• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    FAT
    FAT --- ---
    MACHALIK: Jj... Povidla to nakopnou. A do srnčího pár sušenejch švestek...
    LUCIASHECK
    LUCIASHECK --- ---
    ANDREA23: jo, třeba lžíce (a bacha, když ho neuděláš dostatečně pálivej, do druhýho dne ti s těma povidlama brutálně zesládne... já přidávám chilli, když dávám povidla)
    ANDREA23
    ANDREA23 --- ---
    MACHALIK: muzu se optat kolik tech povidel? do dvou litru gulase treba lzice?
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    KORAL: pocitej bezne 30 az 60 minut dle poctu porci!
    KORAL
    KORAL --- ---
    Tedy až tohle vše zkusím uvést do praxe, bude to veselé :) Hlavně sem zvědav jak zvládnu tu cibulku a karamelizování :-D
    HENNYVILLE
    HENNYVILLE --- ---
    KORAL: do doradne opeceny cibule rajskej protlak, paprika + ja si jeste rozmixuju kmin, cesnek, chilli, sul, trocha nejakyho oleje a zarestuju to dohromady s paprikou a protlakem.

    ad s tim "prolejvanim" jde o to, ze uplne nechces at se ti to prestane varit, ale spis chces at se ti ten pripecenej cukr z cibule zase vrati do cibule, tzv. deglazovani. samozrejme je nejlepsi to zalivat horkym vyvarem at se to tak moc neochlazuje.
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    KORAL: Až pošéfuješ základní guláš, tak doporučuju vyzkoušet dvě aditiva na závěr (do začátku bych volil buď pouze jedno nebo druhý): rozemletý/rozsekaný játra nebo povidla. Povidla vykopnou guláš do nebes, játra ho spíš tak uzemní, ale v dobrým.
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    KORAL: Není zač. Ten návod obsáhne asi 90% všech rad.
    Hlavní rozdíl vždycky bude, jestli maso dřív, nebo později. Já to zas tak nehrotím, podle mě je úspěch v cibuli.
    KORAL
    KORAL --- ---
    Díky všem za rady, prubnu hned jak zase budu moci :)

    BRUKEV: pěkný návod, díky
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    GEGI: z jednoho velkyho celeru by toho teda byla hromada, ale ja mam hodne rada salat waldorf.. nemusi se jist hned cerstvy, chvili v lednici vydrzi...
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    KORAL: hezký postup je zde

    Hovězí guláš s houskovými knedlíky - Stream
    http://www.stream.cz/prakul/10000516-hovezi-gulas-s-houskovymi-knedliky
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GEGI: pyré, řízky, čočkový salát s celerem (strašně moc dobré), syrové nastrouhat třeba ještě s trochou mrkve, jablkem a hrozinkami v majolkovo-jogurtové zálivce nechat rozležet na pomazánku/salát. a nebo uvařit v okyselené okořeněné vodě, pak ji dosladit a doolejovat a nechat to dva, tři dny rozležet na salát.


    http://www.ottolenghi.co.uk/celeriac-and-lentils-with-hazelnuts-and-mint-shop
    KORAL: filtruj zenový guláš, jinak trik je v hodně tmavé cibuli. Případně tam můžeš ještě pak vrazit lžíci melasy, ale ovlivní to chuť. http://varimevzahrade.blogspot.cz/2012/05/vojtyluv-zenovy-gulas.html
    ARNWALD
    ARNWALD --- ---
    LUCIASHECK: Tak nejak jsme to presne myslel :-)
    LUCIASHECK
    LUCIASHECK --- ---
    ARNWALD: to prolejvání je hlavně kvůli tomu, aby se právě nepřipálila... cibule má tu vlastnost, že ještě poté, co ji stáhneš z plamene, se dost dlouho "dodělává" a když se tudíž začne blížit nebezpečné hranici, zaleješ jí něčim studenym, aby se dělat přestala... pokud ještě není hotová dostatečně, můžeš tekutinu odvařit a pokračovat
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    otec me naucil u gulase tyhle veci, pak se neda gulas v podstate zkazit -
    1. stejne masa jak cibule
    2. maso na velke kusy cca 5x5x5cm opect a dat bokem
    3. v tuku po mase osmazit cibuli dokud nezacne karamelizovat, dat si s tim nacas
    4. dal pokracovat dle oblibeneho receptu (dodat koreni, chvili nechat jen s cibuli, dodat maso a odrezky, zalejt, nechat na mirnym ohni probublavat dokud se maso nezacne rozpadat, na zaver doladit chute)
    5. idealne nezahustovat nicim
    CHORCHEOS
    CHORCHEOS --- ---
    No a vláčnost bude souviset se stářím, třetí den je nejlepší.
    ARNWALD
    ARNWALD --- ---
    Jinak samozřejmě souhlas s pořádným opečením masa a zahuštění klidně starým chlebem
    REONA
    REONA --- ---
    KORAL: A pořádně opéct cibuli, ne? Měla jsem za to, že právě ona dodává tmavou barvu...
    ARNWALD
    ARNWALD --- ---
    KORAL: celej for barvy guláše je v připálení cibule. Neboj se ji vic přismahnout, samozřejmě ne do černa to by zhořkla. Od jednoho kuchaře jsem odkoukal, že cibuli postupně prolejval třeba pivem a tím se mu rovnoměrněji zbarvila.
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    KORAL: nezahušťuj to jíškou, pořádně opeč maso a nedávej tam tolik papriky...ale teda primárně bych řešil chuť a ne barvu
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam