplne jiny svet. Typek s 20 lety praxe v abapu = typek, co pise abap presne tak prasacky, jak jej psali konzultanti 20 let zpet a ani o pismenko lip.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    JANFROG: tohle řeší ale git blame, ne? Pokud teda nereversengineeringujete
    SIRLOON
    SIRLOON --- ---
    JANFROG: a co teprve perl, za mesic to nepoznal ani ten autor
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    Z jineho soudku - ve vsech ucebnicich programovani a takovych tech "self-help" knizkach se pise jak je dulezite psat kod citelne, s komentarema, spravne nazvy a pod aby az to bude nekdo cist...vsak to znate.

    Ale nikdo nikdy nerikal, ze je tak dulezite vedet, *kdo ten kod napsal.

    Nedavno jsem hledal neco v kodu (v Ocamlu - v tom nejsem zrovna zbehly :-) a nedavalo mi to smysl, desna haluz. Pak jsem mluvil s kolegou, tak jsem si jen tak mimochodem postezoval co to tam typek (Peter Sewell) psal za haluze a kolega "To ale nepsal on, tohle jsem psal ja." A najednou to cele zacalo davat smysl! Nestalo se mi to prvne...
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    KLEINZACH
    KLEINZACH --- ---
    tady mate nejake koukani na patek :)
    The History of X11
    https://www.youtube.com/watch?v=R-N-fgKWYGU&t=32s
    MUXX
    MUXX --- ---
    AREDHEL: ja jsem si rikal, prece nebudu navrhovat aby se do ankety dal postup vypoctu. na to jsou tu prilis inteligentni lidi. a pak jsem to sam spocital blbe.
    FARIN
    FARIN --- ---
    AREDHEL: neboj, nejsi v tom sam :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam