DJFRACTAL: No a teď si představ, abychom se vrátili k debatě o krachu bank, že v zahraničí vůbec nejsou na banky naštvaní, protože účtují velké poplatky, ale protože peníze nepůjčovaly zrovna bezpečným způsobem.
Zrovna třeba o Irských bankách jsem slyšel (před lety), jak jsou skvělé, že účet u nich nestojí žádné poplatky. Ovšem když do toho započítáme dnešní bailout těchto bank, tak už to tak levně nevychází.
V Čechách totiž banky vydělávají docela obstojně právě na poplatcích (třeba největší banky, které se spíš potřebují hotovosti zbavit do jiných produktů, než ji přijímat) a nepotřebují tudíž nakupovat tak riziková aktiva (kromě toho jim ČNB tato aktiva nedoporučovala nakupovat).
Takže to, že se u nás remcá na poplatky je vlastně úplně opačný problém, než proč někdo chce, aby banky krachovaly v zahraničí. Naopak banka, která by měla 100% kryté vklady na viděnou, by za ně logicky vybírala vysoké poplatky (na čem by jinak vydělala), než se inkasují v ČR (asi proto se o žádné takové bance nemluví - pokud někdo nějakou prosperující zná, rád se poučím).
Takže ty naše předražené banky, které ale krizi ustály velmi dobře a naopak díky dividendám naopak pomáhaly sanovat svoje matky, vlastně, jsou zjednodušeně řečeno mnohem blíže tomu, po čem zmíněné protesty volají.
Takže teď by mě zajímalo, co vlastně chceš, když voláš po krachu a očištění. Jestli bezpečnou drahou banku (tu máš), nebo rizikovou ale levnou? ;-)