• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SAPKAFE - Jak na něj, názory, rady a porady triky - závislost?
    WAMP_ELF
    WAMP_ELF --- ---
    VECTOR: no jestli to dobře chápu tak je to mokka tim pádem by to mohlo i celý vodit teplo tudíž nahřívat hrníčky, ad kapání, nekape to ale teče, za minutku máš celý hrneček.
    VECTOR
    VECTOR --- ---
    TRUCE: A ma tenhle stroj tady nekdo? Ja mam pocit, ze to kafe musi vychladnout, jak tam kape, ne?
    JOSKA_CZ
    JOSKA_CZ --- ---
    mám tu nazbyt jedno balení papírových filtrů do AeroPressu. Pokud by měl nekdo zájem, tak za 100 Kč + 36 poštovné jsou jeho.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    TRUCE: Naše káva v Táborské v Praze má myslím jednomístnou verzi.
    TRUCE
    TRUCE --- ---
    jinak by me hrozne zajimalo, jestli nekde neprodavaji tuhle srandu.
    v obchodech hledam, a nic :)


    (c)wikimedia commons
    TRUCE
    TRUCE --- ---
    Nestalo by za to, dat na nastenku seznam kavaren?
    Zrovna ted jsem nemohla najit AlCafetero, o kterem se tu pred casem mluvilo, a kdyz se clovek rychle s nekym chysta ven, muze si sem skocit po inspiraci..atd,vyhody jsou imho zrejme:)
    MARINNE
    MARINNE --- ---
    WRONSKI: Dik, to by bolo fajn, predavam, ako som nakupila :)

    ZUZKAOU: No ved to, ze kratka extrakcia nie je dobre pripravene espresso.
    LEON_CHAMEAU
    LEON_CHAMEAU --- ---
    MAR_TINA: Mletie kafe (v manualnom! mlynceku) je otazka minuty, dvoch. Takze vyhovorky.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    MARINNE: mno, to si nejsem jistá - respektive ze správně připraveného esspressa lidi pálení žáhy nemaj a to ani ti, co standartní českou přečku pít nemůžou. Při dlouhé extrakci se začínají vyluhovávat třísloviny a více olejů. Ale teda pamatuju si to jen tak volně.
    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    MARINNE: Pokud se mi dostane do ruky ph-metr, tak to potvrdím nebo vyvrátím, a napíšu sem.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    já jsem líná si dělat frenchpress, ne pro tahání jedné 1 hrnkové konvičky, ale pro tahání ručního mlýnu a mletí zrn.
    a tak sejdu do přízemí do kuchyně rodičů k báječnému stroji s mlýnkem. kdyby ho neměli, asi bych si mlela třeba ráno na celý den. mletý už nekupuju vůbec.

    ale až si zas koupím nějakou dobrou kávu se specifickou chutí, umelu.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Mimochodem, před vynálezem turka zalévaného a prodeje už namleté kávy (tuším někdy na začátku 60. let) se prodávala káva zrnková a mlela se přímo před tím, než se zavařila do konvice na kávu přímo na kamnech a po době louhování se káva slila do porcelánové konvice, bez lógru a teprve pak se nalévala do šálku, sladila a mlékovala/smetanovala.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VECTOR: viz AXTHEB: turek je přelouhované kafe. Stejně jako čaj po určité době sleješ, tak frenchpres (či jakýkoliv jiný systém v rámci překapávání, či cezení ti zajišťuje kontrolu nad dobou extrakce a tudíž nad tím, jak to kafe bude chutnat.

    Coffee extraction - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/Coffee_extraction
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    VECTOR: Behem chladnuti toho kafe (kdy uz mas fp slitej) se do turka louhujou hnusny chute.
    VECTOR
    VECTOR --- ---
    ZUZKAOU: No, opravdu se tolik lisi turek a french press? Oboje je kafe zalite horkou vodou.
    WAMP_ELF
    WAMP_ELF --- ---
    TEREZZZKA: nesouhlasím, než nepít kafe- tak raději turka. Občas holt nejni jiná možost, mimochodem z dobrýho kafe se udělá perfektní turek poměr 2:1 třeba.
    TEREZZZKA
    TEREZZZKA --- ---
    Souhlasím s VECTOR že někdy se mi nechce vytahovat ani mokku, ani drip, ani chemex, ani aeropress, ani kávovar, a tak se radši seberu a jdu 10 minut do kavárny :D Ale ne každý má takové možnosti, ale než pít "turka" nebo rozpustnou, to si radši dám čaj.
    RACHELKA
    RACHELKA --- ---
    VECTOR: preco by som nevytahovala mokapress, ked som sama? vsak tu kavu robim pre seba a chcem ju dobru, tak vytiahnem aj krista diabla preto..
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VECTOR: frenchpress - ano, vyžaduje to o dva pohyby navíc (stlačit píst a nalít do hrnečku) a 4 minutovou pauzu mezi zalitím a napitím.
    VECTOR
    VECTOR --- ---
    ZUZKAOU: Tak ne kazdej ma doma stroj na espresso. Zvlast dela-li si clovek kavu jen sam pro sebe, tak nebude vytahovat mokapress, i kdyz ho vlastni.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam