• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DOGTORRRVojenská, válečná a military literatura
    OPERAHYPNO
    OPERAHYPNO --- ---
    GIOMIKY: jako - mně se tyhle obrázky líbí, ale prostě na sdílení army-porn/medieval-porn/knight-meme/military-meme/yugo-nostalgia a podobně mám instagram, kde mám nasázený do přátel podobně postižený lidi, který to pak lajkují. přijde mi škoda tim plevelit auditko, když existuje platforma přímo založená na sdílení vizuálů.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Můžete být někdo tak hodný a říct mi, kam to tedy posílat. Děkuji moc za neurčité : "do klubu x", ale link by se hodil.
    Za odměnu posílám makedončana

    OPERAHYPNO
    OPERAHYPNO --- ---
    DRABICZ: obecně: nemyslím teď revisionismus věnující se otázce holokaustu - mysím spíš literaturu věnující se čistě boji armád, frakcí či odboje.

    YOPIE: Od Irwinga jsem četl pouze Lišku Pouště, a nemůžu se dodnes zbavit dojmu, že o adoraci Romella opravdu nešlo, spíš naopak.
    Suvorov - tam jsme četl Specnaz a Všechno bylo jinak a musím říct, že s tím druhým parciálně souhlasím.
    Musím říct, že například Tažení v Rusku od Degrelleho bylo velmi poutavou knihou a protože některé podobné vzpomínky jsem měl zprostředkované od pamětníků, či potomků pamětníků z řad místního obyvatelstva musím dát zapravdu i této knize. Skvěla napsaná a řekl byh i dost objektivní je kniha Mé velitelské operace od Skorzenyho.

    Velmi kontroverzní, ale i "čtivá", je myslím Pravda o lži od Romana "Elmara" Skružného, která ale zase osahuje části dle mého velmi správně reflektující vztahy čechů a němců v rámci předchozích staletí, stojící na pohledu historika Pekaře (samozřejmě ústící v Skružného plápolající nadšení pro NS v 90. letech).

    Tak sem myslel spíš takovýhle věci
    YOPIE
    YOPIE --- ---
    OPERAHYPNO: Jestli myslíš Irwinga, tak četl a nesouhlasím. Pokud myslíš Suvorova, tak četl a souhlasím.
    DRABICZ
    DRABICZ --- ---
    DOGTORRR: Od učebnic prvouky díky tématu hustiského revolučního hnutí k toulkám českou minulostí, následně populárně naučná literatura jako ecyklopedie hradů, mořeplavci světa, přes ně o poliču výše byla kniha Velké bitvy 2. světové války, ale zcela zásadí publikací pro mne byl Den D od brigádního generála Petera Younga. V ten moment dětské oddělení (bylo mi asi 11 let) zůstalo dětským a šel jsem o patro výše do vědecké části a už to jelo. Churhill, Eisenhover, Hubáček, pak se začaly objevovat různé vzpomínky jako Peřina, Fajtl, a s nima přicházely Ospreye. Jsem docela rád, že přešli na digitální průkazky, protože tu papírovou jsem měl brzy zaplněnou :D (dodnes si pamatuji, že byla zelená s červenou osmdesátkou coby číslem čtenáře). Pak ryze literatura faktu, přibývaly katalogy z výstav a paměti.
    OPERAHYPNO: Myslíš něco, jakože holocaust nebyl? Četl jsem Velkou vlasteneckou válku, autora si nepamatuji, ale by to strojový přepis asi o 220 stranách. Vojenské čistky a zábor Polska samozřejmě nebyly, rovnou z ničehož nic Hitler zaútočil. Pár fabulací na téma holocaustu jsem zaregistroval v beletrii, ale v odborné literatuře jsem se s tím nesetkal.
    MORIARTY
    MORIARTY --- ---
    Já dostal v desíti letech k Vánocům Pacifik v plamenech od Hubáčka, začátek s politikou mě moc nebavil, ale jak se to dostalo k pearl harboru, tak mě to vtáhlo a do konce roku jsem to měl přečtený. A pak mě zásobil děda, kterej měl slušnou sbírku toho mála, co za socialismu vycházelo o západní frontě a letcích v anglii.
    OPERAHYPNO
    OPERAHYPNO --- ---
    tak možná bych ještě (opatrně) vznesl další tématickou otázku - tentokrát se specifickým zaměřením (a samozřejmě bez jakéhokoliv náznaku názoru na to celé) - máte zkušenost s čtením literatury reflektující období WW2, která spadá do - řekněme oboru - "kontroverzních textů" či (někdy používané) "revisionismu"?
    WILL
    WILL --- ---
    DOGTORRR: Já jsem po přečtení dobrodružných knížek v knihovně přešel na válečnou literaturu, asi v páté třídě.
    Nejdřív letectvo, hlavně čechy v RAF, ale třeba i Sundejte Hartmanna!, a pak námořnictvo, právě Hubáček a spol.
    OPERAHYPNO
    OPERAHYPNO --- ---
    DOGTORRR: já si to teda uplně přesně nepamatuju tu posloupnost, ale když odmyslím věci jako "Obrázky z českých dějin a pověstí" tak asi největší vtažení military a podobné literatury byly knihy - Petr Kettner: Tři kontra gestapo a Rambousek: Jenom ne strach! (po letech pak obě k tématu doplněné souhrnou - Novák: Zatím dobrý). Následovalo období témata první republiky, druhé republiky pak jsem skočil po hlavě do WW2, středověku, starověku a vlastně uplně všeho :D
    DOGTORRR
    DOGTORRR --- ---
    Abych posunul téma.
    Jak jste začínali?
    Jelikož jsme byl na základce v 80tých letech, tak u mě to byla zhruba v deseti četba typu Němá barikáda, Tři kroky do tmy a Příběh opravdového člověka ;o). Poté jsem velice rychle přešel na letce na západní frontě - Velký cirkus, Sestřelen, KX-B neodpovídá, Nebeští jezdci ... Následoval Hubáček a pak už se to tak nějak vezlo samo.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    CYBERKOTLIK: Na tento klub jsem příliš povrchní.
    CYBERKOTLIK
    CYBERKOTLIK --- ---
    GIOMIKY: ano, ale tohle není klub na ty ilustrace ale na celé knihy. Nalinkuj sem link na ten konkrétní Osprey, když už chceš diskutovat křížové výpravy a ne jen jednu stránku.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    CYBERKOTLIK: I taková literatura může mít ilustrace.
    CYBERKOTLIK
    CYBERKOTLIK --- ---
    ANARCHY: "Lev jako heraldické znamení byl mezi Přemyslovci poprvé použit roku 1213, kdy je doložen na pečeti moravského markraběte Vladislava Jindřicha. Jsou náznaky, že již šlo o dvouocasého lva"

    každopádně ty Giomikovi obrázky jsou z Osprey "Knights of Outremer", tahle konkrétní figura je pro bojovníka v sousedství muslimksých států 1285 a tam přemyslovci ani nebyli. Takže souvislost s cz lvem je žádná, krom toho že to je lev.


    GIOMIKY: ne, nemůžeš motat vymyšlený věci a věci co se nepoužívaly s historií a nemůžeš motat druhou světovou válku do vietnamu. Přešti si nejprve ty knihy co ti tu lidé doporučují, at se v tom trochu vyznáš, ted působíš jak robot, co sem náhodně hází obrázky z google. To není potřeba, my tu všichni google umíme používat, navíc zde je to o LITERATUŘE a ne o obrázcích
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    CYBERKOTLIK: Shnrňme si to jako dochované druhy poprav, trestů a morálních úrovní. Dovedeš si představit ochranku v supermarketu s mečem a když ukradneš rohlík, tak přijdeš o ruku? Myslím, že by to bylo přenesení morální úrovně středověku do dnešní doby.
    ANARCHY
    ANARCHY --- ---
    CYBERKOTLIK: IMHO je to na hraně - Dvouocasého lva začal používat na začátku 13. století Přemysl Otakar I., a tohle na obrázku je IMHO skutečně konec 13. století, takže možná se to ještě překrývalo...
    Nebo to podle Tebe není český lev ještě i kvůli něčemu jinému čeho jsem si nevšiml?
    CYBERKOTLIK
    CYBERKOTLIK --- ---
    GIOMIKY: problém je, že spousta těch věci se u nás a v Evropě vůbec nedělala a že motáš dohromady světské právo a církevní právo, různá historická období a romantické představy.
    Popisuje to mj kniha "trestní právo ve středověku" případně je na to na internetu spousta prací.




    GIOMIKY: to samozřejmě není český lev, prosimtě nepiš k tomu aspon ty lživý popisky, když už tu náhodně mícháš hrušky s rohlíkama
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    DOGTORRR: Díky, to si určitě zapamatuju.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    YOPIE: Protože.
    DOGTORRR
    DOGTORRR --- ---
    GIOMIKY: Hele zkus to asi spíš tady: [Středověk..speculum stultorum]
    Sem jen ty knihy.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam