• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HARALDBanky, bankovnictví, bankovní operace
    FINSON
    FINSON --- ---
    AIAX: Dotaz: Jestli jsem tě dobře pochopil, tak bys chtěl, aby ten reserve requirement byl 100%?
    AIAX
    AIAX --- ---
    ROMANET: Romanete to nejsou matematické hrátky, to je základní princip vytváření peněz (všimni si nadpisu "Money Creation"), který začal kdysi dávno u nepoctivých bankéřů a dneska už prorostl do základní struktury bankovnictví. Už nikomu nechci nic vnucovat, protože jsem pochopil, že přesvědčování silou je marné a plodí jen vzdorovitou reakci. Proto ti jen přátelsky radím - čti si to tak dlouho, dokud nepochopíš, jak banky dokáží vytvořit z jednoho základního vkladu mnohonásobek ničím nekrytých a tedy virtuálních peněz.

    Druhou alternativou je vygůglit si animovaný filmeček Peníze jako dluh (Money As a Debt), je to všude na google video nebo youtube, tam to ukazují názorně.

    - peníze musejí být ukotvené ke KONEČNÉ komoditě, aby peněžní zásoba nemohla svévolně stoupat nebo klesat zásahem KOHOKOLI
    - všichni berou jako samozřejmost svobodný trh týkající se prakticky všech komodit, ale peníze musí řídit stát; proč? Připomínám že nejsem žádný pravicový fanatik, který by nejraději zprivatizoval i armádu a policii, o tom to fakt není; ale ve zkratce zkrátka nejde ty důvody uspokojivě vysvětlit
    - množství peněz - pokud se chceš dobrat nějakého jasného konce, musíš zapomenout na dogmata, co člověk slyší odevšad z novin a televize; ve skutečnosti na samotném MNOŽSTVÍ peněz opravdu nezáleží (nejde o žádné "zmrazení", ale vrácení se k přirozenému stavu), důležité jsou ZMĚNY množství peněz (inflace, deflace), to je příčina hospodářských cyklů
    - ano, tvorba peněz založených na zlatém standardu by probíhala jen těžbou zlata, které by nebylo kouzelným zásahem shůry, protože by generovalo práci a běžnou ekonomickou aktivitu; ale vzhledem k tomu že na množství oběživa v ekonomice nezáleží, není to podstatný faktor, protože nárůst zlata dnes probíhá zhruba 1-2 % procenta za rok, což, když vezmeš v úvahu, že část půjde na užitné zlatnictví, je zanedbatelné
    - ano, tohle všechno by, logicky, vygumovalo umělou inflaci, jak ji známe dnes

    "Zmrazení" peněz, tedy stop generování virtuálních peněz z částečných rezerv a rozhodnutím centrálních bank, jinými slovy návrat k přirozenému tržnímu stavu, není cesta do pekel, cesta do pekel je permanentní umělá inflace.
    Všechno bude zlevňovat a zároveň se budou pozvolna a přirozeně s tím snižovat platy. Není ti jedno jestli vyděláš stovku měsíčně a rohlík stojí pade, nebo jestli vyděláš 10 korun měsíčně a rohlík stojí bůra? Už rozumíš, co myslím, když říkám, že na samotném množství peněz nezáleží?
    Tohle všechno je brutálně zjednodušené, ve skutečnosti existuje několik do nejmenšího detailu propracovaných návrhů monetárních reforem.
    Důležité je pamatovat si jedno, prvním a nejpřednějším článkem každé peněžní ústavy musí být přísný zákaz množení úvěrů skrz částečné rezervy. Protože to znamená umělou inflaci a pokud nevíš, jak inflace doopravdy škodí, tak si to nastuduj.
    Ve světle toho je tvůj výrok "inflace je jedním z motorů růstu" strašlivým nedorozuměním. A přitom to není těžké pochopit - když pořád piješ na dluh, je ti skvěle (motor růstu), problém je, že těch zářezů na futrech přibývá a jednou budou třeba splatit. Proto pořád říkám, kam se v dnešní mainstreamové ekonomii poděla základoškolská logika? Odkud se bere přesvědčení, že zatímco normální člověk nekonečně dlouho na dluh žít nemůže, tak státy mohou?
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    AIAX: to jsou matematický hrátky...
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    AIAX: a nebo jinak, čtu si tak před spaním rothbarda a uvědomil jsem si, že tam nepopisuje svou vizi, takže vlastně nevím, jaký názor zastáváš ty.

    možná budu kecat, případně mne oprav

    chceš, aby peníze byly kryté (zlatem nebo úsporami(?).
    nechceš, aby do oběhu peněz kecal stát ani nějaká nezávislá instituce.
    nechceš, aby se oběh peněz zvyšoval (rozumím tedy tomu, aby se počet peněz zmrazil - ovšem kolik by jich bylo? jejich počet se mění každou vteřinou nahoru a dolů)
    tvorbu peněz by jsi povolil pouze s novým zlatem (?)
    tohle všechno by mělo zabránit inflaci a plundrování nerostných zdrojů.

    -----

    ještě tedy nevím, jak mi to proškrtáš, ale zmrazení množství peněz mi přijde jako cesta do pekel, ať si to tu maluju, jak chci, tak se nedostávám k tomu, že všechno bude prostě postupně zlevňovat. naopak se dostávám poměrně k jasnému kolapsu ekonomiky, která na inflaci stojí... protože ať chceme nebo ne, inflace je jedním z motorů růstu.
    AIAX
    AIAX --- ---
    ROMANET: Ale ovšem, všichni tvrdě pracujeme, čas jsou peníze a takové kliknutí, to někdy člověku zabere skoro celou desetinu sekundy.

    Reserve Requirements and Money Creation
    Reserve requirements affect the potential of the banking system to create transaction deposits. If the reserve requirement is 10%, for example, a bank that receives a $100 deposit may lend out $90 of that deposit. If the borrower then writes a check to someone who deposits the $90, the bank receiving that deposit can lend out $81. As the process continues, the banking system can expand the initial deposit of $100 into a maximum of $1,000 of money ($100+$90+81+$72.90+...=$1,000). In contrast, with a 20% reserve requirement, the banking system would be able to expand the initial $100 deposit into a maximum of $500 ($100+$80+$64+$51.20+...=$500).
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    AIAX: proč neuděláš copy-paste toho kratičkého odstavečku?

    AIAX
    AIAX --- ---
    XCHAOS:
    NELDE: Zeptám se vás na jednu jedinou zcela prostou otázku - četli jste vysvětlení Fedu, které jsem tady linkoval, jak peníze systémem částečných rezerv vznikají? Dokud si tam totiž nekliknete a tenhle trik nepochopíte, nemá nejmenší smysl v téhle diskuzi pokračovat, protože dokud si budete myslet, že banka naše peníze jen jaksi "přerozděluje" a žije chudák jen z rozdílu úroku, tak....ééé....já už vlastně nevím co. Sakra to je fakt takový problém jednou kliknout a přečíst si jeden jediný kratinký odstaveček?
    NELDE
    NELDE --- ---
    HARALD: Konečně jsi pochopil. Tahle diskuse ztratila cenu dříve než začala.

    AIAX: Bankovní praxe je zcela jednoduchá - když chceš dát někomu úroky, tak je musíš vydělat. I pokud žádné úroky nedáváš, tak potřebuješ peníze na provoz banky. To znamená, že je musíš nějak investovat - musíš je někomu půjčit (mezi to řadím i dluhopisy a obchodování s akciemi). Ten někdo ti vrátí o něco více a ty to něco více rozdělíš mezi majitele peněz, náklady na provoz a zisk majitele banky. A bez ohledu na to, jestli to jsou termínované nebo netermínované vklady, pokud dojde ke ztrátě důvěry, tak banka ty peníze nemá - protože je půjčila a není schopna je získat zpět extra rychle. Termínované vklady jsou jen nástroj na zvýšení důvěry - stejně umožňují vybrat peníze ihned. Takže nemluv o omylu, tohle je realita.

    Píšeš, že není možné dělat ekonomiku od stolu a při tom se tím neřídíš. I kdyby všechni ekonomové řídili obchodní svět co nejlépe (a já myslím, že základní omyl je, že je vůbec někdo nechal něco řídit), tak je tady celá řada vnějších vlivů, které zasáhnou. Pokud je ekonomika zdravá, tak malé vlivy dokáže zvládnout. Čím větší ekonomika, tím větší vlivy je schopna zvládnout, ale tím více si také nabije hubu.

    Jako podvod bys mohl označit, kdyby emisní instituce (říkat tomu banka není úplně přesné) vydávala peníze bez toho, že řekne jak moc jsou kryté. To ale není pravda, každá emisní instituce vydává pravidelný přehled, čím je měna krytá. Pokud by to neudělala, tak by důvěru v tuto měnu podkopala. A i když vydá další peníze, tak to musí uvést jako součást své zprávy.

    Peníze nevznikají z ničeho. Ani ty virtuální - pokud si je uložíš, tak banka je má kryté tvými penezy. Pokud je převedeš, tak jde spolu s tím převod těch skutečných peněz v jisté podobě - je to jako podvojné účetnictví a součet je nula. Jediné k čemu dochází a může být špatné je úrok, který poskytuje emisní instituce (diskontní a další sazby). Tohle můžeš označit jako ředění peněz - jenže by to mělo být kryté rezervami té emisní instituce. Ona by se měla v tomto případě chovat jako banka pro banky. Pokud vím, tak tohle je nástroj primárně na snižování inflace (pokud je správně použit). Pokud je totiž inflace, tak ty rezervy rostou v ceně. Tím dochází k tomu, že tyto rezervy jsou volné a mohou být užity. Proč mají být užity je také jasné - mohu ti to vysvětlit. Jen se obávám, že s výrazy jako nabídka, poptávka, tržní chování a důvěra u tebe narazím. Zejména když nepoužiji výrazy jako spiknutí a podvod.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    AIAX: myslím, že mezi jejich klientskými účty a moji knihou faktur není až tak velký principiální rozdíl: oboje je v podstatě jen nějaká databáze čísel. a na konci procesu jsou "skutečné" peníze.

    Tvoje metafora s emisí od centrální banky pokulhává proto, že ten, kdo za ty čerstvě peníze vyrazí nakupovat, není Tůma, ale ten, komu nakonec ty čísla naskáčou na účtě vedeném u nějaké komerční banky.

    Což bude, v případě nejtypičtější varianty s hypotékou, prostě stavební firma, která ty domy a byty na které si lidi berou hypotéku předtím reálně postavila.

    Tzn. skutečně - stát si tiskne peníze a nakupuje za ně co uzná za vhodné, a toto pak rozdává svým občanům (za určitých podmínek). Žádný jiný způsob, jak pouštět peníze do ekonomiky, se zatím nenašel - striktně vzato, asi by bylo spravedlivější sypat peníze na města z letadel, nebo je zakopávat na utajených místech a vyhlašovat nějaké zábavné televizní soutěže, ve kterých by se lidé postupně dozvídaly GPS souřadnice těch zakopaných hrnců s bankovkami.

    Co se reálně děje "zločinného", je z mého hlediska, nezkresleného ideologickým mlžením, zhruba toto:

    1) stát/ČNB natiskne peníze a odveze je do trezorů komerčních bank (což je zapsané jakožto úvěr, pokud tomu dobře rozumím - dojde k tomu dle určitého klíče - povinné rezervy, apod. budiž)

    2) stavební firmy postaví za svoje dosavadní úspory (teoreticky) nějaké domy a nabídnou je k prodeji.

    3) hypotékař podepíše smlouvu a nastěhuje se - konkrétně jemu žádné bankovky do kapes fakt netečou - potečou až později a naopak z jeho kapsy.

    4) na účtech stavebních firem naskáčou černá čísla, takže stavební firma si vyzvedne čerstvě natištěné peníze z trezoru banky a má na výplaty pro zedníky.

    Tedy to, že úvěry vytvořené "z ničeho" (ve skutečnosti na základě něčí práce - ne z ničeho) poskytly ČNB záminku vytisknout nové peníze, na tom nevidím nic tak hrozného - došlo tady nejprve ke skutečnému reálnému vytvoření nějakého kapitálu (nemovitosti), a ČNB pak prostě jen emitovala jakési žetony, které umožňují zapojit tuto nemovitost do veřejné hazardní hry jménem ekonomika.

    Protože až do splacení hypotéky nemovitost kontroluje banka, tak peníze nevznikly "z ničeho" - ty peníze jsou kryté nějakou nemovitostí (dobře - možná nadhodnocenou, budiž) - reálná hodnota statků, se kterými se obchoduje na volném trhu v rámci ekonomiky vzrostla - tudíž do oběhu se nedostalo nic jako nekryté peníze (kromě provizí, které si na tomhle všem nahrabou banky a vyplatí je svému managementu, samozřejmě, ale to už není otázka základních principů)

    Samozřejmě - podle mě by tohle mohlo fungovat i bez státu a bez centrální banky, ale ten princip by pořád zůstal stejný - pořád by díky úvěrům peníze vznikaly z ničeho, resp. byly by kryté represí - v tomto případě garancí represe vůči dlužníkovi, který hypotéku přestane splácet.

    Peníze jsou jen systém moci a ovládání, nic jiného.
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    jo ono jde o to, že záleží na nezávislé čnb, kolik natiskne peněz. ale že se do toho tisknutí hrne...
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ROMANET: uvital bych, kdyby ses misto svych bonmotu zacal vyjadrovat vice celistveji, asi by to prispelo celkove dobre veci ;-)

    pokud jsi se nekomu zarucil, ze mu neco zaplatis, ackoliv na to nemas rezervy (nemas smenky kryty atp, rikejme tomu jak chceme) a delas tohle ve velkem, potom vystupujes jako financni instituce, ktera potrebuje od CNB licenci, ktera si na tebe doslapne, pokud rezervy na uctech nesedi. otazkou ovsem je kdo si doslapne na "nezavislou" CNB :-)

    v opacnem pripade budes jakozto fyzicka osoba umorena v dluzich a vytahne te z nich akorat nejnovejsi institut osobniho bankrotu ;)
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    AIAX: když ty mi dáš do zástavy svůj počítač, dám ti směnku na 1000 kč.

    já 1000 kč nemám. ale ty dostaneš směnku, se kterou můžeš platit vyměnit za peníze nebo s ní jako s penězi platit.

    vytvořil jsem 1000 kč z ničeho? lidé mohou tu směnku akceptovat a věřit jí, protože vědí, že mám tvůj úpis na počítač.

    zase mi řekneš, že nic nechápu? já mám pocit, že u tebe hrajou velkou roli spíše emoce. protože zatímco tvým kritikům je to víceméně jedno, pro tebe je to otázka života a smrti, což není.
    AIAX
    AIAX --- ---
    XCHAOS: To není zločinnost bank, to je zhoubnost jedné jediné praktiky. A ta se, jak se za nedlouho dozvíš, přecenit nedá :))

    Příklad s fakturou je úplně něco jiného, srovnáváš hrušky s jabkama. Nikdo jiný než centrální a komerční banky dneska nemůžou vytvářet opravdové neexistující peníze, protože nikomu jinému na to stát nedal právo.

    Ta analogie by platila, kdyby sis ve sklepě natiskl miliardu a vyrazil nakupovat. Pak by tenhle tvůj čin měl úplně tentýž efekt jako nová emise centrální banky (prudké zvýšení inflace). JEDINÝ rozdíl je v tom, že když tohle udělá centrální banka nedostane za to Tůma dvacet let natvrdo.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: dolar za 10 Kč... to bude vhodná příležitost si udělat výlet kolem světa a pořádně si to užít, ne ? :-)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: a kdyz dinosauri vyhynuli, tak te ere druhohor taky moc nepomohli, vid? promin, ale jses fakt mimo.

    ty kdyz nedostojis svym zavazkum, tak jsi postizitelny. politici, kteri si prostrednictvim bankeru natisknou nove penize, ktere z lidi vysaji prostredky uz nikoliv. vzdyt se podivej co se ted deje s dolarem! a co na to Alan Greenspan? "poucili jsme se z New Dealu, je nedostatek likvidity, chtelo by to trosicku zvetsit menovou bazi, tak o dvojnasobek nez obvykle, tim to vyresime".

    taky se tesis, az bude dolar za 10 korun?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Vážení, mě přijdete, že zločinnost těch bank strašně přeceňujete.

    Já třeba "vytvářím peníze z ničeho" kdykoliv vystavím fakturu na nějaké služby. Dokud není ta faktura proplacená, "vytvořil jsem peníze z ničeho" - dokonce ještě ani nebylo provedeno plnění - a už je tu nějaké číslo na papíře a tváří se to jako peníze ! A pokud ji přijal plátce DPH, může si dokonce to DPH odepsat dřív, než ji skutečně proplatí.

    _BENNY: Ano, tuším někdy začátkem 18. století. Anglie krátce poté přestala být okrajovou evropskou zemičkou známou především tím, že piráti kotvící v jejích přístavech dokázali přemoci dokonce i španělskou flotilu a její králové (a občas i královny) rádi/y stínají své manželky (resp. své blízké příbuzné), a stala se prakticky na 200 let největší světovou námořní, koloniální, obchodní a průmyslovou mocností.

    takže tenhle krok anglické ekonomice zřejmě moc neublížil, co ?
    AIAX
    AIAX --- ---
    HARALD: Taky nechápu co je na tom nepochopitelného? Ale možná už i jo. Možná že právě z neschopnosti rozlišit dva druhy vkladů - termínované a netermínované - pramení všechen ten zmatek. Přečti si znovu Bennyho vysvětlení, říká to dobře.

    RETAL: Retale určitě sám vidíš, jak lze takovou argumentaci obrátit: "Líbí se mi, jak o tématu nevíš absolutně nic, a už tady bouráš názory člověka, který bourá paradigmata." To je na nic.
    Kdyby sis ty knížky přečet, věděl bys že do detailu rozebírají nejen své argumenty, ale i ty opačné. Sám by sis pak mohl vybrat. Ale bych jen planě nežvanil, vyberu ti jeden argument odpůrců Rakušanů, který je dokonalým a průzračným destilátem samotného jádra jejich námitek:

    "This means that the Rothbardian system has been spun out of a chain of deductive logic that has not been matched up to the real world to see if it is workable.....Pure rationalism (i.e., the use of a priori reason alone to validate an idea or system of ideas as truth) can never capture the real reality. One needs to blend in the other two intellectual methodologies of "experience" and "intuition."

    Pro neznalé angličtiny - jde o blazeované ušklíbnutí jednoho z odpůrců Rakušanů, Nelsona Hultberga. Něco v tom smyslu, že Rothbard a spol. došli ke svým závěrům na základě prachobyčejné dedukce a logiky a takový ryze racionální přístup nikdy nemůže pojmout skutečnou realitu, protože ta se dá pochopit pouze, přizve-li si člověk na pomoc zkušenost (ať už tím Hultberg myslí cokoli) a intuici (totéž v bleděmodrém).

    Takže pro všechny "intuitivní" ekonomy - doporučuju, tohle je váš autor. Kdo má rád rozum a logiku, ať si přečte Misese.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    jejdananky, ony se nam ale ty osklive pomluvy naseho genialniho financniho systemu dostaly i na wikipedii :)

    http://cs.wikipedia.org/wiki/Pen%C3%ADze

    Používání mincí se v průběhu věků stalo neefektivní pro manipulaci s většími částkami peněz a proto se začaly používat papírové peníze – bankovky. Hodnota těchto bankovek se odvozovala od množství zlata, které reprezentovala, bankovky byly tzv. kryté zlatem (representative money). Na rozdíl od dneška tedy měla každá banka právo emitovat své bankovky, původně pouze potvrzenky dokládající vlastnický nárok depozitora. Jednotlivé finanční domy sloužily především jako bezpečná uložiště takových zlata, každá bankovka musela být na požádání vyplacena v kovu. Neexistoval žádný emisní monopol centrální banky, neexistovala centrální banka nebo jiná regulační instituce, bankovní systém byl pouze jednostupňový.

    Někdy se stalo, že vláda, aby mohla financovat válku, dovolila některé bance vytisknout více bankovek, než kolik bylo měnového kovu v jejích trezorech. Za normálních okolností by taková krok vedl všechny depozitory k runu na banku, a sice k překotnému pokusu vybrat své zlato dříve, než to udělají ostatní držitelé bankovek. Proto vláda obvykle osvobodila dotyčnou banku z nutnosti na požádání vydat komoditu, banka tedy mohla vytisknout více peněz bez nebezpečí bankrotu a oplátkou musela poskytnout půjčku vládě. Jinými slovy šlo fakticky o dodatečné zdanění, ke kterému přistoupila vláda, pokud se obávala nepopulárního zvyšování daňových sazeb. Při jedné z takových inflačních epizod vznikla i Bank of England, která navíc získala za své služby koruně i práva velmi podobná současným emisním monopolům centrálních bank.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    RETAL: jenze ono je to vazne principielne jednodussi nez z toho dnesni makroekonomove delaji. pokud bude vyvoj ekonomie pokracovat nynejsim tempem, bude kazdy kdo prohlasi ze je obchodni transakce jednoducha vec nabidky a poptavky prohlasen za kacire, protoze nikdo prece nemuze dohlednout cele te slozitosti, kterou zaplatpanbuh drzi v rukou jen ti nejvzdelanejsi, kteri se o tom s nami podeli pochopitelne jen z casti, protoze bychom to stejne neprokoukli.

    nejsou to jen tri knihy. tech knih je hromada, akorat to chce zapojit mozek a vypnout nektere okruhy stadniho uvazovani.

    HARALD: jaksi jsem nepochopil v cem vidis problem - penize ktere se banka zavaze splatit hned musi byt plne kryte, aby byla zajistena stoprocentni likvidita. u penez ktere se banka zavaze splatit az za nektere obdobi neni mozne pozadovat drivejsi vydani, nez jak bylo smluveno, kazdopadne jsou taktez kryte, jen je jejich splaceni odlozeno v case, ktery runneri neuspisi. v cem se pletu?
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    MATHEZ: v tom grafu za boha nevidím to, co je v popisku a v textu kolem. (myšleno čísla)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam