• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VANEKPŘEKLADY – pomozte se správným překladem speciálních termitů (domácí úkoly neděláme!)
    Kdo to má těm lidem furt říkat: Ono by možná pomohlo víc kontextu... :-) Chcete-li něco přeložit Z češtiny, nezapomeňte taky, DO jakého jazyka.

    A na triviální dotazy je tu klub Angličtina - slovíčka, fráze atd. aneb Jak se to sakra řekne?
    Takže ne, domácí úkoly ani práci za vás neděláme; a resumé diplomek taky výjimečně.


    Nevrlý správce varuje: nemám rád flamewary a vůbec příliš vysoký poměr šumu k signálu; dvakrát měřte, přemýšlejte a používejte náhled. Zajímají nás fakta, ne vaše názory. Mažu běžně v zájmu přehlednosti diskuse (ZEJMÉNA: děkujte předem a nebudeme se muset prokousávat dodatečnými "jéé, díky"), a přílišné prudiče jsem už i banoval.
    Překládáte nějaký text a narazili jste na speciální termín z oboru, který neovládáte? Třeba je tu někdo z oboru a poradí vám.
    Měly by zde být pokládány a zodpovídány otázky typu "Jak mám přeložit CT-180 utility launcher?" společně s kontextem těchto termínů.

    Varování: Try Googling It First.

    php skript na vyhledavani v merriam-webster, cambridge advanced student's dictionary, ve slovníku na seznamu a v princeton wordnet dictionary v jednom okne - tadeas.net/slovnik/
    Po práci legraci: Perličky z překladů
    Pro práci organizaci (doložíte-li moderátorovi kredenciálie -- je lepší obracet se na moderátora tohoto klubu než tamtoho, neboť onen bývá offnyx): Překladatelské doupě - překlad jako živobytí, překlad pro radost, zkušenosti, disputace et cetera

    Doupě translatologů: nosek.i-line.cz - asi chcíplo, zkuste Web Archive

    rozbalit záhlaví
    KAERI
    KAERI --- ---
    NELLAS: Jsou :)

    Ale tohle JULIANNE: je fakt dobrý, to tam docela sedí.

    Díky moc všem!
    JULIANNE
    JULIANNE --- ---
    JULIANNE: Popřípadě u nějaké firmy zabývající se bezpečností, analýzami, pojištěním atd. třeba taková "prozíravost"?
    JULIANNE
    JULIANNE --- ---
    Nebo trapně "pracovitost", pokud je to na složení jména firmy, 5P apod.? Významový posun je ovšem značný.
    IDLE
    IDLE --- ---
    Anebo z toho skládají název, tam by bylo manévrovacího prostoru míň.

    Další vhodná slova mě taky moc nenapadají. Něco plno/plné? (Jako naplno, ale bez předpony?)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    KAREN: Soukromě bych tipla, že jo, ale je to jen odhad. V minulém korporátu jsme měli myslím 5P :)
    KAREN
    KAREN --- ---
    NELLAS: Takže vlastně nejde o písmeno P, ale celou tu kombinatoriku - tzn. jde směle použít úplně jiný písmeno, jak se to všechno elegantně poskládá. Imho. .)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    ATUARFIK: Jen abz to nebzlz firemní hodnoty ve stylu people, pride, passion a podobně.
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    KAERI: Případně, pokud kontext dovoluje, mě napadá možnost pozměnit tu strukturu. Něco jako "na výrobu ponožek s příběhem jsme PAŠÁCI") :)
    PECA
    PECA --- ---
    KAERI: Tak kromě "posedlost" můžeš zkusit nějaké jiné slovo s předponou po. Máme tu po~bláznění, po~třeštění, po~minutí, po~brkání... - což se dá všechno ve smyslu "zapálení" do něčeho použít.
    KAERI
    KAERI --- ---
    ATUARFIK: To není zlé, akorát možná trochu silné (je to takový firemní "beremeseděsněvážně" text :) Ale díky za nápad,nechám si to projít hlavou.
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    KAERI: Posedlost?
    KAERI
    KAERI --- ---
    Lidová tvořivosti: Potřebuji přeložit "passion" ve smyslu "nadšení, zápal pro věc, zažranost" a hodilo by se mi, aby to česky začínalo na P. Ve prospěch P asi nebude vadit, když to bude přeloženo jen tak jako volně. Já mám duto a nic na P mě nenapadá, tak ještě zkusím tady a pak na to kašlu a holt to nebude tak pěkné (vzhledem k typu materiálu to nebude trága, to jen kdybyste někdo dostal geniální nápad a chtěl se podělit :). Děkuji velice.
    RIP
    RIP --- ---
    MAKROUSEK: Yep! A kdyby to někdo další kromě mě někdy potřeboval, adjektivum k tomu je podle všeho správně "samospádný/á/é", nikoli nějak jinak :-)
    RIP
    RIP --- ---
    Dotaz: gravity feed. Patrně takový přívod paliva, který funguje sám přitažlivostí, kdežto jiné přívody paliva k tomu používají elektrické čerpadlo. Je nějaký český termín, který to jednoduše odliší? Díky!
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    SPIKE411: tak dík, teď to budu muset zkvasit :-D
    ZCR
    ZCR --- ---
    GARAGUN: u kvašeného-nepáleného je limit nějak kolem 14 %, dál to nejde, protože kvasinky poscípajó. Zbytek je funkcí času, objemu a odhodlání (a taky toho, jestli měl člověk předtím půlku prasete nebo pár sucharů) - leckdo si i dneska vystačí s pivem a vínem.
    Kvašené nápoje byly na pití bezpečnější než leckterý zdroj povrchové vody.
    GARAGUN
    GARAGUN --- ---
    SPIKE411:
    ZCR:
    Výborně, děkuji, děkuji, nechám bragu! A co se toho opíjení se týče, tak hádám, že lidem ve středověku prostě stačilo i míň procent, nic silnějšího si prostě neuměli vyrobit... 40% by je rychle položilo :)
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    ZCR: Libuš už se gentrifikuje? Já si sotva začal všímat, že se gentrifikuje Žižkov a Nusle :)
    ZCR
    ZCR --- ---
    BOBASH: nepodceňoval bych gentrifikaci Prahy-Libuš
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    ZCR: První český Bragavar? A bude to na Letný nebo v Karlíně?
    ZCR
    ZCR --- ---
    GARAGUN, SPIKE411: taky bych asi nechal, různých takovýchhle kulinárních reálií endemického typu je spousta a není jediný důvod, proč jejich okruh nerozšiřovat. Třeba se toho chytnou hipsteři a bude...
    a odložím si sem jednu ze dvou excerpčních karet (ta první je mimoběžná), kterou k tomu slovu vede PSJČ:
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam