• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  RYBOSHŠaManYsMuS

  Témata ke sdílení: extáze, trans, smrt, zrození, rituály, tanec, zpěv, bubnování, šamanská tvorba, meditace, šamanská cesta, léčení, "drogy", duchové, jiné světy, příroda, přírodní síly, energie, harmonie, šamanská moudrost, jiné entity, šamanské cestování, provázení, osobní svoboda, channeling, nové podoby šamanismu, úloha šamanů ve společnosti, moderní člověk a šaman ....

  Každý má možnost vytvořit anketu, takže když vás něco napadne ...
  Káždý má možnost měnit nástěnku, takže pokud chcete přidat knížku, link nebo moudro ...

  Snažte se uvědomit si svou cestu, než začnete polemizovat se zástupci jiných cest. Posuzujte věci vždy z většího měřítka. Mějte na paměti konečný stav. Buďte vděční a slušní, ale nesmlouvaví.

  Když je kmen v koncích, rozhoduje náčelník. Když je v koncích náčelník, šaman de na houby.

  Jsem saman?

  18 hlasy od 18 respondentů
  • 16.7% / 3 hlasy
  • 50.0% / 9 hlasů
  • 33.3% / 6 hlasů
  rozbalit záhlaví
  NIKOPOL
  NIKOPOL --- ---
  DRUDRIGER2: jsem poněkud skeptický ...
  první co mě napadlo bylo ... herec a alkoholička ... pak jsem si přečet podtitulek..
  ten na mě dělá dojem, že jde o jakési takové to duškovo povídání, trošku jako nic popularizačního charakteru :-)

  já mám duška docela rád (možná je to proto, že ho neznám osobně) tak to neber jako nějak špatně
  třeba se to vyplatí :-) .. znáš to, znáte to, "duch je ve všem" tak se i v hnoji dají najít semena svobody,moudrosti.

  pak je otázka jestli tě někdo nepoučí efektivněji :-)
  DRUDRIGER2
  DRUDRIGER2 --- ---
  Tvarytmy - Pavlína Brzáková, Jaroslav Dušek | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
  https://www.kosmas.cz/knihy/200097/tvarytmy/
  cetl nekdo tudle knizku? stoji za to? nema ji nekdo v pdf ci jinem formatu pro ctecku?
  ALIQUPISO
  ALIQUPISO --- ---
  RAEL: Ahá, jo tenhle film jsem kdysi viděla.
  RAEL
  RAEL --- ---
  ALIQUPISO: http://www.csfd.cz/film/1329-vec/
  ale můj sen se aspoň odehrával někde, kde bylo teplo a prales okolo.
  ALIQUPISO
  ALIQUPISO --- ---
  RAEL: co myslíš tou Věcí?
  RAEL
  RAEL --- ---
  NIKOPOL: že žiju na jekési základně/výzkumné stanici a dovnitř se dostaly velociraptoři a něco jako Věc a postupně nás to zabíjí...
  ALIQUPISO
  ALIQUPISO --- ---
  NIKOPOL: celkem dobrý dotaz, měla jsem dost zvláštní sen o lidech se kterýma jsem probírala channeling, vzájemně jsme si tak nějak četli myšlenky a o jedné čarodějce, která žije na druhém konci planety, byly jsme na začátku nějaké cesty a nasedaly do auta
  NIKOPOL
  NIKOPOL --- ---
  hej :-)

  tak máme jaro ...
  co se vám zdálo z pátka na sobotu ?
  KUATO
  KUATO --- ---
  KUATO: k té spagyrii, věci, které k něčemu jsou:
  v cz:
  John Reid - Minor Opus (https://i.nyx.cz/files/00/00/12/83/1283297_7c2fb8e1ec03b25182c5.pdf?name=JohnReid-MinorOpus.pdf)
  Frater Albertus - Příručka alchymisty
  J. P. Maien: Odkaz bratrstva zlatého a růžového kříže
  Homérův zlatý řetěz

  v en/de:
  mrak věcí, ať už skeny starých traktátů nebo různé hermetické společnosti současné nebo už zaniklé (2.pol.20.stol.), přesto za sebou zanechající užitečné publikace. záleží, čemu by se člověk chtěl věnovat. pro začátek bych sáhl určitě po Manfred Junius - Practical handbook of plant alchemy nebo Jean Dubuis - Spagyrics (2 díly) co se týče západní tradice. zajímavé jsou i věci indické, hlavně kdo by chtěl pracovat se rtutí nebo kovama, které se dají koupit přes net jako komplet Rasa Jala Nidhi nebo Vaidya Bhagwan DASH - Alchemy and Metallic Medicines in Ayurveda. o propojení alchymie a jógových či tantrických škol ve staré Indii obšírně vypovídá od White - The Alchemical Body: Siddha Traditions in Medieval India
  DRUDRIGER2
  DRUDRIGER2 --- ---
  KUATO: já měl na mysli , čiste lidské bytosti, omlouvám se když to bylo špatně pochopeno..
  TEECA
  TEECA --- ---
  NIKOPOL: jenom vsuvka ayahuasce říkáme královna pralesa... zpívá jedna krásná žena  KUATO
  KUATO --- ---
  NIKOPOL:
  k alchymii toho spousta vyšla v Trigonu v češtině - celá alchymická knižnice Logos (cca 13 svazků, každý 1..n traktátů), k tomu Fulcanelli (Tajemství katedrál, Příbytky filosofů), k tomu Rene Alleau - Hermes a dějiny věd, O povaze symbolů, Aspekty tradiční alchymie, Fr. Pošepný - Geneze rudních ložisek :o)... dalo by se vypsat desítky spisů. k alchymii toho vyšlo za posledních 1000 let v evropě tolik jako snad k žádné jiné problematice.

  ke spagyrii zkusím dát něco dohromady, tam toho v češtině moc není.

  btw. u alchymie žádné otevřené texty nejsou. jsou jen hodně jinotajné a ještě víc jinotajné :o). studium symboliky a mytologie je tak jako tak důležitou součástí západní hermetické tradice. když chceš volat bytosti/božstva, tak musíš studovat jejich charakteristiku, způsob odvozování pantaklů... prostě sbírat indicie, aby ses měl na co naladit, abys to abstraktní "něco" měl za co chytit :o).
  NIKOPOL
  NIKOPOL --- ---
  DRUDRIGER2: ta otázka, proč skutečně žijeme na zemi .. myslim teĎ všichni dohromady (vyjma individuálních záměrů, poslání, povolání) .. mi přijde docela aktuální, v tom asi budou spíš role taková a maková, ale asi bez posuzování, poměřování.
  Ráno jsem četl začátek knihy, tváří se docela zajímavě, co se jmenuje "Kdo se bojí smrti": přijde mi to, že hledat, co je po smrti je dobrý pro smíření, že pak člověk může jednat bez toho poměřování a posuzování, atd. ..nemyslim si, ale že by tim lidi trávili životy nebo že by to byl i třeba jen prostředečnej smysl jejich praxe, praxí. ať už je teda praxe předobrazem přiměřenýho chování v hospodě nebo nikoliv.
  ta poslední věta, jestli to má uzavírat nebo směrovat dál: nechápu jí

  KUATO: díky za odpověď. můžeš teda uvést nějaký zdroje vhodný pro studium, s minimem tmářství, případně zavádějících jinotjů .. pokud teda uvažovaní nad smyslem jinotajů neni cesta alchymie/spagyrie

  KUATO: díky za koncept :-)

  OGMIOS: mno .. to asi jo ... na jednu stranu to asi bude důsledek opakovanýho vykořenění, na druhou stranu ... doposud zcela jistě existuje (a alespoň podle počtu hledjícících, ještě bude silný) v pozadí všech těch dosavadních proměn nějaký spojitý a jednotící princip, který kdysi sehrál svoji roli i u vzniku našeho kmene, kultury, národa, země a tak podobně.
  ten živoucí princip, kterej další a další generace motivuje ke hledání, toho od kud jsme přišli a kam jdeme, podle mě má za sebou nějakou ideu, žáměr. nemyslim si, že by uplně trvala/trval na konkrétním provedení, ale jsem si docela jistej, že nástroje k jejímu/jeho naplnění naplnění jsou univerzální, všelidský povahy a dostupný skrze množství cest. dokonce se může stát, že dosahování hypoteticky dalších/vyšších příček v zasvěcení, v poznávání tajemství, se děje skrze dosažení stejnejch nebo podobnejch stupňů, zkoušek, poznání na různejch dílčích samostatnejch cestách, doktrínách, způsobeh zasvěcení.
  nevim jestli je tomu rozumět: ale nějak takle chápu svůj podíl na new age .. nicméně celý dohromady myslim, že new age je Kuatovo asterix nabízenej lidem jen, aby jim pomotal hlavy a nabídl jim množství připravených pastí.
  nicméně ani to nevíme jestli je špatně ... asi není ... asi se od nás žádá, abysme byli ještě lepší, ještě silnější

  nicméně pokud teda už můžem nějak uzavřít ty anděli - ke konkrétním lokálním podánim, legendám, mýtům a místním názvům se už asi nedostaneme: minimálně na výstupu tohodle audika je vidět, že téměř všichni mají nějaký druh spojení. když člověk sleduje tu různost protějšků v našem hledání a cestování skoro by řek, že je to pěknej zvěřinec ... že skutečně je asi všechno živý a nějakým způsobem spolupracuje.
  KUATO
  KUATO --- ---
  ze mam dnes dobrou naladu - koncept prednasky, kterou jsem delal na podzim na jedne akci, obsahujici par stripku k rozdilum mezi spagyrii a alchymii a k propojeni spagyrie/alchymie s ostatnimi dvema Kralovskymi vedami (magie, astrologie) - https://i.nyx.cz/...0/13/16/1316150_93a8965f78d07618b6d8.docx?name=prednaska%20pro%20MeziSvety2.docx
  KUATO
  KUATO --- ---
  DRUDRIGER2: to jsme si "rovni" je dosti nebezpecny koncept. jeho neuvazena aplikace v dualitnim svete je spis ke skode nez k uzitku. ono totiz taky bys mohl rict, ze si je rovny clovek a pes, nebo clovek a krava, clovek a slepice, tygr a antilopa, muz a zena, laska a nenavist, soucit a zast. ano jiste, na ontologicky nejhlubsi urovni to bude platit, ale prakticky vsude ve stvoreni to bude fungovat tak, ze ruzne tridy bytosti budou prirozene a beztrestne zabijet a vyuzivat ve svuj prospech tridy bytosti jinych, ze nektere bytosti jsou pro svoji spolecnost (relativne jiste!) hodnotnejsi a cennejsi nez jine, ze nektere volby jsou cennejsi (pro realizaci dilciho cile) nez jine volby.
  DRUDRIGER2
  DRUDRIGER2 --- ---
  to bloudeni pozoruji i na lidech kolem sebe, je pravda ze sou hledajici, ale jedou keltismus o par let budhismus a pak jedu zase neco se slovanstvi a takhle se toci, clovek by to nazval ze namji v zivote pevny operny bod o ktery se oprit. jasny cesta sveho srdce, nasledovat to co nam hovori, ale na to nema kazdy, pak se neni cemu divit ze lidi konci u cirkvi v cechach aspon ruznych tak je tam aspon nejaka divertzita.To co delaji "jako-samani" ze si po vecerich bubnujou, prochazeji ruznima svetama potkavaji ruzne bytosti a ty jim davaji ruzne odpovedi na ruzne otazky, to praktikuje strasne malo lidi.
  na druhou stranku vsichny sme si uplne rovni jako bytosti, i kdyz se zda na prvni pohled ze nekdo je vyš a nekdo níž po dochovné stránce, tak sme na tom zhodně a neexistuje povyšování a posuzovaní a tým pádem sme všichni na jedné lodi.....
  ono zase nežijeme celí život na zemi proto aby sme hledali co bude po smrti.......
  to je jakoby sme šli do hospody a tam si nedali ani pívo a celý večer čekali v přemýšlení , že co budu dělat až se hospoda zavře.....nepromluvím s lidma nedam si jidlo ani pití......
  myslím si že odpověd na tydle otázky je tak jedinečná pro každého zvlášt že na ni univerzální odpověd není...
  OGMIOS
  OGMIOS --- ---
  NIKOPOL: ja taky nerekl ze mas madam Blavatsky verit :D nicmene pry dnesni "belives" vychazeji z toho co nastartovala.
  no a ja duhovej klan teda s ni nespojuji, ani new age se satanismem. ono new age je dost casto hanebny slovo a pritom to jsme vsichi. vsichni jsme hledajici, zkousime tuhle cestu a tamtu cestu, kombinujeme ruzne cesty a praktiky. nekdo vymysli nove cesty na zaklade toho. zvlaste proto ze tady nemame autentickou cestu neb vse puvodni bylo uspesne zadupano cirkvi ktera sama stejne neni duveryhodna a nasledovani hodna. tak jak se v tom vyznat? cemu verit a co odvrhnout? co budou ty stripky z kterejch si postavis svou realitu?
  KUATO
  KUATO --- ---
  NIKOPOL: rekl bych to tak - pres vsechny lidove kecy a symboliku a pohadky je alchymie velmi prisna a striktni ve svych pravidlech, poznani, moznostech. pokud nevis co delas, neuspejes. nebo taky umres, v horsim pripade. neslibuje se zasadne nic. a pokud ano, tak jen proto, aby se uvedlo v omyl. je to tezke o necem mluvit. je zde nekolik rovin vyznamu. slovne vyjadrene se mohou zdat protichudne.

  hned na zacatku, pokud se nenaucis velmi presne rozlisovat mezi alchymii a spagyrii, nemuzes uspet ani v jednom. to ovsem vyzaduje mnohem hlubsi a peclivejsi studium, nez muze zprostredkovat vymena par prispevku nekde na foru.

  btw. ja bych vsechny ty asterixy zakazal. zda se, ze zpusobuji, ze i nekteri ne tak hloupi lide, ze sebe hlupaky delaji na zaklade nekriticky prijimanych informaci.
  NIKOPOL
  NIKOPOL --- ---
  TEECA: ahoj :-) děkuju za přiblížení.
  královna pralesa, to zní hezky, kdo to je ? (nebo kde se vzala)
  knihy o dracích žádný nemám, když jsem o tom něco hledal našel jsem většinou jen beletrii, nebo alepoň myslim, že to byla beletrie. (Mlhy Avalonu že by ? .. nevim)
  Měl jsem období, kdy jsem se o tom, chtěl víc dozvědět .. to jsem objevil ty knížky ale do jejich shánění se mi nechtělo. Taky jsem narazil (budˇje to rok nebo dva) na ženu, co dělala v praze seminář. Podle popisu se zdálo pracuje s tím víc a už zná nějaký tajemství a minimálně nějaký základy chtěla na tom semináři/workshopu sdílet.
  zkusim najít, jestli mi po tom něco zbylo.
  Já draka potkal nečekaně, pátral jsem kde je, kde byl knížecí stolec těch prvních českých knížat ... už podle legend je spojenej s pradávnou úrovní tradice, velice artušovsky lazené bych řekl :-)
  šel jsem na posvátný místo, který se zdálo s tím souviset, a chtěl vědět, kdo tam bydlí ... :-) zdálo se, že mě zná. setkání to bylo, asi jako chodit 10 let do školy a každej den po cestě vídat někoho stát u cesty, nebo něco okolo, pak zdárně pokročit do života, za několik let po střední, vkročit do karierního života, jet na stáž do ameriky a na letišti tváří v tvář potkáš tuhle osobu, cos potkávala v mládí každej den.
  při tom průzkumu souvislostí jsem našel, že draci jsou prý reprezentanti sil země. že snima pracovali drujdové a že taky v keltský tradici, toho, co po ní zbylo a v tý navazující beletrii se o nich dá něco dozvědět.
  pokud máš něco ty, nestyď se :-) dáme hlavy dohromady


  OGMIOS: blavatska ... hmm .. tý ženský moc nevěřim, imho čarodějnice, satanistka, zasvěcenka vysokýho stupně, vidící do intrik za scénou, v tý době byl svět ještě malej a všichni, kdo měli, co říct, se mezi sebou znali.
  jo, celkem to zapadá, ja říkám satanistka a ty že začla něco, co je dneska newage (imho satanismus).
  duhovej klan ... jak jsem pochopil, tak v poslední době nevim, jak moc dozadu, si duhovou přisvojili teplý bratři a sestry, a navzájem se tim poznávaj, svolávaj a podporujou, bacha na všechno, kde je duha.

  KUATO: .. mm . .a alchymie má nějakou návaznost provázanost na magii západního typu, nebo jsou to cizí, nezávislí, možná dokonce protichůdný disciplíny?
  čarodějnickej kotel, kouzelnej kotel, keltskej kotel hojnosti, podle tebe nemaj spojitost, případně ideovou návaznost s čimkoliv spagyrickym, v čem se míchaj, zpracovávaj ty ingredience.
  resp. neslibuje se tam taky, že když budeš míchat dost dlouho a pořádně, a jednobodově se přitom staneš součástí přeměny, stane se něco kouzelnýho .. a lektvar, ty sám .. nebo jinej poloprodukt bude obzvláště žádoucně pročištěnej, případně super připravenej pro, léčení, další míchání atd. ?
  KUATO
  KUATO --- ---
  NIKOPOL: imho gral nema spolecneho s alchymii (praci na Velkem Dile) ani spagyrii (zpracovani milionu ingredienci a materii vice mene pro techniky s presahem do magie) vubec nic. cimz netvrdim, ze nektery ze Starych nemohl pouzit nejakou primeru, obrazy kolem svateho gralu, aby je pouzil jako rozkosateni alchymicke symboliky, coz ale prakticky nema jineho vyznamu nez krom vyjadreni poeticnosti sve duse jen vic a vic zamotat hlavu budoucim generacim.
  KALICOR
  KALICOR --- ---
  NIKOPOL: paradne napsano, dik :)