Pro pana ARCAKa
Tento můj příspěvek je netypický, je dlouhý, a bude mnohým vadit. Ponechám ho tu jen na dopoledne a pak ho smažu.
Když už se to stalo, že jsem byl přemluven kandidovat ( Koalice Pravý blok ), tak se Vám "narychlo" představím :
Řídím se zdravým rozumem . Často je mi příkladem T. B a ť a . Třeba jeho výrokem : „jen pes se spokojí s tím,že svým škrábáním odežene blechu na jiné místo“. (my se s tím spokojit nemůžeme).
Před revolucí jsme se těšili na nový systém ,ať už se mu bude říkat „kapitalistický“ nebo „svobodně tržní“ nebo „demokratický kapitalismus“ nebo jakkoliv jinak. V nové době proti chybám komunismu (o tisíci stranách jeho učení a na věčné časy), vytáhli politikové z OF v r. 90 s několika základními hesly. Především v oblasti hospodářské s neotřesitelným tvrzením, že soukromé vlastnictví statků společnosti je nepřekonané v tom smyslu , že jen soukromník - vlastník dokáže se starat o „výrobní statky“ efektivně, šetrně, dynamicky, produktivně, se smyslem pro zaměstnanost, růst, prosperitu, atd. atd. s péčí hospodáře mající vztah ke svému vlastnictví i k pracujícím a celospolečenským pravidlům, hodnotám.
Bohužel v našem porevolučním vývoji společnosti došlo k zásadnímu opaku tohoto naivního myšlení , názorů a přání, že : vize a přání budou vtěleny a okopírovány do stavu společnosti v kladném pojetí a že všichni je budou akceptovat a respektovat. Opak byl pravdou. Porevoluční zbrklá, divoká privatizace „bez pravidel“ ( prohlásil to i bankéř na nedávném fóru ) mající za úkol už už najít libovolného „vlastníka“ , který se bude starat, se zvrhla do situace, že privatizoval „kdokoliv“ „jakkoliv“a „čímkoliv“a stal se z něho nikoliv „vlastník – hospodář“, který se stará neb to má v krvi „odnepaměti“, ale je z něj pseudovlastník, pseudokapitalista, který vůbec nemá zájem o to, aby fabrika, eseróčko, prosperovala, vzkvétala, výroba se zlepšovala, modernizovala a dělníkům rostly mzdy …,ale onen nový vlastník-pseudopodnikatel pan „Novák“ privatizoval proto, aby si co nejdříve a nejlépe připravil půdu na vytunelování „es-er-óčka“ a tíhu vedení fabriky převedl na nevlastníky tj. „socialistické“ ředitele a bezmocné představenstvo a sám odjel "číímskvóór" na Bahama. To, co říkám, trochu zmírním : samozřejmě toto neplatí automaticky a stoprocentně na všechny co privatizovali. Trend takový tu však byl a je. Klaus zahájil transformaci hospodářskou, ale zákony a pravidla „hry“ opomíjel ( říkal tehdy a říká to občas i dnes : co futr máte, dyť je to dobrý, vo co de ? ) a dával tak zelenou „neslušným lidem“ a tak přicházely : „rumová aféra“,“diamantová aféra“, tunelování bank“, (bylo jich 14 ! a všechny nepovedené úvěry byly sanovány z Konsolidační banky kterou vytvořila vláda z daní, z peněz nás všech ) kampeličky, „naftová aféra“, krádeže aut, bankrot cestovních kanceláří, a další spektrum drobných špatností, které se ve slušném kapitalismu netolerují , a které ve svém součtu znamenají ve společnosti zhoršení morálky nejen těch „nenapravitelných“ , ale i těch, co by „špatnosti“ nepáchali, kdyby byly pořádné a vymahatelné zákony a společenská pravidla. V letech 92-95 banky praskaly ve švech co měli peněz a půjčovali „ostošest“. Pak přišel do vlády Zeman a vyhlásil heslo „čisté ruce“. Pan „Novák“ ( pseudopodnikatel ) přišel večer domů a jeho žena říká : Hele, ty starej, von ten Zeman to snad myslí vážně a von nám nakonec ty „odtransformovaný“ peníze vezme ?!?, tak dělej starej s tím něco ! !“ A pana „Nováka“ nenapadne nic lepšího než že část svých úspor natunelovaných převede do nejmenovaných švýcarských bank. Během r. 95-96 tak z českých bank odteče do zahraničí velké množství peněz a najednou banky „nemají“, krachují ( uzavřely chybné úvěry ). V té době odteklo 150 miliard korun, psaly noviny.
Když jsem ještě za komunismu učil na škole, ptali se mě žáci co si myslím o marxismu , o vykořisťování, atd.…řekl jsem jim tuto smyšlenou příhodu : ve čtvrtek si já koupím vrtačku, v pátek přijde ke mně soused a požádá mě , abych mu jí půjčil. A já mu jí půjčím na den, na týden, na měsíc, na rok, na deset let…na sto let. Po sto letech přijde někdo třetí a zeptá se : hoši , čí je ta vrtačka ?…ty si s ní vrtal a ty si jí koupil …(?) a žáci pochopili co to je soukromé vlastnictví statků, že samotné vlastnictví bez pojmu „rozhodovacího“ nemá smysl ( v případě vrtačky se vlastník rozhodování vzdal dobrovolně ), v případě Baťi či „Nováka“ je důležité zda vlastník opravdu rozhoduje a jak zda se rozhoduje dobře nebo špatně ). Takže, když si pan „Novák“ uložil ve švýcarské bance „své“ peníze, tak pak jednou ročně zavolá do té banky a zeptá se :“hele, bankoó, mám tam ještě těch svých 10 melounků ?“ A banka odpoví :“jistě, to víteže pane „Novák“, máte, jste vlastník !“…(ale oni ve Švýcarsku s těmi penězi v r t a j í !!! )
Takže se mi velmi líbil nápad pana Komárka v r. 1992, kdy on v jedné televizní debatě řekl : „Přátelé, půjčme si od světové banky 1 miliardu dolarů a „nasměrujme“ jí těm lidem,(střednímu stavu), kteří chtějí pracovat-podnikat a mají v krvi poctivost , využijme této dobové euforie…a nakonec za 3-4 roky tu miliardu vrátíme té bance „vlastně netknutou“zpět. Přemýšlel jsem, jak to ten Komárek myslel. A nakonec jsem to pochopil po svém a takto : Za komunismu bývalo, že pracovní morálka klesala,cítili jsme to všichni. Když někdo něco potřeboval „navíc“ po někom , tak koupil flašku „myslivce“a šel na NV : „víte, soudružko, já nemám zkolaudovanou tu chatu“…a soudružka vzala flašku a udělala 100% práce + kousek práce navíc. Soudružka pak vzala flašku ( kterou neotevřela ) a šla do školy…“víte pani učitelko, ta naše holka má tu čtyřku z češtiny,…udělejte s tím něco…a pani učitelka udělala 100% + kousek navíc, a flaška se neotevřela .Pak učitelka vzala flašku a šla s ní k zubaři…ten udělal 100% + kousek navíc.Zubař vzal flašku a šel koupit kachličky…100% + kousek navíc ….a tak flaška putovala a putovala, až se dostala zpět k tomu, kdo jí koupil (!) - a neotevřená.Všichni udělali 100% + kousek navíc.
Právě tak to myslel ten Komárek tenkrát : že flaška ( miliarda peněz ) zůstane celá, ale hospodářství se rozeběhne, rozdmýchá vlivem nadšení lidí ochotných t v o ř i t rozdmýchá se „odspoda“, od těch, co mají chuť t v o ř i t a bude to dobrý kus hybné síly do společnosti.
Klaus však myslel a konal jinak. Privatizoval tak, že přerozdělovával socialistické vlastnictví lidem rvavým, otrlým, co chtějí nikoliv řídit továrny a hospodářství, ale tunelovat, být pseudokapitalisty. Namísto toho, abychom se stali „asijskými tygry“ ve střední Evropě, tak se z nás stal těžkopádný, rozčarovaný celek „ani ryba ani rak“ : Klausův pseudosocialismus. Neboť hospodářskou prosperitu neudělá supervýroba, ale pravidla, zákony, morálka…Bez řádných pravidel hry a morálky se „utopí“ i těch pár dobře rozběhnutých privatizací….a budeme chudnout a chudnout 20 let. Naštěstí ten pád zastavil Zeman. Zeman sice neudělal 300% ale chvála mu za zadržení pádu.
Co s tím ?? Tvorba zákonů proti všemu špatnému a stupňovat náročnost na jejich dodržování. Bez dobré společenské morálky se nedá budovat ani ten kapitalizmus ani jiný izmus.
ing.Navrátil Josef ; kandidát Koalice Pravý blok
10.11.2000