• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KERRAYAI Art - Tvorba za pomocí umělé inteligence: Midjourney, DALL·E 2, Stable Diffusion, OpenAI
    Vše ohledně umění tvořeného pomocí umělé inteligence - obrázky, 'fotky', galerie, hudba, video, text + články, novinky apod.

    NSFW obsah prosím obalit spoiler tagem - <div class="spoiler">obrázek</spoiler>, a nemá to tu být klub na roštěnky a nahotinky bez nějaké přidané hodnoty

    Příbuzné diskuze:
    - [DALL·E mini i Craiyon - having sex with AI since [date format unknown]]
    - [I Hope This Does Not Exist ​ ​ ​ ▌​ ​ Vedlejší efekty v AI visuálech]
    - AI obecně [Artificial Intelligence AI]
    - Vtipy [Umělá inteligence, chatboti - vtipné konverzace aneb "Hoří hovno?"]
    - [generativní modely] Jak konstruovat prompty, kde získat váhy i jak to vše interpretovat


    Prosím zkusme pro vkládanou tvorbu používat tagy
    #galerie (2-3 obrázky na ukázku, další po rozkliku) #obrázek #video #hudba #text #hry #původní (pro vlastní tvorbu) #roštěnky

    #článek #nástroj

    (návrhy na další tagy apod. vítány)

    Texty, programování: https://beta.openai.com/playground | https://chat.openai.com/
    Obrázky online: https://www.midjourney.com/ | https://beta.dreamstudio.ai/
    Lokálně: https://github.com/AUTOMATIC1111/stable-diffusion-webui | https://github.com/invoke-ai/InvokeAI | Civitai repository custom modelů pro SD
    AI na vytvoření textového zadání z existujícího obrázku: https://huggingface.co/spaces/pharma/CLIP-Interrogator
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DNF: ne, nedokážu si představit "bezpečnou a ověřitelnou variantu důvěryhodné certifikační autority" - právě proto, že jsem technik a mám analytické myšlení. A lidi na Mastodonu toto zdůraznují: technické aspekty sociálních sítí jsou jednoduché. Co je složité, jsou ty sociální aspekty. Např. moderace, což je přesně tohle.

    Máme celou řadu algoritmů, které nám umožní udělat barevný proužek podle toho, jestli druhá strana je opravdu s vysokou pravděpodobností tím, za koho se vydává - tohle jsou ty SSL certifikáty u domén,a pod. Ale samozřejmě nejsou žádné algoritmy, které by jasně rozlišily pravdu od lži a oboje dvoje od neověřitelné mlhy. A AI samozřejmě tohle dále zkomplikuje - je to jen nástroj, který budou moci použít obě strany...
    DNF
    DNF --- ---
    XCHAOS: --- Tvoje "barevné proužky" jsou lol... to teda zakážeš jiné, než proprietární operační systémy? Protože se vlastně dožaduješ toho, aby nešlo uvolnit patchnutou verzi klienského software a změnit tam barvu proužku...

    cywe takovej technik a nedokazes si predstavit bezpecnou a overitelnou variantu duveryhodne certifikacni autority, ktera tam ty obrazky pridava... dyk to popisujes v dalsim odstavci... Ze ty si to po sobe podruhe nectes, vid?

    Zajimava cast - pozna AI, ze neco bylo vytvorene AI? Nemluvim jen o obrazcich, obecne obsah. Pozna to ted .. a pozna to az obsahu od AI bude po internetech minimalne tolik, kolik tam bude lidskeho contentu? Takze bude existovat sada informaci, o ktere se vi, ze ji stvorili lide, a tim je vic 'realna' ?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YMLADRIS: prosímtě, ale jak víš, že se to už minimálně částečně nestalo... jen to bylo tak deep, že nám to prostě uniklo? :-)

    Jinak na internetu nepotřebuješ anonymitu - potřebuješ vícevrstevnou pseudonymitu, kdy správce pseudonymů nebude debil.

    Logickou vyjímkou stavu, kdy fact checking není doopravdy možný, je válečný stav. V době míry obchoduješ, cestuješ, sdílíš informace. Fact-checkuješ. V době války jsou samozřejmě pravdivé informace otázkou života a smrti. "Fog of war" je vlastně synonymem pro informační nejistotu...

    Tvoje "barevné proužky" jsou lol... to teda zakážeš jiné, než proprietární operační systémy? Protože se vlastně dožaduješ toho, aby nešlo uvolnit patchnutou verzi klienského software a změnit tam barvu proužku...

    Jak řeší pseudonymitu, identitu a tím pádem i nějakou odpovědnost za příspěvek Mastodon:
    - domény jsou dnes chráněné DNSSEC, tedy browser ti ukáže, zda doméně můžeš důvěřovat (tvůj "proužek", tedy zámeček). Ale to, že víš, že Twitter je twitter, je ti nahouby. Proto multi-doménový přístup Mastodonu je správný a jednotlivé domény si budují svojí vlastní reputaci.
    - příspěvky v ActivityPub nejsou snadno "padělatelné" - tedy s vyjímkou, že někdo hijackne přímo něčí účet, který do té doby měl dobrou reputaci. Příspěvky se šíří digitálně podepsamé, privátní klíč je na serveru ("Do we need blockchain? No!")
    - účty robotů jsou viditelně odlišené. Samozřejmě, správně poukazuješ, že obsah generovaný AI se postupně stává nerozlišitelným od autentického (je v tom až trochu hinduistického fatalismu či platonského dualismu - smíření se s tím, že všechny jedničky a nuly jsou všechny mája, nebo Platonova jeskyně a stíny, které vrhá ohen'.. až na to, že už si nemůžeme být jistý ani pravostí toho oně.... zkrátka nějaký iluzorní obraz světa...)

    Jakékoliv posuzování legitimity jakéhokoliv obsahu bude pracné a vzhledem k samotné časové náročnosti ho opět svěříme... AI. Takže možná je cestou rozšíření modelu vědeckých publikací a peer-reviewed článků... prostě budeš muset primárně sledovat zdroje, kterým věříš v první řadě z důvodu jejich zapojení do nějaké komunity, které důvěřuješ.

    Žádný jednotlivec nemůže konkurovat výkonnosti AI jako takové, ale samozřejmě budeme mít svoje vlastní vycvičené AI, které budeme využivat ke klasifikaci informační záplavy. Nebo budeme součástí nějaké komunity, která to zadání bude vytvářet společně a bude mít přístup k výsledkům.

    Na závěr eseje bych dodal, že AI generují obrovské množství odpadního tepla... a že rozumné využití odpadního tepla datacenter bude pro přežití lidstva možná důležitější, než využití všech těch odpadních obrázků, které vzniknou v rámci toho procesu :-)
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    #text #nástroj
    GitHub - f/awesome-chatgpt-prompts: This repo includes ChatGPT promt curation to use ChatGPT better.
    https://github.com/f/awesome-chatgpt-prompts

    This is a collection of prompt examples to be used with the ChatGPT model.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    #uvaha dezinfo

    hodila jsem na FB úvahu o tom kolapsu věrohodnosti informací (pandemie dezinfa) a následném hezkém nové světě očkovaném proti hybridní válce. zaujalo mě, že reakce lidí jsou vesměs ve stylu, že se to nestane (né že nezkolabuje informační prostor, ale že se to nevyřeší, buď že rozumná informovanost lidí pro elity nebude priorita, nebo že hybridní válka je pro ty aktéry s těmi AI je výhodnější, nebo že to v lidských silách nebude vyřešit, ...)

    Na co se těším:
    - skrz AIs vypukne pandemie dezinformací
    - AIčka budou schopna generovat takové deep-fakes, v takovém rozsahu a propracovanosti, že nebude v lidských silách se v tom vyznat
    - takže lidstvo konečně začne brát dezinfo, hybridní války a fact-checking vážně
    Je to něco jako když vakcíny vyvíjíme, až když vypukne pandemie. Do té doby je to moc drahé a různě se to patlá a neřeší.
    - jak budou vypadat vakcíny pro dezinfo:

    Systém ověřených identit. Nejde o to, aby z netu zmizela anonymita, to by bylo blbé. Ale je potřeba, aby nešlo levně generovat tisíce botů, které chrlí splašky a nevadí jim ban, protože neustále reinkarnují.

    Systém verifikačních autorit. Které se živí tím, že fact-checkují. Nejsou to novináři. Média toto nezvládají, protože 1) nemají na to peníze 2) mají svou ideologickou agendu.

    Vyberete si, komu teda věříte. A pak cokoliv na netu uvidíte, bude mít u sebe barevný proužek od zelené do červené, jak moc je to z jeho pohledu důvěryhodné tvrzení (konkrétní formu samozřejmě nevím).

    A internet a svět bude lepší místo.

    Jak o tom uvažujete vy?
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    #článek
    AI tech makes it trivial to generate harmful fake photos from a few social media pictures.
    Thanks to AI, it’s probably time to take your photos off the Internet | Ars Technica
    https://arstechnica.com/information-technology/2022/12/thanks-to-ai-its-probably-time-to-take-your-photos-off-the-internet/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    No jo. takže Stable Diffusion se nainstaluje lokálně a ono to pak stáhne nějaké obrázky z netu a dělá z nich remixy?

    ..a je třeba nějaká umělá inteligence na míchání tracků? viz např.
    [XCHAOS @ Diskuze o nesmrtelnosti chrousta (centrum pro léčbu memetických poruch a mementálních postižení, trollologie, apod.)]
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: no tak třeba já mám velké podezření, že mozek v rámci toho, co vnímá jako lidský jazyk, psaný nebo mluvený, projevuje silný bias směrem k Zipfovu zákonu (to není umělá inteligence, spíš základní statistika)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: no ja myslim ze ta konceptualni nejasnost bytost/inteligence je hluboka. meli bychom rikat umela (pre-)bytost (tj ten hardwarove-softwarovy stack)... jak rozlisit umelou a jeumelou inteligenci, to mi prijde ponekud umela otazka. :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: ano, v podstatě přirozená demence natolik zesílila, že už jako její protiváha nestačí přirozená inteligence a ke slovu se hlásí inteligence umělá :-)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: to je uz tradicni de-antropocentrizace ne? :))

    spis to obnovuje otazky po bytosti vs inteligenci. inteligence stavi ten "stack", ktery v nejakych svych vyrazech je natolik integrovany, ze ho pak nazyvame bytost (odtud pak "vedomi" jako ohnisko te bytosti)... cili bytost (potazmo individuum) nesouvisi s nejakou kreativitou, naopak se snazi vse moderovat (exponencializovat ke stabilite) tak aby ji ta univerzalni aktivita "inteligence" neroztrhala :))
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    XCHAOS: nejhorší? podle mě nejzásadnější v tom dobrým smyslu, můžem si přestat hrát na něco extra a začít vnímat realitu :D
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    na Twitteru jsou dost pěkné obrázky pod tagem AILust
    https://twitter.com/search?q=%23AiLust
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    XCHAOS: tak lepší je uvědomovat si, jak věci jsou, spíš než trcet v iluzi individuálního self, ne?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YMLADRIS: to nejhorší, co AI přináší je, že si díky tomu uvědomujeme, že my sami jsme taky jen "natrénovaná inteligence". Kde je nějaký kreativní, individuální moment? To zjištění, že jsme sami jen vycvičení, je v podstatě děsivé a jde proti hodnotám, ke kterým jsme ... ehm... byli vycvičeni, abychom jim věřili...
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    #napad

    dnes jsem se rozpremyslela nad "AI koučem". nejdřív mě napadlo použití pro děti. Syn používá Night Zookeeper, což je appka podněcující děti, aby psaly texty. V rámci toho je docela ochoten psát, protože AI (celkem trivální) se ho pořád na něco vyptává a když napíše větu, nějak na to reaguje, což ho udržuje v procesu. Když jsem mu předtím dávala jen prostě prompty "Napiš doporučení, proč je super tvoje aktuálně oblíbená videohra", nezajímalo ho to natolik, aby něco seriózního plodil. Druhý příklad je AI tutor na matematiku, což bude mít od ledna, tj přímou zkušenost nemám, ale bude to podobný - engaging dialog...

    dál se moje úvahy posunuly ke koučování. tj obecně člověk má nějaký cíl a potřebuje podporu v procesu té cesty. pro děti by to mohlo být super

    dál se moje úvahy posunuly k dospělým a k tématu ADHD/ADD a poruch pozornosti indukovaným tím, jak si modifikujeme dopaminergní cyklus. Že hodně lidí je schopno na něčem soustředěně pracovat, pokud jsou např. VE DVOJICI, je tam interakce, společný postup. Tak takový AI laskavý a přitom dobře proškolený, za běhu si individualitě člověka přizpůsobující kouč, se kterým se dá kdykoliv pokecat, postěžovat si, rozebrat co je next step, co by pomohlo, ... to by mohlo mít na tvořivou výkonnost docela vliv.

    KERRAY
    KERRAY --- ---
    přijde mi, že ty nejočividnější díry, jak přimět ChatGPT psát věci, které na přímý dotaz psát nechce, jsou už možná zalepené...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam