KURE: "Nebo myslíš že snaha o nerezivost kompromituje jiny vlastnosti vůči legovane oceli která se nesnazi o nerezivost? S tim se dá souhlasit.
I když se zdá že magnacut je velmi dobrá ve všem včetně korozivzdornosti."
Přesně to tím myslím. Jen bych poupravil/doplnil že v obou případech může jít o legovanou ocel.
Prostě za hodně nerez musíš něco oželet.
"Vyhoda v cem? Co damask ma oproti homogenni oceli?"
To je podobné jako u jiných (třeba nekovových) kompozitů. Záleží z čeho je a jak je namixovaný.
U homogení oceli se vlastnosti kombinují prostě hůř. A je to cesta jak jednomu materiálu dodat vlasnosti které nemá. Kařdý z materiálů dělá to, co jiný tak dobře neumí. Proto máš překližky, lepené sklo, lamináty, sololit, ... A proto se cenila svářková ocel a dávají se těžké prachy do vývoje a výroby moderních ocelových kompozitů pro nejrůznější účely. Jestli a jak dlouho se tomu bude jěště říkat damašek je vedlejší. Zatím to výrobci dělají.
Bývá to u nožú tuhost, houževnatost, brousitelnost, schopnost držet ostří.
Platíš za to třeba tím, že není v celé hmotě stejně tvrdý, jako jeho tvrdší složka. Takže čím je struktura na ostří jemnější tím líp.
Je potřeba si uvědomit, že ze špičkových homogeních ocelí, kde každá je v něčem lepší, používaných samostatně jde udělat kompozit. A ten bude většinou lepší.
Ta kresba je něco jako ochraná známka a důkaz, že je tam víc materiálů (jak kvalitních se pozná hůř). Ale čím je kresba jemnější tím líp. A mezi některými materiály je rozdíl neznatelný (to jde trochu proti komerci. Kdyby lidi nechtěli "kytičky" mohli by mít lepší nože).
Asi bych nemusel zmiňovat, že kresba na čepeli není zárukou kvality. Stejně jako není žádná záruka když tam kresba není. Ať už to rezaví, nebo ne. Tvrdit ale že stačí aby libovolná čepel byla homogení a bude lepší než všechny damašky je prostě blbost.