• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PREVITAntikomunisticky klub - Antikomunisticky a antitotalitni klub
    OPERAHYPNO
    OPERAHYPNO --- ---
    Tak včera střelák dost nuda. Jirka scifi Dolejš, Jirka sexybrain Paroubek a Pražský Anarchisti na jednom místě, to znělo jako nepřekonatelnej bizár, nicméně fučíkárně se to nevyrovná. Pár strejců u stánku s pivem nadávající na ameriku, ale žádný řízný projevy, monstrance s ikonama vůdců, internecionála ve stoje nebo snad pivo a párek za 5kč.
    NJAL
    NJAL --- ---
    NJAL
    NJAL --- ---
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    LIQUID_SOUND: Musíš MYSLET rusky...
    LIQUID_SOUND
    LIQUID_SOUND --- ---
    HLAINLARKIN: Musim umět rusky, abych tuhle chartu přečetl?
    HLAINLARKIN
    HLAINLARKIN --- ---
    Dovolim si nasdilet, nevim, jak moc se to uz dostalo do vedomi verejnosti.

    Naše cíle | Charta 2022
    https://charta2022.cz/
    NJAL
    NJAL --- ---
    NJAL
    NJAL --- ---
    Ceskoslovenska verze na tomto webu oblibene grafiky. :-)

    NJAL
    NJAL --- ---
    The Revolution guaranteed inflation - BankWars: Weimar Hyperinflation Episode 2
    https://www.youtube.com/watch?v=pwJf8O1S6eA
    NJAL
    NJAL --- ---
    DOCKINEZ: Mam smisene pocity, jednak proto, ze to bylo uz moc pozde, druhak proto, kdo ten cepin zaridil. Jo, kdyby ho tak napichl na bodak jeden ze vzbourenych Kronstadtskych namorniku, to by byla jina...
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    Přeju všem šťastný a veselý Mezinárodní den cepínů!

    21. 8. 1940 se Lev Trockij stal dobrým komunistou.

    NJAL
    NJAL --- ---
    Neznal jsem

    Czerwona Hołota - Canção anticomunista polonesa
    https://www.youtube.com/watch?v=8ezwGbumyjk
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Zemřel hudebník a evangelický farář Svatopluk Karásek - Echo24.cz
    https://echo24.cz/a/SrwyF/zemrel-hudebnik-a-evangelicky-farar-svatopluk-karasek
    TAJSO
    TAJSO --- ---
    Dovolím si ještě jeden příspěvek a repastnu z facebooku Chartisty Miroslava Skalického k zítřku:

    https://www.facebook.com/miroslav.skalicky.10/posts/1619814984872996
    TAJSO
    TAJSO --- ---
    Ja bych si trosicku prisadil s vlastnim vykladem ktery vicemene stavim na Hayekovi, ale kdyz to tu zpetne procitam tak takova varianta tady jeste neprobehla. Vychazi z jednoznacneho predpokladu ze na 3. sjezdu ruske socialisticke strany v Bruselu v roce 1903 se socialisticke hnuti rozstepilo na dve frakce. "Komunistickou" i kdyz tady v nazvu i detailech jeste probehl vyvoj, stezejni je ze tahle frakce se drzela Marxe a nazoru na potrebu diktatury proletariatu, znarodneni, revoluce a potom "socialistickou", kterou dnes zname jako socialni demokracii. Tahle frakce se stala umirnenou a socialistickou revoluci se rozhodla prosadit jinou cestou za pomoci jinych nastroju.
    Nedavno jsem to zminoval o dvere vedle ale soucasneho komunistu povazuju za nevyzraleho, protoze diky prehlizeni zakladnich faktu a prekrucovani historie veri necemu co se ukazalo v praxi sebedestruktivnim. A nebo za krajne nebezpecneho protoze jiz predem pocita s tim ze nekomu ublizi. V takovou chvili je nosnikem ideologie moc a je to vlastne to same jako fasizmus protoze udrzeni zdani ze takovy system funguje se deje skrze potoky krve.
    Zpatky vsak k Hayekovi a umirnene frakci socialistu. Tady nastava "problem", ktery je ve vysledku v soucasnosti tj. sedmdesat let po tom co Hayek Cestu do otroctvi odprezentoval pomerne jasne viditelny. Zatimco delnicko rolnickou pseudodemokratickou diktaturu jiz v podstate vsechny narody ktere ji kdy prijaly za svou zase odmitly, nevnucovana a pomala socialisticka revoluce skrze socialne demokraticke strany pokud jiz primo nevitezi ma cele care tak alespon sbira mnoha dulezita vitezstvi. Progresivni zdaneni, vetsi ochrana zamestnance, prerozdelovani verejnych financi atd. Vyvoj v Britanii v 80tych letech, tradicne levicova francie stale ve stavce, Demokraticka strana v USA, CSSD a ANO u nas. Pravo vlastnictvi je stale vice a vice omezovano.
    Ten jiz zmineny problem je ten, ze na tom 3. sjezdu se rozstepili jen proto ze se neshodli na tom JAK socializmu dosahnout. Nikoliv na tom CO socializmus znamena. Pokud nebude socialne demokraticke hnuti neustale vystavene tlaku pravice potom nezbytne vsechno povede zpatky ke stejnemu vysledku a prave skrze omezovani prav jedince a posilovani moci statu to nezbytne nutne driv nebo pozdeji povede ke stejnemu vysledku jaky uz jsme videli na katalizovane verzi v podani revolucniho hnuti a diktatury proletariatu.
    Jeste si dovolim nakonec, taky to tu par prispevku zpatky probehlo, ale malo kdo z nas si tak nejak dokaze predstavit jak se citili lide v prvni polovine 20. stoleti a obzvlaste po valce. Jako neuveritelne stastne generace zazivame obdobi kdy se blizi sto let bez konfliktu na nasem uzemi a to je pohledem historie dost neobvykle. Myslim ze clovek prvni poloviny dvacateho stoleti mel hodne duvodu k vire v socializmus a taky myslim ze dnes k tomu neni duvod ani jediny.
    LIQUID_SOUND
    LIQUID_SOUND --- ---
    Před 30 lety se Palachovy ostatky vrátily na Olšanské hřbitovy. Původní hrob zničili komunisté | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/.../historie/jan-palach-hrob-olsanske-hrbitovy-vyroci-vsetaty_2010250938_onz
    NAKASHI
    NAKASHI --- ---
    RUDOLF: diky za tip, hlavne ten Vieska by me zajimal.
    BONGI
    BONGI --- ---
    RUDOLF: A někteří ještě nevymřeli, že? :D Můj problém s Pullmanem je, že připouští určitou demokracii, či demokratické procesy "povolené" systémem, který si diktaturu (proletarátu, vedeného jedinou stranou) dává na svuj štít. Že tedy diktatura může používat, či tolerovat částečnou demokracii, pokud jí může využívat ve svůj prospěch. To je ale velmi podivné vnímání demokracie, zúžené na "některé procesy", nikoli jako diktatuře antagonisticky systém.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    btw.. nedávno jsem si přinesl domů, dobře zpracována úvodní bibliografie do tématu, dobrý rozcestník.. zatím čtu úvodní část..



    Edice představuje vzpomínky aktérů násilí v době stalinismu, kteří popisují fungování justice a vojenské rozvědky nikoliv z pohledu obětí totalitního režimu, ale vysvětlují ho jako jeho pachatelé a spolupachatelé z různých pozic. Pořadatelem vyjímečné edice je brněnský historik Pavel Paleček, který je autorem oceňovaného dokumentu o soudci Karlu Vašovi, který mu poskytl filmový rozhovor o svých zločinech. Edice přináší mimo jiné i dokumenty spojené s působením "soudce Kata", jak přezdívali Karlu Vašovi političtí vězni. Nejvýznamnějším dosud nezveřejněným pramenem k stalinské perzekuci jsou vzpomínky prokurátora Juraje Viesky. Ten úspěšně navrhl trest smrti pro poslankyni Miladu Horákovou. Podílel se také na tvorbě a výkladu legislativy, která násilí a justiční vraždy v Československu umožnila - než jeho samotného semlela. Vzpomínky napsal během krátkého věznění v Leopoldově.

    MZM - Justiční vraždy a mučení
    http://www.mzm.cz/e-shop/knizni-novinky/justicni-vrazdy-a-muceni/
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    Koukám, že nám vyrostli nové antikomunistické kádry. A není divu, že vyrostli v petri miských korporátního světa;.) Je vůbec vtipné, že někdo nepochopil že kapitalismus, demokracie a systém státní sociální ochrany (kterou vybudovali jako demokratické tak komunistické země) jsou oddělené atributy. A je možné mít kapitalismus bez demokracie a bez systému sociální ochrany (Čína), Kapitalismus s demokracii a sociální ochranou (Německo). Kapitalismus s demokracií a minimální sociální ochranou (USA). Asi si neumím představit demokracii bez kapitalismu, to by byla asi nějaká forma komunismu, ale v dočasném světě neudržitelná - asi jen jako nějaký projekt malé utopistické komunity. Stejně, současný spor o kapitalismus vnímám jen jako boj o vyčíslení externalit a přijetí odpovědnosti za ně. Ale o jen na okraj.

    Hlavně se vracím se k tomu Pullmanovy. Myslím, že jádro rozštěpení chápání toho jeho textu, je v pojmu demokratičnosti. Které chápu skutečně jako lidovou participaci. Tj. jako spontánní občanskou podporu státní represe. Zažilo se ji nacistické Německo při pronásledování židů, začilo se ji o protektorátní Československo, např. udáváním židovským právníků konkurencí. Zažilo si ji o po únorové československo, kdy došlo k spontánní podpoře při politických popravách. Zažili jsme ji i mi, naštěstí jen na úrovni fantazie, různých ochránců před imigranty apod.

    Prvně, chybí tomu čísla participace, byla-li to výjimka či byl to nějaký významný segment společnosti. Nemám po ruce žádnou knihu, která by se to pokusila kvantifikovat. Ale když člověk poslouchá paměti národa, čte si o tom jak se chovali lidé v říši a za komančů. Neodnesl jsem si jakkoliv hezký obraz české společnosti. Nevěřím v obraz tiché dobré většiny. Věřím spíš v obraz tiché pragmatické většiny. V tom mi ta nová historiografie přijde dobrá.

    Druhak, mezi historky co znám (a to nejsou ani omylem komunisté), není Pullmanovo použití demokratičnosti v kontextu podpory represí jakkoliv skandální. Spíš jsem postřehl nelibost od sociologů a filozofů. Můj předpoklad je, že historikové vnímají pojem demokracie v mnoha podobách od světa antiky. Ale abych se přiznal, ještě jsem nikoho nekonfrontoval, s tím jak přesně a proč chápe demokratičnost. Docela by mě zajímala nějaké vhodná literatura. Asi ideálně něco co tematizuje formy vlády v Řecku. Prozatím jsem si otevřel Hobbesova Leviathana, což je kouzelná knížka, která zdá-se snaží popsat stát jako mechanický stroj a začíná výčtem současného poznání o člověku. A celé si to prokládem Foucaultem a Carlem Schmittem. Ale to je linie spíše filozofická.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam