• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SAPKAFE - Jak na něj, názory, rady a porady triky - závislost?
    TEREZZZKA
    TEREZZZKA --- ---
    ve Varsave jsou asi 2kavarny,co stoji za navstevu,mrknu na to zitra a dam vedet,z hlavy to nevim.
    MOMENT
    MOMENT --- ---
    The Espro Press: The Rebirth of the French Press « Dear Coffee, I Love You. | A Coffee Blog for Caffeinated Inspiration.
    http://www.dearcoffeeiloveyou.com/the-espro-press-the-rebirth-of-the-french-press/
    HARRIS
    HARRIS --- ---
    Jedu na nějaký čas do Varšavy, poradíte mi tam někdo dobrou kavárnu? Posledně jsem potkávala jen Stubucks atd. Budu mít spoustu času, tak bych těch varšavských káviček okoukla i víc a třeba se zas něco odkoukala.
    BLACK_ONYX
    BLACK_ONYX --- ---
    LUKAS87: cokoliv máme cerstvejsiho, tak je to znát. spíš asi záleží i na prazirne.
    LUKAS87
    LUKAS87 --- ---
    BLACK_ONYX: Ale tohle se bude ostatně taky lišit druh od druhu, ne?
    BLACK_ONYX
    BLACK_ONYX --- ---
    LUKAS87: my třebas necháváme kávu na espresso cca 14 dní starit. jinak je v chuti ostřejší.
    CABANNOS
    CABANNOS --- ---
    MOMENT: Ne, ne. Náhodou jsem na to narazil.
    MOMENT
    MOMENT --- ---
    CABANNOS: poridils?
    CABANNOS
    CABANNOS --- ---
    LUKAS87
    LUKAS87 --- ---
    VECTOR: Na čem konkrétně? Je tam hodně různejch tvrzení. Já osobně mám rád kávu co nejčerstvější...
    VECTOR
    VECTOR --- ---
    LUKAS87: Tak to promin, ja myslel, ze se zapojujes do debaty o mletem vakuove balenem kafi ;) nicmene uplne cerstve k tematu vysel clanek v hospodarkach, online treba zde: http://life.ihned.cz/jidlo/c1-59452890-nejlepsi-je-kava-dva-az-tri-tydny-po-uprazeni-chcete-vedet-proc

    co je na tom pravdy?
    BLACK_ONYX
    BLACK_ONYX --- ---
    JAKOUBEK: docela slusna hromadka :)
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    terezzzka a black onyx prominou... ale když už jsme tu krabici vysypal :)

    LUKAS87
    LUKAS87 --- ---
    VECTOR: Všimnul sis, že bych někde psal o umleté kávě? Všude se důsledně vyjadřuji k zrnům.
    VECTOR
    VECTOR --- ---
    VECTOR: A i kdyby pred namletim nekde prazeny zrna tejden lezely, tak co na tom? Ja kdyz si koupim kafe prazeny par dni zpatky, tak ho taky nezkonzumuju vsechno behem tri dnu, aby to neprekrocilo jedno ci dvou tejdenni hranici.
    VECTOR
    VECTOR --- ---
    LUKAS87: Nemas pravdu. Napriklad dle tohoto unika z mletyho kafe co2 mnohem rychleji nez z celozrnkovyho. To co unikne ze zrnek za 100 hodin unikne z mletyho za 5. Tak proc by to spolecnosti nemohly uprazit, namlit, nechat par hodin odstat a pak zabalit?
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    LUKAS87: Dobrý info. Tak proto má Piazza na 1/4kg obalu jednoduchý ventilek, teď už vím proč.
    LUKAS87
    LUKAS87 --- ---
    vakuově balená káva je největší zlo a podvod v oblasti balení a distribuce kávy, jakej existuje.

    po upražení zrna vydávaj oxid uhličitej v kravskym množství, a to nejmíň týden (a i potom se z nich CO2 pomalu vylučuje). jestliže se tedy káva po upražení zabalí, pak o vakuu nemůže být řeč, neboť se naopak sáček s kávou naplní a natlakuje unikajícím CO2. jestliže tedy káva má být zabalena v sáčku, jež je mimo zrn prázdný (tedy obsahující vakuum), pak tato zrna musela naprosto nevyhnutelně někde nejmíň tejden (a kéž by jen tak krátkou dobu) ležet a zvětrávat. takovej hnus bych doporučil ke koupi leda tak svému nepříteli...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    TEREZZZKA: tipla bych si, že do sáčků v obchodech se budou mlít zrna až po té, co přestanou pracovat.
    TEREZZZKA
    TEREZZZKA --- ---
    VECTOR: no řekla bych, že můžeme udělat pokus, zabalit vakuově namletou kávu, ale už slyším pražiče, jak říká (a právem), že na takové blbosti nemá čas a vůbec je to plýtvání drahým materiálem.
    Jinak při balená pražených zrn do vakuových sáčků se využívá jednocestného ventilu a také vlastností čerstvě upražené kávy - zabalí-li se několik minut po dopražení, unikající oxid uhličitý způsobí "vytlačení" vzduchu mezi zrnky (chemie mi fakt moc neříká, takže možná to špatně vysvětluju, ale předpokládám, že kdo viděl sáčky brzy po pražení - řády dnů - pochopí). Dle mého názoru toho mletá káva schopná nebude, když náhodou chce u nás někdo namlít kávu a balím ji zpět do sáčku s ventilem, nikdy se mi nepodaří z něj vytlačit vzduch tak jako u zrnek (možná to nějak ucpává ten ventil?)

    Abych to shrnula, kupte si mlýnek, nebo se se slušnou kávou rozlučte :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam