• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PREVITAntikomunisticky klub - Antikomunisticky a antitotalitni klub
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    KOMATSU: Ještě bych k tomu dodal, že jak v socialismu, tak v liberalismu jde svébytnými způsoby o svobodu jedince A ZÁROVEŇ o blaho společnosti jako celku. Rozdíl je v právě tom, ODKUD SE ZAČÍNÁ. Totiž: liberalismus začíná u jedince a individuální svobody, aby se dostal skrze neviditelnou ruku k blahobytu společnosti jako celku, zatímco pro socialismus je typické, že začíná kolektivním projektem, blahem společnosti, jehož výsledkem je svoboda jedince - tedy stejné cíle, ale opačné prostředky a směr. Například Marx nechce rozpustit individuum v žádné kolektivitě, naopak tvrdí, že komunismus je podmínkou reálné svobody jedince a skýtá podstatně širší možnosti jeho rozvoje.
    Pochopitelně pokud se bavíme o historických realizacích a aplikacích těchto metod, dojdeme k tomu, že jak liberalismu, tak socialismu se toto nijak zvlášť nepovedlo. Liberalismus pravidelně vytváří znevolňující systém uvnitř konkrétních podniků např. osekáváním zákoníku práce, negací minimální mzdy, regulace nájemného a adorací soukromého vlastnictví - a to až do podoby dočasného soukromého vlastnictví cizích životů. Podnik v soukromém vlastnictví, to je vlastně taková mikrototalita. Člověk je tu více, tu méně sledován kamerami, disciplinován, šikanován a vůbec: celé zřízení funguje na bázi autokracie vlastníka nebo managementu.
    Socialismus je zkrátka tím, co začíná z druhé strany - pokud necháme nejdříve prostor pro individuální svobodu podnikání, jediné k čemu dojde, je vznik právě těchto mikrototalit, mezi kterými funguje konkurenční hra a výsledkem je ve skutečnosti méně reálné svobody (byť při zachování svobody formální). Je tedy nutno změnit celý společenský projekt, samotné kapitalistické paradigma ve prospěch podniků tu ve společném, komunitním, tu ve veřejném vlastnictví, posílení participace zaměstnanců (historicky to byla povětšinou odborová hnutí).
    Mezi liberalismem a socialismem (a přeneseně mezi pravicí a levicí), tak zeje základní rozpor: má být individuální svoboda příčinou nebo důsledkem? A zároveň: jak jí dosáhnout? Paradoxem individuální svobody v kapitalistickém modu je totiž to, že má tendenci dařit se a prospívat jen relativně malému množství individuí na úkor těch ostatních. Problémem socialismu je pak to, že pokud chce začít kolektivním projektem, tak musí více či méně intervenovat do kapitalistického modu, tedy především do svobody bohaté, úspěšné vrstvy, která existuje na úkor svobody druhých (a zpravidla je legitimizována nějakou podobou sociálního darwinismu).
    Takže podtrženo sečteno: liberalismus se domnívá, že blaha celé společnosti bude dosaženo skrze individuální svobodu, socialismus se domnívá, že individuální svobody bude dosaženo skrze blaho společnosti.
    BONGI
    BONGI --- ---
    Metody, smerovani k totalite, dusledky pro spolecnost, vnejsi projevy moci a jeji obrana se po uchopeni moci u ultralevice ci ultrapravice velmi podobaji a tezko je zvnejsku odlisit. Je proto nesmyslne se snazit priradit "ultra...." k levici ci pravici. Ani levice ani pravice nemuze byt na "sve ultra" hrda ci se s nimi ztotoznit treba jen diky jakymsi "bohulibym cilum". Je nesmysl se dohadovat, jestli utralevice je horsi ci lepsi nez ultrapravice, ci si vzajemne vycitat, ktera "ultra" dela vetsi ostutu "sve pozici - rozumej nalevo ci napravo".
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    D.E.Q.
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    Q.E.D.
    BONGI
    BONGI --- ---
    KEMAL:
    KOMATSU: Podle me, to zas tak jednoduche neni, podivame-li se na pocatky nacionalniho socialismu - idei formulovane Drexlerem ci fasismu, je tam mnoho levicoveho, podivame-li se na jejich vyvoj a konec je to o ultrapravici. Celkove bych asi soudil, ze oba zminovane rezimy byly ULTRA a nesly tyto charakteristiky. A dokonce sam jsem presvedcen ze ultralevice s ultrapravici ma mnoho spolecnych prvku. proste pouha krabicka stylem, bylo to vic leve ci bylo to vic prave nestaci.

    Jen na prispeni k diskuzi ( bez hodnoceni zdroje)
    "Fasismus
    Počátky fašismu lze vystopovat k italským marxistickým socialistům. Otec a hlavní postava italského fašismu, Benito Mussolini, byl tajemníkem Socialistické federace Forli, kde se zařadil k nejradikálnějšímu levému křídlu. Působil nejprve, mimo jiné, jako vydavatel levicového listu Třídní boj a nejprve hlásal proletářský internacionalismus. Později byl ze strany vyloučen a přidal se, aniž by se jakkoliv zřekl socialistického přesvědčení, ke skupině s názvem Fascio Autonomo d'Azione Rivoluzionaria, která byla založena levicovými syndikalisty. (Syndikalismus je směr v dělnickém hnutí, jehož hlavní myšlenkou je důraz na organizaci dělnické třídy formou odborů.) Takřka vzápětí se stal Mussolini i vůdcem této skupiny a přiklonil se k nacionalistickému pojetí socialismu - mimo jiné hlasitě podporoval vstup Itálie do 1. světové války, a podobně jako v Rusku Lenin, i on viděl ve válce počátek sociálních revolucí, které smetou buržoazní řád.“
    Poté, co se Mussoliniho strana, po přetahování o moc s komunisty a socialisty, dostala do čela italského státu, začala uskutečňovat velmi kolektivistický program, který počítal se silnou rukou státu. Především byl ve značné míře zaveden sociální stát - vládní opatření poskytovala pojištění proti nemocem, podpory ve stáří, pomoc invalidním dělníkům, stipendia a příspěvky pro studenty. V pracovním právu byla zavedena minimální mzda a povinnost firem zaměstnávat invalidní válečné veterány. Státní kancelář pro volný čas zajišťovala placené dovolené dělníkům a letní tábory pro žáky a studenty. Daňový systém zahrnoval úlevy pro velké podniky a velkostatky. "

    "Nacionalni socialismus:
    Německou Národně socialistickou dělnickou stranu (NSDAP) založil Anton Drexler poté, co opustil sociální demokracii, protože se mu zdála málo nacionalistická, a rozešel se i Vlasteneckou stranou, která mu byla málo socialistická. V roce 1920 sepsal Drexler s Adolfem Hitlerem první program národně socialistické strany, jejíž členové se oslovovali po vzoru ostatních levicových stran "soudruzi" (Genossen). Program požadoval zrušení bezpracných příjmů, znárodnění monopolů a obchodních domů, rozdělení zisků z velkoobchodů, zrušení úroků z pozemkové renty, zákaz dětské práce, dostupné vzdělání pro všechny, apod. V programu není ani slova o svobodě jednotlivce individuálních právech, ani slova o volném trhu, žádná zmínka o kapitalismu jako spravedlivém systému. Pravicového na něm není vůbec nic. Stranický symbol, černá svastika v bílém kruhu na rudé vlajce, symbolizoval spojení socialismu s nacionalismem. Rudá představovala socialismus, bílá barva myšlenku nacionalismu, a ve svastice nacisté spatřovali symbol vítězství árijské rasy.
    „Jsme socialisté, jsme nepřátelé dnešního kapitalistického ekonomického systému kvůli vykořisťování sociálně slabých, kvůli nespravedlivým mzdám, a protože kapitalismus hodnotí lidské bytosti podle bohatství a majetku namísto zodpovědnosti a výkonnosti. Jsme rozhodnuti bezpodmínečně zničit tento systém!" Takto v kostce shrnul nacismus jeho ideolog Gregor Strasser."

    KEMAL
    KEMAL --- ---
    KOMATSU: díky

    JOSEFDRUHY: tl;dr :)
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    FIN: Já jsem se ti to snažil jenom zjednodušit, osobně si nemyslim, že existuje něco jako pravicový socialismus, ale tak dobrá...
    Pokud se podíváme do historických prací, tak zpravidla to první, co na nás vyskočí, je ten fakt, že fašismus, nacismus, a protofašistický integralismus byly ideje/hnutí, které se formovaly v reakci na francouzkou revoluci, její ideje, ideály a ostatně osvícenství obecně. Tedy jednoduše: fašismy jsou režimy reakční; zatímco socialismus od 1789 byl nesen ideály pokroku, emancipace a spol., fašismus je cosi, co je neseno myšlenkou odporu proti tomuto.
    Není ani pravdou, že by Němci, Italové, Japonci, Španělé a další měli uvnitř národa stejná práva. Ideálem tu není rovnostářství, ale loajalita, která udržuje v chodu "organické společenství", které je všechno, jen ne rovnostářské. Tedy rovnost ani na úrovni rasy/národa neexistuje. Každý má své místo v těle národa a podle toho to s ním prostě vypadá.
    Někdy vzniká mylný názor, že socialismus prostě znamená nadřazenost celku společnosti vůči jedinci. To ale není socialismus, socialismus prostě znamená rovnostářskou samosprávnou společnost.

    Jak vypadá levý nácek by mě zajímalo, btw...
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    NJAL: To byli i bez toho. :)
    NJAL
    NJAL --- ---
    HAROLD: Me ten termin vubec nevadi, s vyjimkou pripadu, kdy je pouzity k dukazu, ze bolsevici vlastne byli take pravicaci jako remen :-)
    JOSEFDRUHY
    JOSEFDRUHY --- ---
    HWLLFFRDD: Ne, chtěl jsem to napsat sem, pro lidi, co bytostně nesnáší komunisty a kteří proti nim celý život ( za totáče ) bojovali. Bojovali jsme nejen za demokracii, ale také za trošku lepší sociální spravedlnost. Jenže Klaus opět, jak to bylo po celé dějiny, zase vypěstoval oligarchii bohatých, kteří (už) nepracují a pracují za ně žoldáci = generální ředitelé, obyčejní ředitelé, náměstci, technici, manažeři všeho druhu, atd., kteří těmi vlastníky statků nejsou ( takže situace stejná jako za komoušů, také za mzdu a jako nevlastníci výrobních prostředků ), opět tedy jsou v práci "za mzdu" ja myslí za mzdu, a angažmá do výše platu....jako za komoušů. Vlastník už jen bičem hlídá a popohání, namísto aby se choval jako kapitalista. Úúúúúdajně jen vlastník umí nejlépe hospodařit, ekonomicky myslet, starat se nejlépe, jít s pokrokem, hnát vývoj dopředu, jenže ... jenže čeští pseudokapitalisté co se jimi stali přes noc, nemají zájem o chování "vlastníka" k prospěchu všech ( jako Baťa ) tj. všech zaměstnanců i státu ( daně ), ale mají zájem všechny oškubat a pro sebe narejžovat co nejvíce, daně neplatit a kapitál transportovat do daňových rájů. Proč to Klaus nezakázal ( nevymyslel balík zákonů, pravidel ) už v r. 1993 když navrhoval privatizaci : ano lidičky, privatizujte, ale za podmínek "takových-a-takových" aby z toho měl něco i prostý lid, co neprivatizoval.
    HWLLFFRDD
    HWLLFFRDD --- ---
    JOSEFDRUHY: tos chtěl napsat asi sem, ne?
    JOSEFDRUHY
    JOSEFDRUHY --- ---
    Zdroj : http://www.novinky.cz/domaci/282100-uspech-komunistu-je-varovny-vinici-neprijali-odpovednost-rekl-klaus.html



    Úspěch komunistů je varovný, viníci nepřijali odpovědnost, řekl Klaus a kdo tím viníkem největším je, hádejte, pane presidente !!
    Výsledek krajských a prvního kola senátních voleb nemá po listopadu 1989 precedent a je zneklidňující, míní prezident Václav Klaus. Je podle něj faktem, že komunisté po volbách získávají významnou pozici. Viníkem takového výsledku jsou ale podle něho ti, kteří volby prohráli, a je smutné, že se k tomu jasně nepřihlásili.

    Zvětšit obrázek
    Prezident Václav Klaus s manželkou ve volební místnosti
    Dnes 19.října 2012
    Klaus to řekl na čtvrtečním setkání se členy Konfederace politických vězňů. Hrad jeho projev zveřejnil na webu www.klaus.cz .
    "Dobře vím, že v duši každého z vás je touha teď tady vystoupit a promluvit o tom, jak se znova do významné politické pozice dere jedna politická strana, která vám před půl stoletím způsobila tolik utrpení. To je nepochybně pravda. Ale já jsem trošku přísnější soudce a mám sklon říci a zdůraznit, že není pravda, že volby někdo vyhrál. Volby také někdo prohrál," řekl Klaus Pane Klausi, volby prohrál lid, a nejen ty. Lid prohrál všechno nač se těšil v listopadu 89 ! když se cinkalo klíčema. Přišla chvíle kdy jsme porazili ( nefunkční ) komunismus a byla tu obrovská naděje udělat ten nový systém nový. To nemusel být přesně okopírovaný kapitalismus té doby. Mohli jsme převzít z toho kapitalizmu to dobré a to vadé nebrat, to vadné poopravit, to vadné navrhnout nově, jinak. Vše mohlo být ukázkově lepší než je na celém světě, kdyby….kdyby jste to pane Klausi nepokazil ( hned po revoluci ) Vy se svou družinou. 1000 let tu je politicko-hospodářský systém který doslova žene a donucuje společnost, aby se rozvrstvila podle toho jak velké bohatství každý jednotlivec vlastní. Vy jste pane Klausi se svou družinou „tleskačů“ opět vytvořil v této společnosti stejné rozvrstvení lidí jak to panuje v dějinách 2000 let. Nic nového moderního jste do společnosti nevymyslel a neprosadil. Naopak : Původní socialistické vlastnictví výrobních a finančních statků jste tou slavnou privatizací předal pouze 10 ti procentům obyvatel. Vy jste doslova rvavým, drzým, smělým, méně slušným, nic se nebojícím lidem vnutil !!!, aby si převzali výrobní prostředky, tohoto státu, v ideologii a doktríně té, že „se věří tomu, že soukromý vlastník se stará o své jmění, o svůj majetek, lépe než to dělá socialistický stát“. Jistě, to je doktrína správná, pokud … pokud !!! : Pokud jí budeme realizovat podle pravidel, podle regulí, podle zákonů, podle promyšleného systému, podle uvážených kompromisů v národě prodiskutovaných, podle nového stylu „(pře)rozdělení“ původního majetku státu do „jiných“ rukou…, a především podle doktríny „jak a komu“ rozdat (původně) společný majetek. Vy pane Klausi jste ho rozdal především bývalým komunistům. Ti měli k těm statkům nejblíže, ti drželi razítka, ti byli u Ježka a na jeho ministerstvu privatizace první, ti tam stáli fronty ve třech řadách a privatizovali fabriky s hodnotami přes sto milionů za 10 minut !! a telefonovali kamarádům – komunistům – aby si odskočili také něco naprivatizovat. Pane Klausi, to není privatizace, to je doslova rozkradení společného původního socialistického majetku do rukou jen vyvolených dychtivců, chamtivců, přesně takových, které by Baťa odsoudil jako pseudokapitalisty, co nemají zájem o pokrok, o rozvíjení bohatství nejen pro sebe atd. Jednak k privatizaci měli nejblíže komunisté a jednak se privatizovalo bez zásadních pravidel. Už tehdy se mohlo v Parlamentu debatovat, jaké povinnosti musí přijmout „velkokapitalista“ ( původně vrátný, který tomu nerozuměl ), který přes noc dostal zadarmo velkou fabriku, jak se o ní bude starat !!!!! A né že objekt za několik let změní 7x svého majitele a každý prodávající z těch sedmi kousíček z té fabriky vytuneloval až z ní zůstala „výrobní ruina“., viz napadá mě příklad : Lázně Kyselka a podobných objektů výrobních statků bylo v devadesátých letech stovky možná tisíce, které měnily své majitele divokým hurá způsobem a každý z nich si namastil kapsu nějakým vytunelováním a odvedením-přesunem financí do své kapsy ( tedy do švýcarských bank ; kam jste si odsunul „naprivatizované“ peníze, pane Klausi“ i Vy a honem jste je šel pořádně zakopat tenkrát když jste se vracel z Jugoslávie přes Švýcarsko domů, když vypukl v tom ODS „sarajevský puč“ )
    Dodnes pane Klausi se tuneluje, dodnes se vyvádí státní a jiné původní celospolečenské peníze „jinam“ do soukromých rukou. Dodnes velkopodnikatelé kteří tenkrát zprivatizovali za pár šupů a od té doby nikdy nepracovali, netvořili celospolečenské hodnoty, jen ty které mu dávaly zisk do vlastní kapsy, tak dodnes se vymýšlí v té šedé ekonomice cesty jak „vydrbat“ se státem s daněmi, s celým národem, jak udržet národ v chudobě za cenu vzrůstu kapitálu a soukromého vlastnictví té oligarchie co nakradla v devadesátých letech dle Vašeho, pane Klausi, scénáře a vaší podpory. Co nového společensky nového, ekonomicky nového jste v dějinách, 2000 let trvajících přinesl lidu !!, lidu, pane Klausi ????? Co ? Opět bídu jako za komoušů. Pouze se změnila doba v té technice, nových stojích v novém lékařství, nových technologiích, ale bída je stejná. 10% obyvatel je neskutečně bohatých, své majetky mají uloženy ve švýcarských bankách, daně odvádějí na Seyšely…; pak je tu střední skupina lidí, cca 30% kteří se uchytili při „malé privatizaci“ a udržely své provozy v chodu i úvěry, a drží se nad vodou „tak-tak“ přestože mají poměrně slušný majetek a zbytek jsou lidé zadlužení ( nyní milion lidí čelí exekucím ) chudí, žijící od výplaty k výplatě a dole je 10 % nezaměstnaných a superchudých…mezitím se potácí lumpenproletariát šmejdilů, zlodejíčků, veksláků, šejdířů, povalečů, narkomanů, atd., což je možná také 5% obyvatel a pak ta skupina sociálně bohatých nezvladatelných cikánů – 5%. Důchodci jsou chudí stejně už 100 let, nic podstatného, akorát to, že nemusí topit v kamnech, a prát na valše.
    To je výsledek, společnosti za 20 let, pane Klausi podle vaší doktríny „rozkradení“ celonárodního jmění, tedy zprivatizování do soukromých rukou, které se nesnaží zvyšovat lidem mzdu a dělat pro národ novou společnost, ale snaží se o co největší zisky urvané do vlastní kapsy. Pane Klausi, jen taková moje soukromá otázečka : Proč jste když se privatizovalo, nenavrhnul Parlamentu ke schválení zákon, že každý nový velkokapitalista, který dosáhne pomocí naprivatizovaného majetku jmění víc jak 100 milionů bude odevzdávat jinou daň než všichni ostatní. A ti velkokapitalisté, co se jimi stali přes noc „darem od Vás“ ( donutil jste je aby nakradli – naprivatizovali ) nad 1000 milionů majetku, jmění budou platit po 10 let ( nebo 20 let ) jinou vyšší daň do státního rozpočtu. Proč to nešlo ? Proč nemohli na našich universitách zasednout nejlepší ekonomové a udělat tým a vymyslet poctivá pravidla pro nové kapitalisty co jmění dostali darem, tak aby se nerozvíraly nůžky mezi chudým lidem a jima. ? Proč ? pane Klausi ?
    Ano, pane presidente, jak říkáte : „úspěch komunistů je varovný“ a pane presidente myslím, že to nikdy nepochopíte proč chudý n a s r a n ý lid dává hlas komunistům, tedy těm kterí i tak nemá rád. Ale pane presidente, komu ten hlas dát ??? Vám, který jste tuto situaci zavinil ?!?! kterej jste okradl lid o jeho euforii, o jeho chuť po revoluci dobře a poctivě pracovat a těšit se ze života a s rostoucí životní úrovně…Vám pane presidente, který máte na svědomí nesmírné zhoršení morálky obecně všude a ve všem, samozřejmě nejvíce tak kde jde o peníze, a …a přitom ti co jsou chudí a potřebovali by trochu víc peněz je kradou méně než ti co jich mají nadměrně.
    na setkání ve Španělském sále Hradu.
    Podle Klause je nezbytné, aby "ten někdo, kdo volby prohrál", přijal výsledek jako prohru a pokusil se udělat něco pro to, aby příští volby takto nedopadly. "Skoro bych viníky výsledku voleb hledal na jiné straně než na straně vítězů těchto voleb. To je třeba říci razantně a hlasitě. Jsem smutný z toho, že se k tomu ti, kteří nevyhráli, takto jasně a takto zřetelně nepřihlásili," uvedl prezident.
    Klaus ve svém prvním komentáři k volbám v neděli uvedl, že výsledek je tak jasný, jednoznačný a srozumitelný, že nepotřebuje složité interpretace. Dodal, že každý by si z něj měl vyvodit patřičné závěry. Do podrobnějšího vyjádření k volbám se ale prezident dosud nepouštěl. Volby do třetiny Senátu zatím nejsou uzavřené, lidé budou dnes a v sobotu senátory vybírat ve druhém kole voleb.
    ČSSD vyhrála volby v devíti krajích, KSČM ve dvou, ODS a Starostové pro Liberecký kraj v jednom. Ve většině krajů mají ČSSD a KSČM šanci na sestavení společné koalice. Opoziční ČSSD vyhrála i první kolo senátních voleb. ČSSD a KSČM mají šanci samy získat v Senátu ústavní většinu, k níž potřebují 15 z 25 možných mandátů.
    Předseda vlády Petr Nečas (ODS) míní, že jako premiér a předseda ODS nese odpovědnost primárně za volby sněmovní. Špatný výsledek krajských a senátních voleb je podle něj daní za nepopulární vládní reformy.
    ČTK
    KEMAL
    KEMAL --- ---
    SMRGL: spíš téma které u některých vzbuzuje emoce ;)
    SMRGL
    SMRGL --- ---
    myšlenkové perpetum mobile hadr
    KEMAL
    KEMAL --- ---
    FIN: zdůvodnil bych to asi tak, že "zrušení bezpracných příjmů, získaných bez vynaložení úsilí" případně "znárodnění nespravedlivě získaného majetku, bez náhrady" ti slíbí jakýkoliv populista s totalitními sklony. To fakt nemá se socialismem společného nic. Proto jsem se ptal, která sociálně demokratická (nikoliv bolševická) strana tohle kdy reálně provedla.


    Ale tak asi náckové neusilovali o hierarchickou společnost, kterou by pojil řád a hlavně autorita. Vlast a morálka jsou náckům vlastně taky úplně ukradené ...

    FIN
    FIN --- ---
    KEMAL: ale... odkazy na wiki a články níže jsou "totalitářským populismem"?
    fakt? a můžeš mi nějak zdůvodnit, proč jsou? ne-li, ušetři mě takových keců - očekával jsem je od kreténků zde, nikoliv od tebe.
    navíc se zamysli nad tím, že s tímhle přístupem si eventuálně nezasloužíš snahu o hledání argumentů, když s nimi pak takto naložíš.
    a začínám si fakt říkat, že příznivcům socialismu kape na karbid a zatemňuje jim to rozlišovací schopnost, dost evidentně.

    Já prostě furt vidím nacismus že má blíž k hodnotám jako hierarchizace společnosti, řád, autorita, tradice, vlast, rodina, náboženství a morálku než k solidaritě a společnému vlastnictví výrobních prostředků
    - aha. asi kvůli té hierarchizaci "překonává rozdíly solidaritou" a panuje mezi jím a intelektuály (elity), šlechtou (elity) a dalšími nevraživý odstup - to bude ono
    - autorita. ovšem. a ona autorita strany není jaksi rysem typickým pro ten levý socialismus, jak jsme jej tu a v dalších zemích vých. bloku měli? odkdy? smím to vědět?
    - rodina. jasně - pokračuje fin s sžíravým sarkasmem, množící programy "děvy pro ideální nadrasové samce", začleňování dětí odjinud a tak, zkrátka cílené pěstění a div ne výroba správných árijců, to bude ta tradiční rodina... jasně.
    -náboženství? ale určitě, proto pronásledování církví a věřících a zejména ideálně ve spojení s okultismem... to je panečku hotové náboženské tóčo v obvyklém slova smyslu...

    sorry, ale teď už mi tvé odmítání a tento kurs začíná připadat poněku... no ne zrovna nejinteligentnější. dost bych tento argument přehodnotil.
    KEMAL
    KEMAL --- ---
    FIN: to se ale furt točíme dokola, opět mi argumentuješ totalitářským populismem, že náckové jsou levice protože jsou stejní jako bolševici a ti jsou přece nalevo.

    Kdy prosím tě nějaká sociálně demokratická strana (nebo jakýkoli jiný socialistický proud bez totalitářského addonu) zestátnila všechny dosud vzniklé trusty, zespolečenšťovala velké obchodní domy a pronajímala je za nízké ceny malým živnostníkům, případně vyvlastňovala bez náhrady?

    Já prostě furt vidím nacismus že má blíž k hodnotám jako hierarchizace společnosti, řád, autorita, tradice, vlast, rodina, náboženství a morálku než k solidaritě a společnému vlastnictví výrobních prostředků
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    RUDOLF:
    a oživým ještě památnou větu, abych si v ignore zůstal navždy:

    [ FIN @ Antikomunisticky klub ]

    a k milému kristu, když definicí člověka redukuji na svini, tak by už kristus neměl s čím pracovat. Ale protože člověk není jen svině, tak měl s čím pracovat. Proto i veškerá činnost která se snaží v člověku probudit zodpovědnost za sebe i věci a lidi kolem sebe, hledání radosti i štěstí - je činností důležitou.

    Ty ve své argumentaci popliváš člověka, aby jsi mohl vyřadit komunisty z demokratické škály. Důvodům rozumím, já rozumím i veškeré šílené zkušenosti za komára - snad jedinej kdo k němu má romanticky nostalgický vztah je tlustec. Vím o filmařích kteří utekly do zahraničí, vím co tam udělali, nebo naopak jak se tam ztratili, znám i příběhy které natáčeli o životě tady, jak je vyhnali apod. Ze sví zkušenosti znám proměnu učitelek, vím jak se stavěli baráky před revolucí, znám dokonce pár starejch komančů, kterých se spousta lidí bálo, protože měli svaly a za sebou stranu. Myslím že dnes mladým lidem (kolem 15-20 let) stačí vidět film pouta, aby velmi intenzivně cítili zoufalství, co nad tebe může padnout skrze lidovědemokratickou vládu. Sám jsem měl antikomunistické názory, když mi bylo 20 let - volil jsem ODS jako prvovolič - možná tehdy ještě ODA. Vlastně si nevzpomínám přesně.

    Ale bolševickej komunismus je v evropě mrtvej, zemřel ve smyslu geopolitickým, ve smyslu rovnováhy sil. Dnes existuje idea komunismu - nostalgie po klidu, nová iluze že bylo líp. Teď se právě hodí existence KSČM, která nic nového nepřinese. Jen potvrdí smrt občana. Občan zemřel ve chvíli, kdy se spokojil s volbou každé čtyři roky, kdy ztratil vůli být součástí politického života své obce. Stane se něco nového?

    Sounáležitost se vždy nejvíc probudila ve chvíli nouze - za totální války byla idea spojení nejsilnějí - člověk pracoval ve jménu přežití vlastního geopolitického sebeurčení. Musí vždy dojít ke krizi aby se člověk probudil?
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    FIN: RUDOLF: Ale ty mně máš furt v ignore lišáku:-)
    FIN
    FIN --- ---
    KOMATSU: já bych za základní a orientanční rozdíl mezi "levicí" a "pravicí" asi bral to, zda se společenské rozdíly uměle - to jest úsilím vedení společnosti/státem - vyrovnávat mají anebo ne anebo spíš "jak moc".
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam