• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HARALDBanky, bankovnictví, bankovní operace
    Vaše zkušenosti s českými bankami. V čem jste spokojeni, v čem ne. Zajímá vás, jak funguje banka uvnitř?

    [ mBank ] - klub spravovaný ADAMMem, kde lze získat odpovědi na dění uvnitř této banky
    rozbalit záhlaví
    AUTOLOKATOR
    AUTOLOKATOR --- ---
    PATRIKCHRZ: Nojo, člověk zjišťuje až za pochodu, jaký jsou možnosti obrany. Pojmy jako Finanční arbitr, nebo Zákon o platebním styku pro mě byly eště nedávno naprosto neznámý.

    Možná jsem se nevyjádřil dost jasně... Co si myslíte o odpovědi ČNB? Neberou to až moc laxně? Nebo vám muj případ připadá jako prkotina? Má smysl ještě zkusit banku potrápit přes Finančního arbitra?
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    TOMINO_I: procentuelně konkurence není, teď jde o to kolik utratíš, protože strop je na 400 Kč za měsíc, tedy nic moc.
    AUTOLOKATOR: škoda, že jsi měl s FIO takovou trpělivost, já bych to hned hodil na finančního arbitra, je to zadarmo a banku by to stálo nejméně 10 000 Kč
    SINEAD
    SINEAD --- ---
    TOMINO_I: Podle me ty 2% uz nikde nedostanes. Ja Cetelem kreditku mam a jsem spokojena. (taky vymena za RB Mall)
    AUTOLOKATOR
    AUTOLOKATOR --- ---
    Před časem jsem tu řešil svou problematickou reklamaci zneužití platební karty u banky Fio. V rychlosti zrekapituluju. Přes nějakej eshop mi někdo stáhnul prachy z karty. Transakci jsem reklamaoval. Banka si prodloužila lhůtu na vyřízení reklamace na 180 dní. Lhůtu překročila a konala až po mojí urgenci. Reklamaci uzavřela jako neoprávněnou, protože jsem dostatečně neochránil bezpečnostní prvky. Proti závěru jsem se odvolal a obrátil se na novináře, kteří se obrátili na banku. Pár dní na to banka reklamaci uznala a peníze mi vrátila.

    Podal jsem podnět k prošetření na ČNB kvůli tomu, že 1) banka prodloužila lhůtu na tak extrémně dlouhou dobu, 2) nedodržela ani prodlouženou lhůtu, 3) peníze mi připsala zpět na účet až po uznání reklamace, tedy po téměř 7 měsících, což je dle rady z tohoto auditka v rozporu se zákonem o platebním styku. 4) Banka byla velmi pasivní a nespolupracující a vše se pohlo, až když jsem se obrátil na novináře.

    ČNB mi zhruba napsala, že děkuje za podnět, ale že mi o jednání s bankou nemůže nic sdělit, protože je vázána mlčenlivostí. Taky napsala, že zatím nevidí důvod k otevřít správní řízení s bankou, ale že věc je dál v šetření.

    Pro mě je to zklamání, protože se nedozvim, jestli teda banka jednala nezákonně.

    Co si o tom myslíte?
    TOMINO_I
    TOMINO_I --- ---
    Rozhodl jsem se nahradit RB Life (1%) za Cetelem kreditku (2% ze vsech nakupu). Lepsi nahrada stale neni, ze?
    Btw. nejaky pripominky k te karte Cetelem?
    FLAD
    FLAD --- ---
    OOHN: Tak to neni tak hrozny, uz jsem se bal, ze reknes Syrie nebo Timor l'est nebo tak neco. Tak to jen taky rekni bance dopredu, ze si chce US obcan prevyst USD neni tak hrozny.
    OOHN
    OOHN --- ---
    FLAD: US
    FLAD
    FLAD --- ---
    OOHN: Jake narodnosti je osoba A (obcan EU?)
    OOHN
    OOHN --- ---
    LELI: no, je to trochu složitější. Osoba A cizinec má určitý obnos peněz, ale nebude pravděpodobně (ale možná ano) na nákup nemovitosti stačit. Osoba B Čech má zbývající částku.

    Objekt by měl být využívaný ke kulturním akcím - workshopy, výstavy, meditace apod., ale současně tam bude i místo pro travlý pobyt, kde by osoba A (a časem další lidé) bydlela. Představ si nějaké klidné místou stranou od ruchu velkoměsta.

    V ideálním případě je celkem jedno, kdo bude objekt vlastnit, časem plánujeme založit nějakou PO a objekt převést pod ní, ale to je ještě daleko.

    Díky.

    LELI
    LELI --- ---
    OOHN: pokud osoba A prevede penize na ucet osoby A v cr, tak akorat staci dolozit kde se ty penize vzaly na ty ucty v cizine a je to celkem bez problemu. Pokud pak osoba A kupuje dum na FO, je to taky easy. Nekde tam ale mas osobu B jeste, ze? Kde a jak. A jaky typ projektu s nemovitosti planujes, zhruba?

    Je to relevantni info pro spravnou radu.
    OOHN
    OOHN --- ---
    LELI: Ušetřené peníze z vlasního podnikání.
    Ohledně subjektu, jaké jsou výhody, nevýhody fo/po? Víceméně hledáme ideální cestu.
    LELI
    LELI --- ---
    OOHN: jaky je puvod penez?

    Jaky subjekt kupuje dum? Fo/po a kdo to vlastni?
    OOHN
    OOHN --- ---
    PATRIKCHRZ: díky za radu, ale rozmělnit platbu se mi nechce právě ze vzbuzení podezření.
    FLAD: zítra jdu do Fio a přesně na tohle se jich zeptám. Díky.
    OOHN
    OOHN --- ---
    LELI: prostředník, případně spoluinvestor. Peníze půjdou na nákup nemovitosti která bude součástí jednoho projektu.
    FLAD
    FLAD --- ---
    PATRIKCHRZ: Pokud k tomu nema vysvetleni, tak rozdelit do vice mensich plateb, aby se vyhnul kontrole mu celou situaci jeste zhorsi, protoze to bude vypadat jak prani spinavejch penez. Zvlast u dolaru, co naj kvuli USA zvlastni rezim. Udelat pres jednu cistou ohlaseniu transakci - dat bance vedet predem a dolozit puvod je nejcistsi.
    ADAM
    ADAM --- ---
    PATRIKCHRZ: jenze ono to kolisa vetsinou hlavne smerem nahoru (zatim) :-)
    ADAM
    ADAM --- ---
    PATRIKCHRZ: smenit hotovost na BTC neni problem. staci napsat inzerat tady na nyxu. je spousta lidi, kdo radi BTC za euro za stredovy kurz vymeni. (i v castkach mnoha set tisic)
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    ADAM: ...ale hlavně to stále neřeší tazatelův problém - má eura v hotovosti a potřebuje je nějak dostat na účet. A já tedy nevím, jak hotovostní eura u nás směnit na BTC (za nějaký normální kurz, ne s nějakou extra marží).

    Ono u malých částek to nakonec může vyjít nejvýhodněji směnit na koruny a v případě potřeby opět nakoupit. Koruna, zdá se, bude růst, spready u těchto hlavních měn jsou v dobrých směnárnách minimální.
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    ADAM: zásadním zádrhelem kryptoměn je vysoká kolísavost, takže pro běžný platební styk se (zatím) příliš nehodí. Je to zkrátka spekulace (byť stále více jsem přesvědčen, že smysluplná, ale já do toho stejně nepůjdu), která může, ale nemusí vyjít.
    ADAM
    ADAM --- ---
    A co takhle aspoň část neprevedet do czk, ale uložit do bitcoinu a vybírat postupně dle potřeby v malých částkách?
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    EDERA: jenže vklad ani u FIO není zdarma (0,5 % z částky, minimálně 75 maxímálně 250 Kč), odeslání SEPA platby z FIO je za 20 Kč, příjem v Equa za 9 Kč. To už je u menších částek to prodat v nějaké dobré směnárně - např. Alfaprague.cz má výkup za 26,08 a prodej za 26,15.

    U 1000 EUR bych tak dostal 26 080 a kdybych následně u Easychange těch 1000 EUR opět nakoupil kurzem (aktuálně) 26,1821 stály by mě 26 182,10. Ztráta na kurzu 102,10. Zaslání do Equa by vyšlo na 9 Kč, celkové náklady tedy 111,0.

    Jen ten 0,5 % poplatek u FIO (za vklad) by byl nějakých 130 Kč, k tomu 20 Kč za přeposlání z FIO do Equa.
    Ano, šlo by se těmto poplatkům vyhnout, pokud by měl člověk FIO účet na Slovensku a vložil to na slovenské pobočce.

    Proto jsem se ptal, o jaké jde částky, protože většinu manipulace s cizí měnou zabíjí u českých účtů různé paušální a minimální poplatky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam