• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PREVITAntikomunisticky klub - Antikomunisticky a antitotalitni klub
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    CICO: To je všechno, co k tomu Heywood píše ve své Politické teorii. Tedy je to malé shrnutí v rámci kapitoly o politických ideologiích. Především tedy se v takové defacto definici má zračit to podstatné. Na to, proč se v takovéto Heywoodově definici neobjevuje to, že fašismus a socialismus/komunismus jedno jsou, si budeš muset odpovědět sám.

    Co se podkapitoly socialismus týče, tak to je u Heywooda na devítí stránkách: Abeceda socialismu, Marxismus, Abeceda marxismu, Ortodoxní komunismus, Moderní marxismus, Sociální demokracie a Třetí cesta.

    Byl bych tě nechal si vybrat, co chceš citovat, ale protože jsem levičák, tak se neptám a ocituju si to, co si vyberu sám a beztak se trefim. :)

    Pro přehlednost to ještě očísluju

    1. "Komunismus 20. století nejlépe pochopíme tehdy, budeme-li v něm vidět určitou podobu marxismu-leninismu, tj. ortodoxní marxismus modifikovaný řadou teorií a doktrín Leninových."
    2. "To hlavní, čím Lenin marxismu přispěl, byla jeho teorie revoluční čili avantgardní strany. V ní se projevila Leninova obava, že buržoazními idejemi a názory obluzovaný proletariát nevyužije svůj revoluční potenciál." (...)
    3. "Je tudíž zapotřebí marxismem vyzbrojené revoluční strany, která by plnila funkci avantgardy dělnické třídy. Taková strana musí být stranou nového typu: nesmí to být masová strana, ale naopak pevně stmelená strana oddaných profesionálních revolucionářů, kteří dokáží ideologicky vést."
    4. "Její organizační výstavba se musí zakládat na principu demokratického centralismu, tedy na víře, že svoboda diskuse se musí pojit s akční jednotou."

    Pak je tématem sui generis Stalin: "Sovětský svaz byl ovšem ovlivněn daleko víc Stalinovou druhou revolucí 30. let, než bolševickou revolucí 1918. V průběhu přetváření sovětské společnosti Stalin vytvořil model ortodoxního komunismu, kterým se po roce 1945 řídily i mnohé další země jako např. Čína, Severní Korea, Kuba a celá východní Evropa. Všechny Stalinovy změny vyplynuly do značné míry z jeho nejzávažnější ideologické inovace, totiž teorie socialismu v jedné zemi. (...) Ztv. ekonomický stalinismus začal v roce 1928, kdy byla zahájena první pětiletka (...) a byl vytvořen systém centrálního plánování v čele se Státním plánovacím výborem (GOSPLAN).
    Politické změny, které přivodil Stalin, byly neméně dramatické. V průběhu 30. let přetvořil Sovětský svaz v osobní diktaturu, a to pomocí řady čistek, které v komunistické straně zlikvidovaly vše, co ještě zbývalo z opozice a diskuze; totéž se stalo ve státním aparátu a v armádě. Sovětský svaz se pod Stalinovým vedením stal totalitní diktaturou, fungující díky soustavnému zastrašování, represím a teroru."
    BONGI
    BONGI --- ---
    KOMATSU: Zamerne jsem neuvedl autora, protoze tendence hodnotit text podle autora a ne podle obsahu, se tu objevuje castu. Ten text jsem dal bez hodnoceni a zajimalo me jake konkretni vyhrady vuci nemu budou - opravdu me to zajimalo.
    Nicmene jsi zaujal presne polohu, ktera text zarazuje podle odhadu autora - dokonce, nez ses vyjadril k obsahu, tak ses na autora zeptal. :D
    Muzes byt prosim konkretni a v tom textu oznacit, co je tam spatne, nepravda ci prekroucene a rict argumenty? To by bylo asi konstruktivnejsi nez se dohadovat o dalsich citacich a jejich vnimani. Fakt bych to privital.
    CICO
    CICO --- ---
    KOMATSU: ...aha...) kdybych byl doma, tak bych možná taky uměl ztratit deset minut a přepsat sem, metodou vytržení z kontextu, co dotyčný říká o ideových východiscích fašismu, ale jelikož doma nejsem a hlavně proto, že jsme v antikomunistickém klubu, nikoliv v klubu antifašistickém, tak bych se přimlouval za nějaké kontextuální zasazení těchto charakteristik do vztahu mezi fašismem a komunismem

    ...a úplně nejlepší by bylo, kdyby ses odstavcem zhruba stejné délky a z téhož zdroje pokusil naznačit, jak A. Heywood charakterizuje komunismus...smířím se s tím, že to teď bude chvíli hledat právě Komatsu...)

    ...a nejen rudí už vědí, o co mi jde...pokusíme se o syntézu...))
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    CICO: Tak je tu samozřejmě možnost, že autor textu přišel s nějakou převratnou novou definicí a rozkrytím toho, co to fašismus/nacismus je. Nicméně v rámci politologických a politicko-filozofických debat se na tuhle problematiku nahlíží jinak, alespoň tam, kde není přání otcem myšlenky.
    Zrovna Heywood bývá docel dobrým politologickým základem a pokud se podíváme, jak o fašismu referujeme, zjistíme docela zásadní rozdíly:

    "V mnoha směrech byl fašismus revoltou proti idejím a hodnotám, které ovládaly západní politické myšlení od francouzské revoluce. Heslo italských fašistů to vyjádřilo jednoduše: "rok 1789 je mrtev". Hodnoty jako racionalismus, pokrok, svoboda a rovnost tak byly odhozeny ve jménu boje, vůdcovství, moci, heroismu a války. V tomto smyslu má fašismus povahu jisté "antiideologie": je definován převážně tím, proti čemu se staví. Je určitou formou antikapitalismu, antiliberalismu, antiindividualismu, antikomunismu, atd. Fašismus je však prostoupen pro něj podstatným tématem, jímž je organicky sjednocené národní společenství. To se projevuje "vírou v sílu, která je výsledkem jednoty". Jednotlivec, vzato doslova, není ničím; identita jednotlivce musí být zcela pohlcena identitou společenství, sociální skupiny. Ideálem fašismu je "nový člověk", hrdina motivovaný povinností, ctí a ochotou k sebeobětování, odhodlaný zasvětit svůj život slávě svého národa nebo rasy, a bez přemýšlení poslušný nejvyššího Vůdce."
    CICO
    CICO --- ---
    KOMATSU: počkej, počkej...))

    1, Kdo je tím arbitrem, jenž to může kvalifikovaně posoudit?
    2, na základě jakých kritérií?

    ...mně to, co napsal Bongi přijde v podstatných rysech zcela v pořádku, mimo jiné to koresponduje s tím, co jsem se o obou myšlenkových proudech průběžně dozvídal snad už od základní školy, přes gymnázium až po VŠ, kde byl, tuším, základní četbou pro předmět politické ideologie A. Heywood plus spousta dalších, věnujících se jednotlivým konkrétním proudům...čímž nechci říct, že v tomto ohledu panuje nějaký všeobecný konsenzus nebo že se četbou jedné učebnice člověk dostane k vyčerpávajícím informacím, samozřejmě, že nedostane...

    ...akorát mi teď přišlo, že Komatsu zpochybňuje neznámý text prostřednictvím osoby autora akorát proto, že onen text zcela a bezvýhradně nesouzní s tím, co ví nebo si myslí, že ví Komatsu...) a to je dost podobný problém jako neobjektivní historik ( a tady nemyslím interpretujícího historika, nýbrž pouze toho, jenž popisuje onu historickou souslednost, vedoucí k níže zmíněnému textu...)
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    CICO: No to by nemělo, ale v tomhle případě je. Tedy ten text nestojí za nic. :)
    CICO
    CICO --- ---
    KOMATSU: ...netuším, jaký "druh textu" máš na mysli, pojednání o historickém vývoji ideologie by ovšem závislé na osobě autora zcela určitě být nemělo...a analogicky, pokud je, pak především ten text nestojí za nic...)
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    KOMATSU: Nicméně, ať tak či onak, by bylo záhodno ujasnit si jednu věc: to, co dělá fašismus nebo nacionální socialismus zločinnou ideologií, asi nebude korporativismus, není-liž pravda? Aspekty sociálního korporativismu mají svou silnou základnu například ve skandinávských zemích a ostatně existuje cosi jako křesťanský korporativismus mající za cíl podnikovou strukturu takovou, která umožňuje důstojnější existenci a silnější vyjednávající pozici zaměstnancům v rámci tohoto podniku. Není bez pozoronosti, že papež Pius XI. viděl v korporativismu jakousi třetí cestu mezi socialismem a liberalismem.
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    BONGI: No on je to právě ten druh textu, u kterého zdá se mi být osobnost autora klíčovou. Jako kdybych tady chtěl charakterizovat kapitalismus třeba citátem z Lenina. :)
    BONGI
    BONGI --- ---
    KOMATSU: nee, je to z nejakeho poloanonymniho zdroje na netu, ale ve slusne zkratce to vystihuje (akcenty na priciny a duvody se trochu lisi) na to co jsem cetl v knihach o Mussolinim, pusobeni fasistu v USA, boje fasistu se socialni demokracii v Italii atd.
    proto neuvadim zdroj, aby se hodnotil jen text, nikoli text podle autora.
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    BONGI: To je z Kuehnelt-Ledihna? :)
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    KOMATSU: Ještě bych k tomu dodal, že jak v socialismu, tak v liberalismu jde svébytnými způsoby o svobodu jedince A ZÁROVEŇ o blaho společnosti jako celku. Rozdíl je v právě tom, ODKUD SE ZAČÍNÁ. Totiž: liberalismus začíná u jedince a individuální svobody, aby se dostal skrze neviditelnou ruku k blahobytu společnosti jako celku, zatímco pro socialismus je typické, že začíná kolektivním projektem, blahem společnosti, jehož výsledkem je svoboda jedince - tedy stejné cíle, ale opačné prostředky a směr. Například Marx nechce rozpustit individuum v žádné kolektivitě, naopak tvrdí, že komunismus je podmínkou reálné svobody jedince a skýtá podstatně širší možnosti jeho rozvoje.
    Pochopitelně pokud se bavíme o historických realizacích a aplikacích těchto metod, dojdeme k tomu, že jak liberalismu, tak socialismu se toto nijak zvlášť nepovedlo. Liberalismus pravidelně vytváří znevolňující systém uvnitř konkrétních podniků např. osekáváním zákoníku práce, negací minimální mzdy, regulace nájemného a adorací soukromého vlastnictví - a to až do podoby dočasného soukromého vlastnictví cizích životů. Podnik v soukromém vlastnictví, to je vlastně taková mikrototalita. Člověk je tu více, tu méně sledován kamerami, disciplinován, šikanován a vůbec: celé zřízení funguje na bázi autokracie vlastníka nebo managementu.
    Socialismus je zkrátka tím, co začíná z druhé strany - pokud necháme nejdříve prostor pro individuální svobodu podnikání, jediné k čemu dojde, je vznik právě těchto mikrototalit, mezi kterými funguje konkurenční hra a výsledkem je ve skutečnosti méně reálné svobody (byť při zachování svobody formální). Je tedy nutno změnit celý společenský projekt, samotné kapitalistické paradigma ve prospěch podniků tu ve společném, komunitním, tu ve veřejném vlastnictví, posílení participace zaměstnanců (historicky to byla povětšinou odborová hnutí).
    Mezi liberalismem a socialismem (a přeneseně mezi pravicí a levicí), tak zeje základní rozpor: má být individuální svoboda příčinou nebo důsledkem? A zároveň: jak jí dosáhnout? Paradoxem individuální svobody v kapitalistickém modu je totiž to, že má tendenci dařit se a prospívat jen relativně malému množství individuí na úkor těch ostatních. Problémem socialismu je pak to, že pokud chce začít kolektivním projektem, tak musí více či méně intervenovat do kapitalistického modu, tedy především do svobody bohaté, úspěšné vrstvy, která existuje na úkor svobody druhých (a zpravidla je legitimizována nějakou podobou sociálního darwinismu).
    Takže podtrženo sečteno: liberalismus se domnívá, že blaha celé společnosti bude dosaženo skrze individuální svobodu, socialismus se domnívá, že individuální svobody bude dosaženo skrze blaho společnosti.
    BONGI
    BONGI --- ---
    Metody, smerovani k totalite, dusledky pro spolecnost, vnejsi projevy moci a jeji obrana se po uchopeni moci u ultralevice ci ultrapravice velmi podobaji a tezko je zvnejsku odlisit. Je proto nesmyslne se snazit priradit "ultra...." k levici ci pravici. Ani levice ani pravice nemuze byt na "sve ultra" hrda ci se s nimi ztotoznit treba jen diky jakymsi "bohulibym cilum". Je nesmysl se dohadovat, jestli utralevice je horsi ci lepsi nez ultrapravice, ci si vzajemne vycitat, ktera "ultra" dela vetsi ostutu "sve pozici - rozumej nalevo ci napravo".
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    D.E.Q.
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    Q.E.D.
    BONGI
    BONGI --- ---
    KEMAL:
    KOMATSU: Podle me, to zas tak jednoduche neni, podivame-li se na pocatky nacionalniho socialismu - idei formulovane Drexlerem ci fasismu, je tam mnoho levicoveho, podivame-li se na jejich vyvoj a konec je to o ultrapravici. Celkove bych asi soudil, ze oba zminovane rezimy byly ULTRA a nesly tyto charakteristiky. A dokonce sam jsem presvedcen ze ultralevice s ultrapravici ma mnoho spolecnych prvku. proste pouha krabicka stylem, bylo to vic leve ci bylo to vic prave nestaci.

    Jen na prispeni k diskuzi ( bez hodnoceni zdroje)
    "Fasismus
    Počátky fašismu lze vystopovat k italským marxistickým socialistům. Otec a hlavní postava italského fašismu, Benito Mussolini, byl tajemníkem Socialistické federace Forli, kde se zařadil k nejradikálnějšímu levému křídlu. Působil nejprve, mimo jiné, jako vydavatel levicového listu Třídní boj a nejprve hlásal proletářský internacionalismus. Později byl ze strany vyloučen a přidal se, aniž by se jakkoliv zřekl socialistického přesvědčení, ke skupině s názvem Fascio Autonomo d'Azione Rivoluzionaria, která byla založena levicovými syndikalisty. (Syndikalismus je směr v dělnickém hnutí, jehož hlavní myšlenkou je důraz na organizaci dělnické třídy formou odborů.) Takřka vzápětí se stal Mussolini i vůdcem této skupiny a přiklonil se k nacionalistickému pojetí socialismu - mimo jiné hlasitě podporoval vstup Itálie do 1. světové války, a podobně jako v Rusku Lenin, i on viděl ve válce počátek sociálních revolucí, které smetou buržoazní řád.“
    Poté, co se Mussoliniho strana, po přetahování o moc s komunisty a socialisty, dostala do čela italského státu, začala uskutečňovat velmi kolektivistický program, který počítal se silnou rukou státu. Především byl ve značné míře zaveden sociální stát - vládní opatření poskytovala pojištění proti nemocem, podpory ve stáří, pomoc invalidním dělníkům, stipendia a příspěvky pro studenty. V pracovním právu byla zavedena minimální mzda a povinnost firem zaměstnávat invalidní válečné veterány. Státní kancelář pro volný čas zajišťovala placené dovolené dělníkům a letní tábory pro žáky a studenty. Daňový systém zahrnoval úlevy pro velké podniky a velkostatky. "

    "Nacionalni socialismus:
    Německou Národně socialistickou dělnickou stranu (NSDAP) založil Anton Drexler poté, co opustil sociální demokracii, protože se mu zdála málo nacionalistická, a rozešel se i Vlasteneckou stranou, která mu byla málo socialistická. V roce 1920 sepsal Drexler s Adolfem Hitlerem první program národně socialistické strany, jejíž členové se oslovovali po vzoru ostatních levicových stran "soudruzi" (Genossen). Program požadoval zrušení bezpracných příjmů, znárodnění monopolů a obchodních domů, rozdělení zisků z velkoobchodů, zrušení úroků z pozemkové renty, zákaz dětské práce, dostupné vzdělání pro všechny, apod. V programu není ani slova o svobodě jednotlivce individuálních právech, ani slova o volném trhu, žádná zmínka o kapitalismu jako spravedlivém systému. Pravicového na něm není vůbec nic. Stranický symbol, černá svastika v bílém kruhu na rudé vlajce, symbolizoval spojení socialismu s nacionalismem. Rudá představovala socialismus, bílá barva myšlenku nacionalismu, a ve svastice nacisté spatřovali symbol vítězství árijské rasy.
    „Jsme socialisté, jsme nepřátelé dnešního kapitalistického ekonomického systému kvůli vykořisťování sociálně slabých, kvůli nespravedlivým mzdám, a protože kapitalismus hodnotí lidské bytosti podle bohatství a majetku namísto zodpovědnosti a výkonnosti. Jsme rozhodnuti bezpodmínečně zničit tento systém!" Takto v kostce shrnul nacismus jeho ideolog Gregor Strasser."

    KEMAL
    KEMAL --- ---
    KOMATSU: díky

    JOSEFDRUHY: tl;dr :)
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    FIN: Já jsem se ti to snažil jenom zjednodušit, osobně si nemyslim, že existuje něco jako pravicový socialismus, ale tak dobrá...
    Pokud se podíváme do historických prací, tak zpravidla to první, co na nás vyskočí, je ten fakt, že fašismus, nacismus, a protofašistický integralismus byly ideje/hnutí, které se formovaly v reakci na francouzkou revoluci, její ideje, ideály a ostatně osvícenství obecně. Tedy jednoduše: fašismy jsou režimy reakční; zatímco socialismus od 1789 byl nesen ideály pokroku, emancipace a spol., fašismus je cosi, co je neseno myšlenkou odporu proti tomuto.
    Není ani pravdou, že by Němci, Italové, Japonci, Španělé a další měli uvnitř národa stejná práva. Ideálem tu není rovnostářství, ale loajalita, která udržuje v chodu "organické společenství", které je všechno, jen ne rovnostářské. Tedy rovnost ani na úrovni rasy/národa neexistuje. Každý má své místo v těle národa a podle toho to s ním prostě vypadá.
    Někdy vzniká mylný názor, že socialismus prostě znamená nadřazenost celku společnosti vůči jedinci. To ale není socialismus, socialismus prostě znamená rovnostářskou samosprávnou společnost.

    Jak vypadá levý nácek by mě zajímalo, btw...
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    NJAL: To byli i bez toho. :)
    NJAL
    NJAL --- ---
    HAROLD: Me ten termin vubec nevadi, s vyjimkou pripadu, kdy je pouzity k dukazu, ze bolsevici vlastne byli take pravicaci jako remen :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam