• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CASTORLiterární horor a weird fiction
    Auditorium věnované především hororové literatuře, komiksům a manze. Weird fiction se rozumí veškerá tvorba počínaje H. P. Lovecraftem a Clarkem Astonem Smithem po hybridní New Weird až po žhavou současnost.
    rozbalit záhlaví
    MARTY63
    MARTY63 --- ---
    HYPERION: Soumrak na Worlornu je super. Mám to vydání od Tritonu.
    HYPERION
    HYPERION --- ---
    SCHWAB: V Argu bych rád vydal takřka vše, povídky reprezentuje dvousvazková sbírka Snové písně (za mě skvělá věc díky chronologickému řazení, které doprovázejí autobiografické eseje), antologie zastupuje trilogie Divokých karet a Darebáci (hlavně Divoké karty jsou Martinovým opravdu autorským dílem), z románů zatím vyšly Větrný Přístav a teď Sen Ockerwee, následovat by měly Soumrak na Worlornu a The Armageddon Rag. Časem snad i sbírka s Tufem. Vše společně s Písní ledu a ohně, Ohněm a krví a Rytířem Sedmi království v jednotném vázaném formátu...
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    HYPERION: kolikrát jsem si při prvním boomu hry o trůny říkal, jak to vnímá, že tolik jeho předchozích scifi, horror, fantasy věcí jsou tak strašně opomíjené.
    Co jsem četl, nezavisle na ofiko žánru, tak je to tak strašně hard ve smyslu poctivý.
    On je ten poctivej dělník, od kterého si necháš postavit na baráku cokoliv.
    CASTOR
    CASTOR --- ---
    TONY_TAIL: Nekroskop znovu chystá Fobos, ovšem nevím, jestli půjde jen o první svazek, nebo se připravuje celá série. Zjevně ale půjde o jiný překlad.

    Kniha Nekroskop | Naše nakladatelství
    https://www.nasenakladatelstvi.cz/produkt/nekroskop

    Já četl původní pentalogii a navazující trilogii Svět vampýrů. Bylo to dobré čtení plné brutálních scén, ale špionážní pasáže nepatřili k mým oblíbeným.
    Byl bych rád, kdyby tu Lumley vycházel pravidelně, ale něco jiného než Nekroskop.
    TONY_TAIL
    TONY_TAIL --- ---
    WAMP_ELF: nějak nechápu otázku... Nekroskop jsem četl asi před 20 lety...
    TONY_TAIL
    TONY_TAIL --- ---
    Nejlepší upířina, co jsem kdy četl...

    Nekroskop | Databáze knih
    https://www.databazeknih.cz/knihy/nekroskop-nekroskop-24300

    Zaslechl jsem, že by snad mělo vyjít znovu.
    CASTOR
    CASTOR --- ---
    MEMNON666: Původně jsem se na to chystal taky, ale podle ukázky jsem zavětřil těžkou depku, na kterou se úplně necítím....
    Ale jistě to bude mimořádný titul.
    MEMNON666
    MEMNON666 --- ---
    MEMNON666: Rezavé panny nezbývá než doporučit, bezútěšnou atmosféru buduje sociální sonda do rezavého pásu a postupné skládání událostí současných a minulých na které protagonistka vzpomíná, věc k pomalejšímu čtení.
    HYPERION
    HYPERION --- ---
    Dle mého soudu jeden z nejlepších románů s upírskou tématikou z atraktivního prostředí kolesových parníků na řece Mississippi vyšel v druhém českém vydání. V Argu jsme zájem o román George R. R. Martina dost podcenili, takže si ho na online-shopu Kosmas.cz už bohužel neobjednáte (vyprodáno), nicméně jsou tam ještě stále volné kusy limitovaného vydání, které se oproti tomu běžnému o měsíc zpozdilo. Běžné vydání je k dostání u našich partnerů, i když i tam zásoby rychle mizí...

    Sen Ockerwee — Nakladatelství Argo
    https://argo.cz/knihy/sen-ockerwee/
    CASTOR
    CASTOR --- ---
    Svého času se mi líbila trilogie o krysách (Krysy, Doupě, Panství) britského hororového spisovatele Jamese Herberta, čtivé knížky, v nichž Herbert vždy krátce představil a psychologicky dobře prokreslil vedlejší postavy, jež pak nechal zmasakrovat zubatou havětí.
    Takže jsem dost natěšený na Hnízdo Gregoryho Douglase, které slibuje podobnou zábavu. Tentokrát však se šváby.

    Hnízdo - Golden Dog
    https://www.goldendog.cz/produkt/hnizdo/
    ZCR
    ZCR --- ---
    FERRYH: když už odhlédneme od toho, jak takový dotaz zadat, aby se odfiltrovaly všelijaké falešné blízkosti, tak to podle mého vypovídá hlavně o tom, že je to prostě rozšířená charakteristika - pro Tarchettiho to označení "italian Poe" lze najít taky - protože vliv Poea (a ETA Hoffmanna a dalších) tam prostě je a každý to zmíní. Pokud by byl Dadone vnímán jako výrazná postava italské fantastiky, tak by byl nepochybně zmíněn v tom odkazovaném článku, kde je jmenován opravdu leckdo. O tom, že by měl Dadone (natož jeho fantastická tvorba) nějaký výraznější ohlas v zahraničí, osobně dost pochybuju: když odhlédneme od piemontštiny, jeho biografický článek na wiki nemá krom obligátní italštiny jedinou jazykovou mutaci (!) (a je to takový polopahýl) a na goodreads je to fakt bída (skoro nic, Dřevěné nůžky mají jedno hodnocení, **). Takže o nějaké významnosti imho nemůže být řeč - což ovšem neznamená, že to nejsou dobré povídky, nebo aspoň zajímavé v kontextu fantastiky a hororu, a je samozřejmě dobře, že jsou k dispozici atd. Vždyť tohle objevování zapadlých autorů je radost!
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    ZCR: hmm, me ta cetnost vyskytu "Poe" a "Carlo Dadone" vedle sebe pri vyhledavani stryckem Google prijde docela dost vypovidajici:
    "Carlo Dadone" italian "Poe" - Hledat Googlem
    https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=%22Carlo+Dadone%22+italian+%22Poe%22#ip=1
    (bacha na italskeho fasistu Ugo Dadone v Praze v mezivalecnem obdobi... ten dost to hledani Dadoneho kazi...:O((

    ... je mozne jej takto vnimali (a vnimaji) spis mimo Italii?
    ZCR
    ZCR --- ---
    FERRYH: ještě jsem se díval do přehledového článku o italské fantastice na (italské) wiki, a tam Dadone vůbec není zmíněn, takže ten ohlas nejspíš nebude úplně mohutný - těžko říct, netroufám si to posuzovat. Ale tomu výběrovému biasu textů k překladu bych se vůbec nedivil, to je běžná věc.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    ZCR: heh1 skoda ze jeho pritel nevidel do budoucnosti a necetl co o nem pisou lide za sto let :O) sve rady by asi trosku pozmenil...
    Kazdopadne, ale ty jine povidky (jine nez z Drevenych nuzek), co u nas pak vysly, take nejsou detske... mozna trosku vic humorne, ale spis cernej humor jako u toho Poa, takze neprestal psat "poovsky" :O) ... anebo prekladate do cestiny peclive vybirali jen tuto vrstvu Dadoneho tvorby... a oboji zaroven muze byt pravdou.
    ZCR
    ZCR --- ---
    FERRYH: ještě jsem se po tom Dadonem díval, a on se fantastice a hororu asi nevěnoval soustavně - psal hlavně humoristické věci a pro děti... v originále Dřevěných nůžek je povídek sedm, v tom českém vydání koukám pět... a narazil jsem dokonce na roztomilou denunciaci - Dadone se přátelil s Pirandellem, a ten prý mu po přečtení Dřevěných nůžek poradil, ať nechá přízraky Poeovi a radši se vrátí k humoristice :]
    CASTOR
    CASTOR --- ---
    LAZARIUS: Jo, Grabinski je dobrej. Mám v úmyslu se o něm tady později víc rozepsat.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    ZCR: mno u nas vysla ta sbirka "Drevene nuzky" tusim o tri povidky kratsi nez v originale...
    ja nahodou nasel jednu povidku vydanou v nejake antologii od stejneho prekladatele - a tak me napadlo hledat zbytek po antologiich a pak casascich a novinach - nasel sem to pak od tehoz prekladatele opravdu skoro cele, ale jedna povidka mi unika...
    pri te prilezitosti jsem si toho Dadoneho docela pekne nastudoval z tech novin a casaku, vyslo toho jeste skoro na dalsi sbirku ... ten autor je opravdu zapomenutej poklad... prijemne se to cte...
    CUKI
    CUKI --- ---
    Dobré tipy díky. I kdyby to bylo z poloviny dobré jako Poe tak stojí za to číst :-)
    ZCR
    ZCR --- ---
    FERRYH: Dadone je o celou generaci mladší než Tarchetti, stejně jako Salgari (to je zase 'italský Verne') :-)
    Oni mají Italové vůbec dost pestrou tradici fantastiky, akorát my vidíme jen špičku ledovce, přeložený je nejspíš jen zlomek (aspoň takový jsem získal dojem, jak se teď v italské literatuře dost vrtám - bohužel si toho v originále moc nepřečtu).
    LAZARIUS
    LAZARIUS --- ---
    Šedivý pokoj, Čmoud nebo Návěstí. Povídky Stefana Grabińského, klasika polské fantastické literatury | Vltava
    https://vltava.rozhlas.cz/sedivy-pokoj-cmoud-nebo-navesti-povidky-stefana-grabinskeho-klasika-polske-7608601
    Tento týden bylo na Vltavě čtení zase polského Poea - Stefana Grabinskeho
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    ZCR: Tarchetti
    neznam - ale sveho casu se rikalo Dadonemu italsky Poe ... a opravdu co sem cetl tak ma k Poemu hodne blizko a je to podobna smes fantastiky a i jen bezne krimi nebo realistickeho dramatu, mistrne napsaneho...
    u nas knizne vyslo:
    Dřevěné nůžky --- LEGIE - databáze knih Fantasy a Sci-Fi
    https://www.legie.info/kniha/20279-carlo-dadone-drevene-nuzky
    pak par povidek v antologiich
    a docela dost pak v dobovych casopisech a novinach... stale to nemam zmapovane cela, ale je toho asi tak 20-25 povidek...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam