• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    AIJA: Ve vodní lázni = miska se dotýká vody. Nad párou = miska se surovinami je nad hladinou vařící se vody, tj. misku hřeje pára, nikoliv voda
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Myslím že je čas na trošku omeletového šílenství. Nutno naznat, že mě se zatím dokonalá nepovedla.

    I Try To Master Jacques Pepin's Perfect Omelet...
    https://www.youtube.com/watch?v=5__zptEU9vE
    AIJA
    AIJA --- ---
    Já teda vůbec nerozumím pojmu nad párou a vařením ve vodní lázni ohledně výroby toho dortu. Přijde mi to stejný.
    Vaření nad párou chápu spíš jako třeba vaření zeleniny nebo napařování knedlíků...
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    tady nevim, nechci se poustet nad tenkej led, ale imho voda se vari pri 100 stupnich a para je produkt vareni vody, ktera ma tedy tudiz vyssi teplotu nez 100st imho.....
    rekl bych teda, ale ze je to asi jinaci nez v jadernym reaktoru, ta vysokotlaka para, ktera olizuje tu misu zespodu, nez primo se dotykajicici varici voda. asi ma annna pravdu
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    BONEMINA: IMHO rozdíl bude v teplotě - nad párou to bude asi míň, než těch 100° vařící vody. A pak jde o to, jak vysokou teplotu která surovina potřebuje k žádoucí konzistenci.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    LUCIASHECK: ze nemuzu nic delat na primem teple, to je mi jasne, to by se zdrclo. Rozdil mezi varenim ve vodni lazni a nad parou je tedy v nadychanosti?
    LUCIASHECK
    LUCIASHECK --- ---
    BONEMINA: Kvuli tomu, ze polevu delas ve vodni lazni proste jenom proto, aby se ti to nepripalilo, ten krem nad parou, aby byl vlacny.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Prosim, vite o nejakem prehledu jaky je rozdil vareni nad parou a ve vodni lazni a ktera metoda je na co vhodnejsi? Prave si delam narozeninovy dort, testo z bilku, cukru a orechu a cokoladova poleva se maji slehat ve vodni lazni, krem z celych vajec, cukru a kakaa nad parou. Tak to stridam, ale vrta mi v hlave, proc vlastne.
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    IKA: dekuji
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    TRISSIE:
    IKA:

    dekuji, tematicke dny se pokusim vymyslet. Ted je sice v planu jina akce, ale jak se vratim, vrhnu se na to. Asi i vyberu stale opakujici recepty a dam jim svoje misto.
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    DAYSIR: to by šlo, díky!
    DAYSIR
    DAYSIR --- ---
    DOCKINEZ: nuze velmi cajk! vypek jsem nechal jak byl, s vyvarem jsem neblbnul. maso jemny, TRMS dodalo dobry, dneska to jeste natrham do sendvicu.
    Hrasek s redkvi na masle velmi sukces:)
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    DAYSIR: Nuže?
    DAYSIR
    DAYSIR --- ---
    ZUZKAOU: pudding mě jediný nezaujal, jinak to vypadá skvěle a po víkendu nahlásím výsledke, díky moc!
    RISINA
    RISINA --- ---
    ZUZKAOU: Nahlodala jsi mě, asi zkusím Yorkshire pudding naservírovat rodině teď na nedělní oběd :-)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    DAYSIR: aha, jinak - pečení při nízké teplotě. Tím jak je to maso mladý, tak ani nepotřebuje moc dlouho. ohledně návrhu jak je třeba vědět co budeš mít a kolik toho budeš mít, žejo.

    Ale řekněme, že máš kilo a půl kýty s kostí a koupíš to dneska. Rozbal to, posypej směsí cukru a soli, zase to zabal do folie a vraž do ledničky. V neděli ráno to vyndej, opláchni, popepři, potři česnekm utřeným s trochou soli. na dno pekáče dej cibuli, případně mrkev na velké kusy a rozmarýn. přilej červené víno, tak aby ho bylo na dně dva, tři centimetry. Na to dej jehněčí, na jehněčí další rozmarýn a peč to 3-4 hodiny na 120°C. Pokud budeš mít méně masa, je třeba čas pečení zkrátit.

    Pak to vypni, jehně vyndej, přeceď šťávu, ober jheněčí o česnek a rozmarýn. 30 minut před večeří rozpal troubu na 220° a vrať tam vychladné jehněčí na 10-15 minut na dodělání kůrky.

    Výpek buď můžeš nechat tak jak je, a nebo udělat jíšku z 30 g hladké mouky a 30 g másla, do ní najlít výpek, případně i s cibulema a česnekem a doplnit důbežím vývarem tak aby toho byl litr a pak za častého míchání nechat zredukovat na hustotu omáčky - alespoň 20-30 minut vaření, aby se mouka rozvařila. A pak to teda propasíruj, aby se zbavil zbytků cibule a česneku. Posléze podle potřeby osol.

    k tomu hlasuju za brambory a špenát, nebo ředkvičky restované v másle,nebo fazolky, nebo hrášek. Variantou je hrát to vyloženě na anglii - pak chceš hrášek s mátou a jorkšírský puding ;-) V případě mátového hrášku bych se vykašlala na rozmarýn na jehněti a dělala to jen s česnekem, pepřem a vínem.

    S puddingem je potřeba vymyslet logistiku trouby - respektive upéct puding a pak tam vrazit jehně na dopečení. V běžných podmínkách kuchyně která nemá plech na muffiny stačí obyčejný pekáč - takovej ten klasickej, ne velkej plech. Pokud to má delší stranu 25cm, tak tak na 600-700ml těsta (tedy 3-4 porce) a chceš tam najelt tak deci oleje na rozpálení.

    The Ultimate Yorkshire Puddings | The Food Busker - in 2k
    https://www.youtube.com/watch?v=AmYRwDG5EGg
    DAYSIR
    DAYSIR --- ---
    ZUZKAOU: počítám pomalé pečení, začnu klidně v sobotu odpoledne...návrh jak?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    DAYSIR: TRMS. http://www.trms.cz/

    A dělej to hlavně něžně. Buď pomalé pečení a nebo minutková věc, podle toho co budeš mít za kus jehněte.
    DAYSIR
    DAYSIR --- ---
    Rád bych na nedělní večeři připravil jehně. Nějaké tipy na recepty? A tipy, kde v Praze koupit dneska dobré?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam