KIE: je to tak. Za české karty si můžou bankomaty účtovat jen to, co je dohodnuto mezi českými bankami a jde o částky v řádech korun, četl jsem něco o 9 korunách, ale celá částka provozovateli bankomatu nezůstane, platí poplatky společnostem (Global Payments), které mu ověřují zůstatky na kartách.
Zlatým dolem jsou tak zahraniční karty. Ty může zkásnout 2 krát.
1. poplatem za použití karty (přičítá se k částce výběru) ve světě je to kolem 6 USD za výběr
2. DCC neboli Dynamic Currency Conversion - tento trik používají i někteří obchodníci (z našich sousedů jsou aktivní zejména v Polsku), kdy platbu nezaúčtují v místní měně, ale v měně karty svým "švindl kurzem"
Bohužel se obojímu čím dál hůře vyhýbá. Například v Thajsku si paušální poplatek účtují úplně všechny bankomatu, v Kambodži už většina, na poplatek bankomatu narážím v čím dál více zemích, někdy jde obejít tím, že se vybere z bankomatu jiné banky, ale ručičky vah se čím dál více přiklánějí k těm, co poplatek účtují, hádám, že postupně se to stane standardem. Spolu se snižujícím se limitem na 1 výběr v řadě zemích se to pomalu blíží k poplatku i několik procent z vybírané částky :(
Jsou karty, které lze nastavit tak, že ani jedno neumožní, např. mBank, psal jsem o tom v mém článku
https://www.mesec.cz/clanky/dcc-nechceme-mbank-umi-blokovat-nevyhodne-kartove-kurzy/, nově by to mělo umět i FIO. Je to ale dvojsečná zbraň, s takto nastavenou kartou prostě nevybereš a pokud nemáš možnost na místě nastavení změnit (když vybrat/zaplatit zkrátka musíš), jsi v loji. Takže pokud už si takhle kartu nastavíš, chce to mít s sebou záložní, kterou půjde použít.