• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    SMOKY: jednohrncová rajská s kližkou, červená, bez smetany

    na 5 porcí.

    1 kg hovězí kližky kližky
    400 g (plechovka) rajčat v konzervě
    100 g rajčatového protlaku
    500 ml vody (máš-li hovězí vývar, tak použij hovězí vývar)
    20 ml vinného či jablečného octa a nebo 100 ml bílého vína
    2 cibule
    1 rulička skořice+ 5 kuliček nové koření+ 10 kuliček pepř+2 hřebíčky + 2 bobkové listy
    cukr + sůl
    100 g másla

    fakultativně:

    Nakrájej kližku na větší kousky osuš papírovou utěrkou ze všech stran a ze všech stran důkladně osol a namel na to pepř.

    Rozpusť polovičku másla a zprudka opeč kližku ze všech stran, dokud na ní nebudou hnědé plošky - je třeba kostky masa dávat dostatečně daleko od sebe, aby se pára mohla odpaři a opékalo se to, ne dusilo. Opečené maso vyndej a do výpeku dej nadrobno nakrájenou cibulku a na mírném ohni nech zesklovatět. (netřeba karamelizovat do zlata) Zalij octem a nebo vínem, stěrko odhrab všechny ty připečené kousky, aby se rozpustily v omáčce. Přidej koření, rajčata, vodu/vývar, protlak a ještě trošku soli. Dej do toho opečené kousky masa a na co nejnižším ohni dus do měkka. (desítky minut papiňáku, jednotky hodin v normálním hrnci, přes noc v pomalém hrnci.)

    Až bude maso měkké, vyndej maso, rozmixuj/propasíruj omáčko a podle potřeby dosol a doslaď. Ještě ji pak zjemni zbylými 50 g másla.

    Klasická rajská se dělá z hovězího vývaru a nevaří se v ní to maso(tj. rovnou restuješ cibulku, vynecháš opékání hovězího). Plus se zahušťuje jíškou a někdo tam dává špek, namísto másla. Někdo do ní dává na závěr smetanu, ale tím se změní barva na oranžovou. Pokud máš rád hodně sladkou rajskou vynech ocet/víno. Já kořením docela hodně, takže kdo chce méně kořeněnou rajskou, tak tam toho dá méně. Jsou lidi, co tam nedávají hřebíček, ale zase tam dávají tymián. Případně zahušťují strouhaným perníkem. (pravda, badyán a trocha zázvoru by do rajské vůbec nemusla být špatná)

    Maso se k tomu dává na plátky, hovězí kýta - buď jako pečeně a nebo jako vařené hovězí zadní. Mně ovšem kousky hovězího bez kolagenových vláken, uvařené či upečené do sucha nechutnají, takže dusím kližku, či podobné kusy krávy.
    SMOKY
    SMOKY --- ---
    Nakej recept na ultimativni rajskou omacku s hovezim ? Nikdy sem nedelal.
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    diky vsem za vyjadreni :)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    CMLKA: možná zní, ale je to děsně dobrý a děti se toho můžou užrat. Dělám tenhle: http://recepty.vareni.cz/zapeceny-kvetak-s-mletym-masem/
    CMLKA
    CMLKA --- ---
    TRISSIE: co je kvetakovy nakyp s mletym masem? to mi zni dost silene :)
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    KASUMI: na premrazovani prcej. normalne kup v makru lososa a zer syrovyho, solenyho, jak chces...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    HOFFMI: moc díky za tip, uvařila jsem to dnes k večeři (jen teda s goudou místo cheddaru, který tu nemám, a stejně i JO v receptu nabádá zkoušet různé druhy sýra) a bylo to fakt dobré, dokonce si děti přidaly. Zařazuju na stálý jídelníček.
    KLAIR
    KLAIR --- ---
    A jinak do domácího sushi kupuju lososa v tescu (mám to prostě blízko) a nemrazím
    KLAIR
    KLAIR --- ---
    KASUMI: jednou jsem si dávala sushi a pán se mne ptal, jestli nejsem těhotná. že pokud ano, tak nejíst a přemrazit. Jinak že je to jedno
    SMOKY
    SMOKY --- ---
    KASUMI: Zmrazeni stejne listerie nezabije
    HENNYVILLE
    HENNYVILLE --- ---
    KASUMI: Nakladam kila tydne. Cerstvyho, nepremrazenyho, stejnej zdroj jako Makro. Ok?
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    HENNYVILLE: treba
    BUNDA: ok; kde kupujes?
    POHODAVOLE: ok, tam beru lososa taky v 90% pripadu, diky
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    KASUMI: z makra se nebojím a určitě NIKDY nemrazim. Dělám si poměrně často a nikdy žádný problém. Dělal jsem marinovanyho dle Koko a spokojenost. Víc mi ale chutná sashimi nebo tatarak..
    HENNYVILLE
    HENNYVILLE --- ---
    KASUMI: Mas na mysli gravlax nebo tenhle styl lososa?
    BUNDA
    BUNDA --- ---
    KASUMI: já ho nenakládám, ale tataráka si z něj občas udělám. Zatím ťuk ťuk v pohodě i bez přemrazení.
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    prosim dotaz
    je tu nekdo, kdo si sam naklada lososa? jak to delate? jen mi spis o tu technologii nez recept
    koupite normalniho syroveho lososa, nalozite na 12-48 hodin a pak rovnou jite? premrazujete to pred nalozenim? nebo kupujete uz premrazeneho lososa? mam nejakou, mozna iracionalni, obavu, ze jist rovnou syroveho lososa je rizikove, ze se musi predtim zmrazit.. mozna by ale stacilo zchladit na nejakou dobu na 0-5 stupnu? jde mi hlavne o listerie..

    tak nejak ovsem silne pochybuju, ze to spousta radoby japonskych v praze dela a tam syroveho lososa jim.. :)
    tak me spis zajima praxe v zivote normalniho smrtelnika :)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    HOFFMI: vypadá dobře, jen se mi nezdá, že by se pro (nerozmraženou) zeleninu měly používat stejné časy vaření jako pro čerstvou, takže to upravím směrem dolů - díky i za ten videolink, tam to bylo jasně vidět, že to tam sype rovnou z mrazáku.
    HOFFMI
    HOFFMI --- ---
    TRISSIE: A jeste jednou pro nazornost ;)
    https://m.youtube.com/watch?v=lpUtXhZm9fE
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam