• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PREVITAntikomunisticky klub - Antikomunisticky a antitotalitni klub
    NJAL
    NJAL --- ---
    Patecek, aneb problem byl jiz u zdroje samotneho :-)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NJAL: takže 63 let od doby, co se stal che guevara dobrým komunistou? píšu si
    NJAL
    NJAL --- ---
    Twiiter :-)

    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    Estébáci dostali podmínku za rozložení Pražského výběru. Čok neudržel smích - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/prazskyvyber-stb-jiri-karasek-vaclavsklenar-soud.A240923_114854_domaci_Ichuc
    NJAL
    NJAL --- ---
    Kokoti potrebuji znalecky posudek, ze je voda mokra.

    Podpora a propagace hnutí, která směřují k potlačení práv a svobod člověka, jsou trestné a hrozí za ně vězení až na pět let, upozornil advokát a bývalý státní zástupce Radek Ondruš. Reagoval tím na prodej předmětů se srpem a kladivem, podobiznou Lenina a dalších marxistů na e-shopu koalice Stačilo! a KSČM. Soudní řízení k takovému jednání by však byl podle policie precedens.

    Policejní prezidium se nemohlo ke konkrétnímu případu vyjadřovat. „Obecně mohu konstatovat, že na rozdíl od nacismu neproběhlo u komunismu žádné soudní řízení, které by odsoudilo ideologii a její symboliku. Každý případ se tak posuzuje individuálně, konkrétně, zda jednání naplňuje skutkovou podstatu některého ze zločinů proti lidskosti páchaných komunismem,“ sdělil Novinkám mluvčí Jakub Vinčálek.

    Podle Ondruše by bylo pro posouzení trestněprávní odpovědnosti rozhodující odborné posouzení znalce, zda Leninův komunismus nebo Che Guevarův marxismus prokazatelně směřují k potlačení práv a svobod člověka, či hlásají zášť, ať už rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou, nebo třídní, což zakazuje trestní zákoník. V takovém případě by pak propagační předměty s Vladimirem Iljičem Leninem a srpem a kladivem mohly být srovnatelně závadné jako předměty se svastikou nebo představiteli nacistů a mohlo by za jejich šíření hrozit odnětí svobody od jednoho roku až na pět let.


    Komunisté svým zvráceným e-shopem mohou páchat trestný čin - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/domaci-komuniste-svym-zvracenym-e-shopem-mohou-pachat-trestny-cin-40489621
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    NJAL
    NJAL --- ---
    Poucne

    The REAL ‘life’ of KARL MARX
    https://www.youtube.com/watch?v=YnwC8WxKMMc
    NJAL
    NJAL --- ---
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    84. výročí.

    BONGI
    BONGI --- ---
    NJAL: Ano. Centrální řízení a plánování není samo o sobě úplně negativní, pokud se děje na úrovni např. velkých firem. Globální společnosti od boomu decentralizací už před více jak deseti lety přistoupili k centralizování řízení a plánování v určitém rozsahu, kdy jednotlivým podnikům nechali určitou volnost v hlavní činnosti. Ale například pro logistiku a plánování výroby je nákladově i operativně lepší určitá míra centrálního plánování. Jenže tohle vše neplatí, pokud se to děje na úrovni státu - státem řízené a plánované ekonomiky, kdy neexistuje vnitřní konkurence jako motivátor a korektor. Jediná konkurence je u vývozu na zahraničním trhu a při dovozu. Jenže obě tyto formy byly státem omezovány - první politickým rozhodováním, druhá finančními valutovými možnostmi státu. Navíc Československo po 48 tvrdě přecházelo na těžký průmysl po vzoru SSSR, kde bylo povětšinou závislé na dovozu surovin a tradiční zpracovatelský průmysl degradoval a stagnoval - nebyly peníze na licence, neinvestovalo se do vývoje atd. Dalo by se říct, že u nás bylo vlastně centrální řízení a plánování na úrovni státu podřízené centrálnímu řízení a plánování RVHP pod vedením SSSR. To byl ovšem zabiják prorůstové ekonomiky, jen udržoval jakousi normativní úroveň, oddalující krach. SSSR se svým velmi špatným zpracovatelským průmyslem, potřebovalo satelitní státy pro výrobu spotřebního zboží a komponentů další výroby a tak se tlak na zavádění a rozvoj těžkého průmyslu změnil v šedesátých letech na zpracovatelský. Jenže zase podle představ SSSR - velkopodniky, omezení vývozu mimo RVHP, platby formou dodávek surovin, neschopnost plánovat potřeby (výroba na sklad). Ztráta satelitů po 89 byla pro Rusko velká ekonomická rána a rozpad RVHP také.
    KUBIIK
    KUBIIK --- ---
    NJAL: Pche, prdel vytřeš novinama, to je jen malej problém, ale ženy si samy šily vložky. Z nějaký látky a vaty.
    NJAL
    NJAL --- ---
    NEVILL: A taky jak nebyla konkurence, tak treba nektere vyrobky vyrabela jedina obrovska tovarna, misto nekolika mensich. A kdyz ta pak z nejakeho duvodu prestala vyrabet, tak se pak napriklad resilo, cim si vytirat prdel. :-)
    NEVILL
    NEVILL --- ---
    KUBIIK: Tak oni v rámci centrálně plánované ekonomiky v podstatě moc nesledovali poptávku, oni ji tak nějak odhadli a pak prostě naplánovali na pět nebo kolik let dopředu kolik se čeho vyrobí a to prostě muselo stačit. A čeho byl nedostatek, s tím se potom šmelilo, podpultovky, obálky a tak. To samozřejmě v plánu nebylo, ale byl to přímý důsledek.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    KUBIIK: S ulož to zmizela i možnost tuto teorii sdělovat studentům.
    KUBIIK
    KUBIIK --- ---
    Ekonomie kapitalismu se na VŠE přednášela, určitě existovala skripta.
    KUBIIK
    KUBIIK --- ---
    NJAL: V učebnici stálo, že socialismus s plánovaným hospodářstvím vytvoří novou, mnohem vyšší produktivitu práce. Jako malýmu klukovi mi to připadalo logický, ale ty fronty na všechno možný s tím byly samozřejmě v rozporu. Logicky bylo teda potřeba si přečíst něco o fungování ekonomiky v kapitalismu. Žádná taková literatura absolutně nebyla k dispozici. Vždycky o tom bylo napsáno jenom to, že pracující jsou tam vykořisťovaní vlastníky výrobních prostředků, kdežto u nás vlastníci výrobních prostředků nejsou a tudíž nadhodnota míří přes stát zpět k lidem. Radio svobodná Evropa kurzy ekonomie nevysílalo. Byla to otázka úplně mimo veškeré možnosti objasnění. Jenom bylo jasný, že na západě maj životní úroveň mnohem větší.
    NJAL
    NJAL --- ---
    CHORCHEOS
    CHORCHEOS --- ---
    nebo by bylo lepší neříkat nic, než odkazovat na jeho minulost. O metály mu přece nejde.
    CHORCHEOS
    CHORCHEOS --- ---
    OPERAHYPNO: to možná jo. Kdyby prostě řekl, jak to bylo a proč to udělali, zvlášť když mu nic nehrozí, ani bych nic nenamítal.
    OPERAHYPNO
    OPERAHYPNO --- ---
    CHORCHEOS: to samozřejmě je, nicméně to zapadá do narativu "chovali jsme se podle válečných pravidel komunistického boje" protože Josef v tu chvíli byl lidovej soud i vykonavatel zároveň.
    Zároveň si myslím že ta argumentace není ale ložená takhle. Mluví o tom kdo to byl v kontrastu narativu: Byl to jen obyčejný člověk který dělal svojí práci.A možní i tím poodhaluje, co to znamenalo v tehdejším newspeeku obyčený člověk. Zaroveň pak ve světle jiných informací například o svém životě - že oni sami byli cvičení ruskou rozvědkou nikdy nezamlčuje a techniky které se tam naučil ani nijak neodsuzuje.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam