• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    Nedalo mi to a založil jsem klub stejného jména jako na....Přispějte zejména recepty racionální surovinami i přípravu, neobvyklé, zejména originální. Abyste tu mohli hledat, když nebudete mít sami dostatečnou vlastní inspiraci

    ADMINISTRÁTOŘI:
    Hrabalka, Kasumi, Wojtyla
    (všechna práva)
    rozbalit záhlaví
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    MOUNTBATTEN: hele "tradiční" metodou, kdy maso máčíš v kyselém láku a pak dlouho dusíš či pečeš - to prostě není příprava pro křehká masa. A pokud udělám vedle omáčku za pomoci tuhých kousků masa a pak svíčkovou na medium, kterou pak zaleješ omáčkou, tak to je ale úplně jiný jidlo, než klasická svíčková se šesti.

    Respektive já nějak nevím - určitě to je chuťově super, ale...



    Blog Pepato.eu: Tradiční Svíčková na smetaně, „netradičně“ - pečená do růžova..
    http://www.pepato.eu/2012/10/tradicni-svickova-na-smetane-netradicne.html


    TABBY: jakákoliv minutková úprava?
    TABBY
    TABBY --- ---
    MOUNTBATTEN: A tak mne tedy jeste napada otazka: K priprave ceho je vlastne svickova vhodna (kdyz k priprave svickove to neni)?
    REONA
    REONA --- ---
    A já měla za to, že ta omáčka se jmenuje "na smetaně" a svíčková je prostě ve chvíli, kdy se dělá ze svíčkové (či hovězího) a pokud to bude z králíka, tak je to králík na smetaně - stejný postup výroby omáčky, jiné maso.
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    Hehehe, ja taky cely ziviot zila v tom, ze svickova (omacka, tedy to maso a ona omacka z korenovky se smetanou), to maso v ni, ze SPRAVNE ma byt ze svickove a fejkove, kvuli financim, se dela ze zadniho, ci loupene plece (a to se mnohdy kritizuje, ze to teda nejni svickova).
    Tak ja dnes cucim - to je nejaka nova gastronazi moda, tvrdit, ze SPRAVNE se ze svickove NEDELA? A nikdy nedelala?
    Nebo trolling tohoto tydne?
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    DOOMBRINGER: olej je rozehřátý na fritování a je ho dost
    ZUZKAOU: četla jsem i recepty s namočenou nevařenou cizrnou, ale přišly mi hůř stravitelné. Na anglických stránkách (bbc food a nějaké middle east recepty) měli taky vařenou cizrnu nebo cizrnu z plechovky... o tom vychlazení jsem taky četla, ale k úsěchu to nevedlo :(
    ADELHAIDA
    ADELHAIDA --- ---
    Já jsem svíčkovou s opravdickou svíčkovou už dělala dvakrát, a pokud se člověk k tomu kousku masa chová jako k opravdové svíčkové, a ne k falešné, tak to rozhodně stojí za to.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    No Rettigová tam dává svíčkovou - konkrétně "...totiž onen kus libového masa pod ledvinou.." a pečeho. Ale teda chce to počítat s tím, že ve střední Evropě se krávy pěstovaly na mlíko - takže buď bylo telecí z mladý, přebytečný býčků a nebo hovězí ze starých krav. Myslím že její způsob přípravy by ze současých svíčkových (natož z vyzrálé svíčkové) udělal suchý hadr. Pravda - hned pak tam má bifteky.


    Magdalena Dobromila Rettigová - domácí kuchařka - staročeská kuchyně - recepty - Hovězí maso a rozličná jeho úprava
    http://rettigova.lukul.cz/hovezi-maso-a-rozlicna-jeho-uprava
    HENNYVILLE
    HENNYVILLE --- ---
    PICHPE: taky zajimave :-)
    PICHPE
    PICHPE --- ---
    HENNYVILLE: A taky dalsi teorie, zelenina na omacku se pripravovala/krajela vecer pri svickach :-)
    HENNYVILLE
    HENNYVILLE --- ---
    Udajne nikdy. Nazev Svickova je pry odvozen od barvy svicky. Ne od kusu masa.
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    MACHALIK: ale delavala ne?
    HENNYVILLE
    HENNYVILLE --- ---
    ZUZKAOU: Delaval jsem to z plechovkove, stejne jako hummus i ze syrove-uvarene a slo to. Divny.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    CHOBOT: je to komplikovanější, protože jaksi v každé zemi se ta kráva rozřezává trošku jinak. Na svíčkovou je ideální loupaná plec - flat iron steak/butlers' steak/oyster blade steak. Ale bude zajímavá to i z brisket (говеждо гърди) /flank (údajně говеждо гърди) kusů.

    Asi se zeptej na hovězí plec говеждо рамо

    Pokud bys to chtěl dělat ze svíčkové (tenderloin) a nebo přilehlých kousků masa (sirloins), tak musíš zvlášť udělat ze silného vývaru omáčku a tu svíčkovou udělat jako steak a omáčkou přelít, to pomalé dušení/pečení jim neudělá dobře.



    USA



    UK



    bulharské vysvětlivky jsou třeba tady http://www.bghelp.net/...007-%C7%E0%E4%F3%F8%E5%ED%E8-%F2%E5%EB%E5%F8%EA%E8-%F0%F3%EB%E0%E4%E8/page2
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    Svíčková se nedělá ze svíčkové...
    CHOBOT
    CHOBOT --- ---
    Nedari se mi googlit, nevite nekdo o nejakem webu s prekladem jednotlivych casti hoveziho do aj? Nebo jeste lepe do bulharstiny, ale to je asi miziva sance.
    Nebo mi jen nekdo prosim napiste, jak je v aj svickova, pripadne nejaky levnejsi kus hoveziho, kterym by se dala svice nahradit ve stejnojmenne omacce. Moc sanci na sehnani svice si beztak nedelam.
    A ocenim i preklad klizky, kvuli zaloznimu receptu. Diky
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BEBERA: no protože ta cizrna tam patří jen namočená + ta směs musí být vychlazená, aby trochu zatuhla před tím, než budeš dělat placičky a smažit je.


    How to cook the perfect falafel | Life and style | The Guardian
    http://www.theguardian.com/lifeandstyle/wordofmouth/2014/feb/19/how-to-cook-perfect-falafel

    Stirring the Pot: Yotam Ottolenghi's Falafel with Spiced Chickpeas and Fresh Vegetable Salad
    http://mykentuckyhome-kim.blogspot.co.uk/2013/06/yotam-ottolenghis-falafel-with-spiced.html

    částečně to naznačuje i Rachad, ale recept nedá http://www.rozinkyamandle.cz/?p=895

    ten od Pospěchové je bohužel za platební bránou, ale jako povedený uvádí i tuten http://www.ceskatelevize.cz/porady/10084897100-kluci-v-akci/205562221900020/?deid=1137&recept=64
    DOOMBRINGER
    DOOMBRINGER --- ---
    BEBERA: Mas ten olej dostatecne rozehratej? Mas ho dost?
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    HENNYVILLE: tak bohužel tentokrát úplně stejný scénář. 2/3 uvařené a oschlé cizrny jsem umlela v masomlýnku, 1/3 nasekala, uplácala falafely, rozehřála olej, vhodila do něj první pokusný a pak jen bezmocně pozorovala, jak mizí. Po minutě bublání falafel komplet zmizel, jak u kouzelníka, čáry-máry a byl pryč. Experimentovala jsem pak ještě s několika dalšími kousky s různým množstvím přidané mouky a měnila se jen rychlost, během které se v oleji rozpadly na prvočástice, požadovaných 2,5 minuty nevydržel žádný. Měla jsem hmoty z půl kila suché cizrny, nakonec jsem je upekla v troubě, chuť nic moc, ale aspoň držely. To je záhada...
    KLAAR
    KLAAR --- ---
    GRANTORINO: ujistuj se o cem chces. jsem rada, ze jsi objevila avokado a pomerancovej dzus, preju ti to, je to zdravy.
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    KLAAR: ale pomerančovej džus mi prošel [ GRANTORINO @ Na co mate prave chut? ], takze vsechno spatne uplne nebude, spis jsou lidi, co maji nutkani mi dat minus i za fotku kotatka... spatne je mozna neco na me a spatne je neco i na ostatnich
    KLAAR
    KLAAR --- ---
    IORETH: nic neni na avokade se zakyskou spatne. spatne je neco na GRANTORINO...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam