PETER_PAN: Vem si hypotéční kalkulačku nějaké banky a spočítej si splátky podle celkové ceny nemovitosti a kolik z toho je tvých - to se může lišit podle podílu tvých prostředků (nad 70% jsou vyšší úroky, např. u té HB to je 5,54%). Pak si zjisti, jaká asi procenta můžeš z výnosu mít. Doporučuji vycházet z předpokladu, že použiješ stavební spoření na více lidí. Dále si zjisti předpokládaný čistý nájem (hlavně daně a poplatky na údržbu a pojištění)
Pak počítej zvětšování výnosů za každý rok (nejlépe v Excelu, ten vzoreček se opakuje - já měl to dole za dvě minuty) - předcházející rok (základ v prvním roce) * (1,0+úrok z výnosu) +12*(rozdíl mezi splátkou hypo a za kolik můžeš byt pronajmout). Při použití stavebního ten rozdíl vynásob 1,2 za podporu (ale jsou nižší úroky), případně to kombinuj - základ na termíňák, rozdíl na SS.
Výhodnost dřívějšího prodeje je v celku jednoduchá - zjisti si od banky vývoj anuity toho úvěru a odečti zbytek dluhu od ceny navýšené o inflaci.
Na běžné bankovní poplatky můžeš kašlat, to je pár korun. Poplatky za vyřízení úvěru, za převod, atd. můžeš taky zanedbat (pokud jsou procentní, tak mívají strop a v těch nepřesnostech inflace a zisku z uložených peněz se to ztratí. Podstatné je třeba, že ty různé výnosy jsou daněné - jak z uložených peněz (tedy ne 3,5%, ale jen 2,98%), tak z nájmů. Dále musíš započítat nějakou investici na zařízení, aby se to dalo pronajmout - ta se ti inflací nenavyšuje, naopak.