• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HARALDBanky, bankovnictví, bankovní operace
    DEMONOFANARCHY
    DEMONOFANARCHY --- ---
    V CR si lidi navykly nakupovat za urcitou cenu parky z housek a tim padem parky z masa jsou o to drazsi protoze je to maloprodukce vesnickeho reznika a je to velmi drahe.... POvetsinou s nalepkou BIO nebo podobnym nesmyslem aby byl duvod to prodat jeste draz,...
    DEMONOFANARCHY
    DEMONOFANARCHY --- ---
    ADAM: kuprikladu prave uzeniny....ano verim ze v mastne nekde zastrcene se daji koupti dobre domaci klobasy, bezna dostupnost v obchodech co se kvalitnich mastnych vyrobku tyce je docela zla..
    ADAM
    ADAM --- ---
    DEMONOFANARCHY: které konkrétně potraviny mají ostudnou kvalitu? ja nakupuju u číňanů, v masně, v tescu a lidlu a jsem s kvalitou potravin velmi spokojen.
    DEMONOFANARCHY
    DEMONOFANARCHY --- ---
    ADAM: nechci se zapojovat do ekonomicke debaty ale smutny fakt je ten ze kuprikladu potraviny jsou v Cechach velmi ostudne kvality a nikoho to nezajima...

    Ano muzes ze si lze koupti kvalitni 3x drazsi potraviny, ale to o tom neni... jde o to ze zahranici si v tom samem supermarketu za stejnou cenu koupit potravinu kvalitnejsi, jelikoz tu shitku by si tam nedovolili prodat ani psoj...

    Osobni zkusenost..

    A v pripade potravin mi nenamluvis ze je to proto ze cesi je casto reklamuji a blaboly o nutnosti ceskeho manualu a maleho trhu jsou nesmysl i jinak takze na tom nesejde...
    ADAM
    ADAM --- ---
    TMA: standard se možná posunuje směrem dolů, ale je potřeba si uvědomit tyto věci:

    - nejspíše to souvisí s poptávkou - s tím, co lidé chtějí. To je velmi variabilní v závislosti na komoditě- vem si např. auta. tam i ty nejlvenšjší výrobky jsou nesmírně kvalitní a skutečný levný šunt tipu čínských aut, nebo indického auta za pár Kč téměř nemají šanci na úspěch - prostě poptávka vyžaduje určitý standard, a je možné připlatit si za luxus, ale samozřejmě by šlo koupit i ten šunt z číny jako hluboký podstandard.

    - další věc je srovnání např. toho zemědělského stroje. kus železa je samozřejmě nepoměrně jednodušší věc, která se těžko pokazí, kdežto nějaký sofistikovaný stroj je samozřejmě potřeba udržovat a nastavovat. dá se celkem očekávat že v jzd se mu nikdo moc nebude věnovat, takže po 10ti letech potřebuje údržbu. to ještě nic nevypovídá o kvalitě. dál je potřeba si uvědomit, že cena surovin relativně roste, takže vyrobit tunový kus železa by dnes bylo dražší než před sto lety - proto je monžá snaha konstrukčně to vymyslet nějak jinak (lépe, ale potencionálně s možnými problémy a ntunou údržbou).

    - co se obleků týče, tak kupní sílu trojské unce to ukazuje hezky. díky za příklad - já nad něčím podobným bádal (přemýšlel jem třeba nad kamnama), ale tak hezky to nevycházelo.
    každopádně - za trojskou unci (cca 18tkč) pořídíš pěkný oblek a to nejspíše i na míru dělaný (asi ne v praze). v každém případě máš možnost zaleťet si do indie či thajska, kde ti za zlomek této ceny ušijí na míru luxusní oblek přesně na míru vysoké kvality.


    čili abych to shrnul. kvalitativní standard se možná u nějakého zboží posunuje směrem dolů, avšak je to dáno jen a pouze poptávkou, takže si na to nemůžeme stěžovat. (jaký chleba se nejvíc prodává? - nejlevnější...). luxusní zboží je k dispozici a troufám si tvridt, že jakýkoli druh zboží lze sehnat ve kvalitě jaká nikdy předtím v historii nebyla dosažena - je to jen otázka peněz.
    je ale spousta zboží, které za BEZNOU cenu koupíš ve kvalitě lepší než kdykoli předtím a navíc je dnes mnohem větší možnost výběru všech možných variant
    (oblek za 2k ze supermarketu, oblek za18 z butiku nebo ručně šitý vesnickou krejčovou, nebo oblek za 40 ručně šitý v salonu, nebo oblek za 7 na míru šitý indickým krejčím)

    jenomže musíš si uvědomit další věc.
    TMA
    TMA --- ---
    STEPNI_VLK: Nekde jsem cetl, v souvislosti s funkci zlata jsko ochrany proti inflaci, ze v prubehu zname historie je jedna trojska unce zlata priblizne ekvivalentni slusnemu, ne vsak luxuxnimu, panskemu odevu. Treba za Rima za to clovek udajne poridil togu.

    Uvazujeme-li tento priklad tak vidime, ze drive rucne sity oblek byl standard "slusneho", zatimco dnes rucne sity oblek je "luxusni".

    Tvrdim, ze kvalita utekla. Ne ze by zmizela, ale schovala se do oblasti luxusniho zbozi.

    Samozrejme to zalezi na zpusobu pocitani realne hodnoty penez, inflace, CPI a kdovi ceho jeste.

    Dalsi priklad: podivejte se schvalne do Ottova slovniku naucneho na heslo chleb. Pisou se tam ruzne veci, kuprikladu i to, ze pokud je pecivo, ktere obsahuje jiny pomer zita a psenice vydavano za chleb, jedna se vlastne o falsovani potravin, nebot misto kvalitniho (zitneho) chleba je nabizena horsi nahrazka z lacinejsich surovin.

    Dneska uz se nad tim, ze je chleb z mouky, ktera obshuje mene nez polovinu zita, nikdo nepodivuje. Novy standardni chleba je 'horsi' nez ten stary standardni chleba. Opet kvalita standardu poklesla. Utekla do luxusniho zbozi.

    NELDE: S tim se necha jen souhlasit. Lednicky vsak postihl technologicky pokrok, proto to neni ten samy typ zbozi. Proto jsem uvadel zemedelske stroje a nabytek, ve kterych ten pokrok neni takovy razantni.

    NAVARA: Stavovska cest zmizela s anymymizaci. Dnes uz clovek za konkretnim vyrobkem nevidi konkretniho cloveka, na ktereho by clovk mohl nadavat, kdyz se mu vyrobek rozbije. Vidi jen nejakou anonymni tovarnu. Proc by se tedy nejaky konkretni clovek poradne snazil, kdyz by byl vlastne jediny, kdo by se mohl poklepat po rameni a rici si: "Delas to pekne, Lojziku."

    Zmizeni stavovske cti nema s kapitalismem nic spolecneho. Je produktem te drave lhostejnosti. Snahy co nejvice vse osidit, nevycnivat a hlavne se nesnazit a nenamahat vic nez Pepek odvedle. Podezrival bych spis socialismus [z duvodu, ktere uvadi Aristoteles v Politice], ale ono se to deje celosvetove, tak za to nejspis taky nebude zcela zodpovedny.
    STEPNI_VLK
    STEPNI_VLK --- ---
    TMA: I já si myslím, že kvalita nikam neutekla, toliko skrze ta kvanta nekvalitních věcí není až tak vidět. Jinými slovy, takřka všechno zboží se dělá v různých cenových hladinách tak, aby na něj mohla dosáhnout prakticky každá socioekonomická vrstva obyvatelstva (a peníze se točily). Že bude rozdíl mezi kupř. na první pohled stejnou židlí za tři tisíce a za pět set, je pak nasnadě. (Tím nechci říci, že dražší je za všech okolností automaticky kvalitnější.)
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    TMA: Tehda ten jeden vyrobce mel porad co delat - nemel tak vysokou produktivitu, aby behem roka uspokojil veskere odberatele. Take mu nemohli konkurovat sousedi, protoze to proste meli prilis daleko. Takze uz jen samotnou obmenou velmi starych/nepohodlnych zidli se bez problemu cely zivot uzivil. Dnes kdy jich automatizovana linka vyrabi tisice a je mozne je dorucit na druhou pulku zemekoule, to uz nejde.

    ale taky mne to sere, stavovska cest je mrtva a kapitalismus takovy pojem vubec nezna.
    NELDE
    NELDE --- ---
    TMA: Ono to není jenom o větším prodeji, ale také o nižších nákladech na výrobu. Ty výrobky jsou dneska prostě navržené na krátkou životnost. Zejména ty nejlacinější. Prostě platí, že Nejsme tak bohatí, abychom si kupovali laciné věci (Sinclair Lewis).

    Na druhou stranu je tam technologický pokrok. Třeba lednice z roku 1960 možná stále funguje, ale žere hodně proudu a obsahuje freony. Tak si vyber. Obecně ale platí, že nejlacinější auto (lednice, pračka) je tak, kterou si nekoupíš.
    TMA
    TMA --- ---
    Ja si pamatuju, ze deda mel vyoravac brambor. Byl to takovy stroj, zaprahalo se to za kone, pozdeji, v dobe traktoru, za traktor. Z masivniho zeleza, celkem bezudrzbovy, pouzivaji ho myslim dodnes. Pak, uz po revoluci si koupil obracec sena, vyrazeny z JZD. Cely ho musel rozebrat seridit a opravit, aby to fungovalo. Pritom ten obracec nebyl stary, maximalne deset let.

    Vypravim to proto, ze mi tak nekde prijde, ze driv ti vyrobci vyrabeli zbozi kvalitni. Podle mne to bylo neco jako otazka cti, ze ten stroj vydrzi pracovat padesat let i dele. Dnes naopak. Pokud se vyrobek nerozbije nejpozdeji do tri let, tak je spatny. logika je jasna. Chces sedet v kancelari na zidli? Kup si nasi. Kdyz se nerozbije, tak zadnou dalsi zidli neprodame. Musime ji navrhnou tak, aby se rozbila. Pokud mozno ne uplne brzo, abychom nevypadali jako uplny smejd, ale ne zase za moc dlouho, penize se musi tocit.

    K tomu se prida to, ze v Cine udelaji nekvalitni (a pravdepodobne nelegalni) kopii a uplny smejd je na svete.

    Cim dal tim vic veci navic zacina byt "spotrebni zbozi." Kuprikladu kancelarske stoly. V praci mame stoly asi deset let stare (odhaduju podle stari budovy). Nektere z nich drzi pohromade nejspis jen na dobre slovo. Druhy deda mel stul z prvni republiky, ktery dodneska spolehlive slouzi a nerozpada se.
    PINCHE_GRINGO
    PINCHE_GRINGO --- ---
    ADAM: Mas pravdu. Jenze pokud se vyrobci nebude nic vracet, vyrobce bude delat vetsi a vetsi smejdy, nebo ne? Nekde musi byt hranice a 2 roky jsou podle me (obecne) rozumna mira.
    ADAM
    ADAM --- ---
    PINCHE_GRINGO: z enviromentálního hlediska naprosto souhlasím.

    jenže
    - faktická větší míra reklamovanosti v čr se prostě musí odrazit v ceně (někdo to musí zaplatit vždy)
    - většina těch reklamací se stejně ale pošle zpět výrobci, kterej to hodí na skládku (záleží na druhu zboží samozřejmě) - zejména u elektroniky kde oprava bývá dražší než nový kus..
    PINCHE_GRINGO
    PINCHE_GRINGO --- ---
    ADAM: S tim vracenim - me je mnohem sympatictejci oprava opravitelneho zarizeni, nez proste vyhozeni. Kam to vede mi vypravel kamarad z australie. Pracoval v mistni nemocnici a zazil to, ze lekar vyhodil tiskarnu, ktera byla zcela v poradku, pouze se v ni zasekl papir. Takove chovani produkuje silene mnozstvi odpadu. Ja se nesnazim zneuzivat zaruky, ale klidne si necham i v zarucni dobe zarizeni opravit za penize (pokud to neni moc), nez ho vyhodit a koupit dalsi
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    ADAM: skutecne vidim hlavni problem v zmetkovosti tech vyrobku jenom ja?
    ADAM
    ADAM --- ---
    FIN: pardon, místo slova "kvalitě" tam v té větě má být "kvantitě".

    čili kvůli menšímu množství odebíraného zboží se zdejší prodejci samozřejmě nedostanou na takové ceny jako např. polští či němečtí kolegové. nemluvě o zboží, které vyžaduje lokalizaci (návodu atp..)


    --
    co se týče těch reklamací, tak to marc napsal správně. naprosto identický výrobek když se po roce a půl porouchá na západě samozřejmě nikdo neřeší a letí do koše. u nás se s tím běží do obchodu a "vyměň mi to". světoví distributoři a dodavatelé se skutečně diví, kolik zboží se z čr vrací ve srovnání s jinými zeměmi.
    NELDE
    NELDE --- ---
    PINCHE_GRINGO: Ne nutně. Triko se třemi rukávy jdeš reklamovat. Triko s flekem, které nejde vyprat, dáš na charitu. Češi místo dávání na charitu plní svoje chaty a chalupy věcmi, které už nikdy nebudou nosit.

    A propos, celá řada lidí dává na charitu oblečení, které na sobě měli jednou a které ta charita prodá do second handů.
    MARC
    MARC --- ---
    PINCHE_GRINGO: njn, ve stedrych socialnich statech holt charita nema tradici a muj pohled na vec je toho dukazem :-)
    NELDE
    NELDE --- ---
    FIN: Důvod je ten, že některé české obchody kupují to nejlacinější zboží a snaží se ho prodat co nejdráže. Takže kupují šmejdy a vymlouvají se na vyšší náklady na reklamaci.
    Další důvody (nezmíněné) jsou: menší trh a tedy vyšší ceny u výrobce, nedostatek zkušeností s objednáváním (objednají neprodejné ležáky), vysoké náklady na provoz a chamtivost.
    PINCHE_GRINGO
    PINCHE_GRINGO --- ---
    MARC: Jo spousta lidi si plete charitu s popelnici..
    MARC
    MARC --- ---
    plus samozrejme zakony na moznost vraceni zbozi bez udani duvodu po par tydnech, ktere je nasledne hure prodatelne. To umoznuje treba koupi televize na olympijadu.
    PINCHE_GRINGO: No treba porouchany kalhoty :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam