AIAX: myslím, že mezi jejich klientskými účty a moji knihou faktur není až tak velký principiální rozdíl: oboje je v podstatě jen nějaká databáze čísel. a na konci procesu jsou "skutečné" peníze.
Tvoje metafora s emisí od centrální banky pokulhává proto, že ten, kdo za ty čerstvě peníze vyrazí nakupovat, není Tůma, ale ten, komu nakonec ty čísla naskáčou na účtě vedeném u nějaké komerční banky.
Což bude, v případě nejtypičtější varianty s hypotékou, prostě stavební firma, která ty domy a byty na které si lidi berou hypotéku předtím reálně postavila.
Tzn. skutečně - stát si tiskne peníze a nakupuje za ně co uzná za vhodné, a toto pak rozdává svým občanům (za určitých podmínek). Žádný jiný způsob, jak pouštět peníze do ekonomiky, se zatím nenašel - striktně vzato, asi by bylo spravedlivější sypat peníze na města z letadel, nebo je zakopávat na utajených místech a vyhlašovat nějaké zábavné televizní soutěže, ve kterých by se lidé postupně dozvídaly GPS souřadnice těch zakopaných hrnců s bankovkami.
Co se reálně děje "zločinného", je z mého hlediska, nezkresleného ideologickým mlžením, zhruba toto:
1) stát/ČNB natiskne peníze a odveze je do trezorů komerčních bank (což je zapsané jakožto úvěr, pokud tomu dobře rozumím - dojde k tomu dle určitého klíče - povinné rezervy, apod. budiž)
2) stavební firmy postaví za svoje dosavadní úspory (teoreticky) nějaké domy a nabídnou je k prodeji.
3) hypotékař podepíše smlouvu a nastěhuje se - konkrétně jemu žádné bankovky do kapes fakt netečou - potečou až později a naopak z jeho kapsy.
4) na účtech stavebních firem naskáčou černá čísla, takže stavební firma si vyzvedne čerstvě natištěné peníze z trezoru banky a má na výplaty pro zedníky.
Tedy to, že úvěry vytvořené "z ničeho" (ve skutečnosti na základě něčí práce - ne z ničeho) poskytly ČNB záminku vytisknout nové peníze, na tom nevidím nic tak hrozného - došlo tady nejprve ke skutečnému reálnému vytvoření nějakého kapitálu (nemovitosti), a ČNB pak prostě jen emitovala jakési žetony, které umožňují zapojit tuto nemovitost do veřejné hazardní hry jménem ekonomika.
Protože až do splacení hypotéky nemovitost kontroluje banka, tak peníze nevznikly "z ničeho" - ty peníze jsou kryté nějakou nemovitostí (dobře - možná nadhodnocenou, budiž) - reálná hodnota statků, se kterými se obchoduje na volném trhu v rámci ekonomiky vzrostla - tudíž do oběhu se nedostalo nic jako nekryté peníze (kromě provizí, které si na tomhle všem nahrabou banky a vyplatí je svému managementu, samozřejmě, ale to už není otázka základních principů)
Samozřejmě - podle mě by tohle mohlo fungovat i bez státu a bez centrální banky, ale ten princip by pořád zůstal stejný - pořád by díky úvěrům peníze vznikaly z ničeho, resp. byly by kryté represí - v tomto případě garancí represe vůči dlužníkovi, který hypotéku přestane splácet.
Peníze jsou jen systém moci a ovládání, nic jiného.