• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HARALDBanky, bankovnictví, bankovní operace
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    GOR: ano, tak to je. to je nocni murou vsech bankeru, ze by penize nemeli oni, ale lidi.
    GOR
    GOR --- ---
    _BENNY: Kdyz dam do banky 20 a dostanu 10, chleba stal v dobe ulozky 20 v dobe vyberu 10. Proc bych mel davat penize do banky? Kdyz si je schovam do strozoku, tak si budu moci koupit chleby 2, kdezto po ulozeni v bance zase jeden chleba.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ADAM: necht se zepta lepe
    ADAM
    ADAM --- ---
    myslím, že na to se GOR neptal ;-)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    GOR: tot filosoficka otazka. nekteri lidi si mysli, ze ekonomika se nejlepe podpori tim, kdyz se daji lidem prachy, ktere mohou okamzite utratit. jini si mysli, ze sporeni a investice neni zadne financni zlo, ale zcela rozumny pristup pri ekonomicke rozvaze.
    GOR
    GOR --- ---
    _BENNY: A nebylo by pak lepsi ulozit ty prachy do strozoku?
    AIAX
    AIAX --- ---
    Musíš pochopit, že deflace je v plně krytém svobodném bankovnictví úplně přirozená věc způsobená nikoli zásahem státu (centrální banky), nýbrž přirozeným růstem ekonomiky.

    Nevím, ve kterém bodě vývoje ekonomického myšlení ekonomové zapomněli, co je doopravdy inflace. Žádný "vzestup cenové hladiny", to je přece nesmysl, nýbrž rozředění (doslova nafouknutí) měnové báze. Pochopitelně že za TAKOVÝCH podmínek je pak takzvaná "deflace", neboli umělá kontrakce pěněžní zásoby spáchaná centrální bankou katastrofa. Celý problém tak vychází z jedné jediné prosté logiky - centrální plánování zkrátka nefunguje ani v peněžnictví (kupodivu ;)

    A to tvoje "pohánění ekonomiky" - jistě, pokud si člověk rok jenom půjčuje, stále víc a víc, taky si žije jako prase v žitě, ovšem pochopitelně jen do doby, než přijde čas splácet. Pak zažije "deflaci" :))) Už andrsténduješ?
    ADAM
    ADAM --- ---
    RODNOK: vzhledem k inflaci je toto dnes naprosto běžný jev a téměř to nejde jinak. a lidé taky peníze do banky dávají..
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY: pardon, oprava - pokud chleba stal +-20, dnes zaplatim +-10, do banky jsem dal 20 a dostanu 10, tak no problem... (uz je prece jenom trochu pozde, srry :)
    RODNOK
    RODNOK --- ---
    _BENNY: Nespletl jsi ta čísla, nebo jsem to nepochopil?

    nicméně, pokud chleba stojí dnes polovinu toho co včera, proč bych je do té banky měl vůbec dávat?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    RODNOK: pokud chleba stal vcera +-20 a dnes +-10, a ja dal vcera do banky +-10 a dnes dostanu +-20, tak s tim nemam naprosto zadny problem.

    kde jsou vsichni ti principielni antiglobalisti, kteri protestuji proti nadmerne spotrebe, zadluzovani se zemi tretiho sveta atp??
    RODNOK
    RODNOK --- ---
    _BENNY: Dáš peníze do banky, pokud ti pak vrátí méně, než jsi vložil?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    RODNOK: ano, dovedu si predstavit ekonomiku, kdy jednou za cas klesnou mzdy, klesnou ceny vyrobku a sluzeb, pricemz kupni sila obyvatelstva zustane +- stejna. kua, vzdyt nejde o zadnou velkou katastrofu, tzv. ekonomove, kteri cti pravidelnost hospodarskych cyklu by k tomu meli mit obzvlast velke pochopeni, pokud ovsem nejsou zainteresovani v emisi novych a novych nekrytych penez...
    RODNOK
    RODNOK --- ---
    _BENNY: to fixní množství peněz je právě problém - to zlevňování (třeba ceny tvojí práce) je notně bolestivý proces, ve srovnání s tím je zdanění všech skrz (mírnou) inflaci čajíček. k deflaci obecně docházelo za dob hospodářských krizí.
    a druhak reálnej HDP stoupá, takže s fixním množstvím peněz máš v průměru setrvalou deflaci - dovedeš si představit ekonomiku v takovýchto podmínkách? Půjčíš peníze (třeba bance) když by ti měla vrátit méně než jsi vložil?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    a vsechno muze nekonecnekrat rust a zdrazovat se atd... pri mene vazane na fixni mnozstvi urcite ci urcitych komodit by se tohle proste stat nemohlo, ciste principielne.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    RODNOK: jestlize je v obehu fixni mnozstvi penez, tak v tom nevidim problem - pokud neco dost zdrazi, neco jineho musi zakonite dost zlevnit, nebo se to alespon nejak rozlozi. to teprve tred nekrytych virtualnich penez vytvari dojem, ze vsichni muzou nekonecne dluzit vsem a nekonecne budeme smerovat k raij na zemi, ktery se bude muset dale nekonecne subvencovat na ukor vsech ostatnich...
    RODNOK
    RODNOK --- ---
    AIAX: aha, takže o tom zločinu proti lidstvu nesmíme ani diskutovat? :)
    RODNOK
    RODNOK --- ---
    btw vy máte dojem, že tyhle liberální instituty, rakouští ekonomové atd. to dělají jen tak z čisté lásky k bližnímu, že nemají žádný osobní zájem na demontáži stávajícího systému? (a třeba návrat ke zlatému standardu).

    podívejme se na jednu věc: komu primárně nevyhovuje inflace? Lidem co žijí od výplaty k výplatě? Nebo těm, kdo mají hodně peněz a případná deflace (viz ten měnový vývoj 1750-1913, je jich tam dost) by jim nejen nevadila, ale umožnila by jim za ně nakoupit mnohem více statků? Při stávajícím systému musí peníze investovat, čímž pohání ekonomiku - při klesající cenové hladině by je (nebo zlato) mohli mít v trezoru a pozorovat, jak "rostou" samy. A vzhledem k tomu, že reálný HDP dnes roste (tedy ve fungující ekonomice) daleko rychleji než množství vytěženého zlata je výsledek jasný (v minulosti ve Španělsku zlato z Nového světa způsobilo opak).

    ten ruthbard úplně ignoruje nepružnost cen směrem dolů, když tvrdí, že nezáleží na tom jak velká je nabídka peněz. Chci vidět, jak si lidé budou snižovat dobrovolně mzdy (a mzda je cenou práce), když "svobodný trh se jednoduše přizpůsobí změnám kupní síly".
    AIAX
    AIAX --- ---
    Jo a tady ještě něco v češtině o free banking.

    http://www.libinst.cz/stranka.php?id=79

    A teď už dobrou všem.
    AIAX
    AIAX --- ---
    _BENNY: Nevim, jak říkám, nejsem profesor ekonomie, jen polovzdělaný zvídavý nadšenec, primárně se zabývá a živím úplně něčím jiným. Jedna věc mi je každopádně jasná - fiat money v rukou státu je čiré zlo, zločin proti lidstvu bez sebemenší diskuze nebo pochybnosti.

    Na další věci už tak pevný názor nemám. Absolutně bych si třeba netroufl odhadnout, jak přesně by se osvědčil plně krytý free banking, friedmanovské kuponové školství nebo plně soukromé zdravotnictví (po privatizaci policie a armády naštěstí nevolá ani Libinst :)). U prvního je problém přirozené kartelizace (kdo by to kontroloval a jak?), u druhého ideová a faktická roztříštěnost osnov (obrovské kusy obyvatelstva by se bez některých povinných učebních bodů začaly shlukovat do škol náboženských, newageovských, hermeneutických a podobných demencí, kde by se třeba za celé dospívání nepotkali s darwinismem nebo astronomií) a u třetího prostý fakt, že stejně jako bezpečnost ani zdraví není zboží a normální zákony trhu by se na něj neměly vztahovat.

    Ale to už jsem OT, sorry.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam