• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    ACIDIKTATEK: To jsou normální jelita, do kterých se nedávají kroupy, ale žemle. U babičky na Slovensku se to dělalo vždycky takhle a když jsem poprvné, až jako dospělá, jedla kupovaná jelita, kroupy mi tam fakt vadí.
    ACIDIKTATEK
    ACIDIKTATEK --- ---
    co jsou žemlový jelita? To je jako jitrnice, ale s krví?
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    ACIDIKTATEK: Ale jo, dostala jsem tip na jedno řeznictví ve Strašnicích. https://www.reznictvi-online.cz/maso/43-veprova-krev-potravinarska-pozivatelna-cca-1-litr.html
    Když se tady nikde nedají sehnat žemlová jelita, nezbývá mi než si udělat vlastní.
    ACIDIKTATEK
    ACIDIKTATEK --- ---
    BONEMINA: já mám za to, že krev se ani prodávat nesmí. My jsme jí do jelit brali na jatkách, ale jako podpultovku pěkně drahou a dal nám jednu petku a víc pustit nechtěl.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    ZUZKAOU: Dá se sehnat na eshopech, ale přišlo mi hloupé platit poštovné několikrát dražší než je krev samotná. Zkusím teda ještě ty dvě zmiňované.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BONEMINA: bojím se že vepřovou krev najdeš jen na zabijačce, z jatek to ven nepustěj. Respektive výrobci krvavých jelit a tlačenek to budou mít nějak pořešené, ale bojím se, že maloobchod to bude mít těžký. No zkusila bych TRMS a Naše maso a když ti krev neseženou ani tam, tak nejspíš smolík.

    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Nevíte někdo, kde v Praze v řeznictví koupit žemlová jelita bez krup nebo vepřovou krev? Zatím na mě po dotazu na krev všude koukali jako na psychopata.
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    Rika to Fionor, tak to musi bejt pravda.
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    A ještě tady.

    Classic Rack of Lamb Recipe | SimplyRecipes.com
    http://www.simplyrecipes.com/recipes/classic_rack_of_lamb/

    (Tl.dr: vysoké teploty, na krátko, hlídat teploměrem.)
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    Jinak rychlé googlování odhalí, že profíci na tydlencty teploty dají:

    Perfect Slow-Cooked Rack of Lamb for the Grill or the Stovetop | Serious Eats
    http://www.seriouseats.com/...010/04/how-to-cook-perfect-grilled-or-roasted-rack-of-lamb-recipe.html

    Amazing Lamb Rack | Lamb Recipes | Jamie Oliver Recipes
    http://www.jamieoliver.com/recipes/lamb-recipes/amazing-lamb-rack/

    Rack of Lamb with Garlic and Herbs recipe | Epicurious.com
    http://www.epicurious.com/recipes/food/views/rack-of-lamb-with-garlic-and-herbs-1222178
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    No, říkat zrovna Hennymu, že je teoretik, je slušný způsob, jak si s rozběhem naběhnout na vidle. (Hennyville je šéfkuchař výborné restaurace na P6.)
    Teploměry dávno nejsou hipsteřina, ale standard. A celou dobu tu jde o to, že jehněčí hřbet je kus prémiového a drahého masa. Je jemný, takže nepotřebuje hodiny a hodiny pomalého pečení, aby změkl (na rozdíl od hovězí oháňky nebo kližky.) Není v něm žádný kolagen, který je potřeba rozpustit, k čemuž dochází až při vyšších teplotách (70 stupňů a více). Naopak to je steakové maso, takže většina profíků by ho udělala mediu rare nebo medium. Pokud jde maso snadno obrat od kostí, není už ani medium. Pokud nemá aspoň růžový střed, není medium.
    A opět: ne že bychom nemohli udělat třeba hovězí nízký roštěnec v papiňáku na well done. Můžem, naše mamky tak dělaly roštěnky vždycky. Jen mi to (vzhledem k surovině a její ceně) přijde škoda.
    STRANGERD
    STRANGERD --- ---
    FIN: pocatecni problem je, ze ty jsi napsal radu pect pomalu a dlouho, witt na to zareagoval, ze pro tenhle cut on radsi jinou metodu, protoze to ma radsi medium nez kompletne udelany, nacoz ty jsi zakontroval, ze to preci ale medium bude - coz jaksi u "teoretiku" (nebo mozna u lidi, ktery nad varenim radi premysli trochu technicky a ne jen na urovni "takhle to delam porad a vsichni si cvachtaj, hotovo, jakej teplomer, to je modni hipsterina, ja mam vsechno v oku...") nutne vyvolalo podiv nad tim, co jsi to sakra za carodeje...
    HENNYVILLE
    HENNYVILLE --- ---
    FIONOR:
    FIN: muck! :-)
    FIN
    FIN --- ---
    FIONOR: díky. ještě jsem mu poslal id na druhého kolegu, ale jak správně podotýkláš, pánové jsou poněkud zaseklí :-)
    FIN
    FIN --- ---
    HENNYVILLE: do řůžova pochopitelně být nemůže. výslovně jsem řekl "nebude propečenej do sucha". což byl počáteční problém, totiž představa, že by se to jehně tímhle postupem znehodnotilo. a co nezajímá mě, to jsou kecálkové, kterým když člověk nabídne důkaz, tak ohrnou nos a prohlásej, že je nezajímá. protože to je neklamný důkaz toho, že jim nejde ani tak o skutečnost, jako o to zaprudit. tak si hezky pruďte, ale beze mě :-)
    HENNYVILLE
    HENNYVILLE --- ---
    FIN: hele, nechci zadny ID na nikoho, nezajima me jak dlouho se pece kyta, me zajima jestli je hrbet pecenej na 110-120C po 3.40 do ruzova. OK ?
    FIN
    FIN --- ---
    údaj 3 hodiny 40 minut není vycucaný z prstu, ale vznikl tím, že poté přišel spolubydlící a chtěl si propéct brambory. prostě jsem tam v neděli v 11 vrazil jehně a před třetí ho vyndal. mohu ti dokonce dát odkaz, v poště, na člověka tady na nyxu, který na to jehně přišel, a můžeš se ho zeptat, jaké bylo a zdali propečené do sucha.
    FIN
    FIN --- ---
    HENNYVILLE: spíš na 110 a z minulé neděle vím, že jsem přesně takhle strčil do trouby kus jehněte (byť to nebyl hřbet, ale kus kýty, nicméně jsem na povrchu okrajoval), nechal ho tam 3 hodiny 40 minut a vysušené nebylo. z opatrnosti pokaždé na začátku podlévám vodou, aby vznikl základ, než se pustí první lůj, ovšem po hodině jsem odebral celou misku, aby šťávy bylo asi na cm, občas přetřel a posléze postupně doléval, jak voda prchala, protože to se děje i při překlopeném pekáči. samozřejmě mluvím celou dobu o "peču přiklopené", ale to jsem měl za samozřejmé.
    HENNYVILLE
    HENNYVILLE --- ---
    10-FIN: takze ten hrbet jak se na nej ptala bys ji znovu poradil pect 110-120C 4-5 hodin ?
    FIN
    FIN --- ---
    HENNYVILLE: takže, protože jste teoretici, což jediné umožňuje klást dotaz na hovězí, když je řeč o jehněti, si dovolím malé upozornění. jehně má tzv. lůj, tedy tuk, a to maso se chová jinak než hovězí. dotazovat se a srovnávat s hovězím vůbec nemá smysl a je to vlastně spíš ostuda. každý, kdo občas peče jehně, nepochybně ví a bude vědět, že nekonstatuji nic jiného než základní fakt. výsledkem je, že když to jehně neogriluješ na 200+, čímž by se po nějkolika hodinách skutečně stalo, že by se ten lůj vypek a nakonec připek, ale budeš to jehně dělat kolem 100 - 110, tak, s trochou vody, tam ta šťáva bude pořád, dokonce jí budeš muset k závěru odebrat, aby se v ní jehně nevykoupalo a na povrchu se opeklo, a tedy následkem toho bude to jehně sice možné odebrat prsty od kosti, ale přitom bude uvnitř nevysušené a hezky šťavnaté. jak již nepochybně ti, kdo s pravidelným pečením jehněte ty zkušenosti mají, zjistili :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam