• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SHUKI:
    DEVIL: jenom na chvilku a asi za 5 minut otočit zpět. Ale proč, to jsem zapomněla :)

    Ale nezapomněla jsem na špatně nasazené víčko černorybízové marmelády, která stála na něm a po přizvednutí vytekla všude.
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    SHUKI: mám dojem, že by se mohlo stát, že by se něco z obsahu mohlo dostat mezi víčko a kraj sklenice, nedělá se to kvůli zatížení víčka, ale aby se toto ohřálo a tím zefektivnilo přisání
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    SHUKI: ja taky dycky pamatuju, ze se sklenice obracej vickem dolu. jednak je to kontrola ze vicko netece, je dobre zatizeny, bublina nahore zustane a pri vychladnuti se smrsti a vicko dobre cvakne dovnitr
    SHUKI
    SHUKI --- ---
    MOIRAIN: muzu se, prosim, zeptat, proc se nemaji nechat vzhuru nohama zchladnout? Mama to tak dela, tak at ji muzu predat info i s duvodem proc :-) diky
    _ANT_
    _ANT_ --- ---
    Rodina opet v akci.
    (A k obedu jsme meli holubky.)

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GENEVIEVE: chápu že jsem monotematická, ale chilli omáčku chceš zkvasit - jednak se to zakonzervuje a druhak to dostane další vrstvu chuti.
    GENEVIEVE
    GENEVIEVE --- ---
    MOIRAIN: to je super! Díky moc! :-)
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    GENEVIEVE: kup si někde pH papírky, má-li to pH pod 3,5, tak to provař a nalij horké do vyvařených sklenic a pořádně zavíčkovat a na chvíli na víčko otočit, ale nenechat to takhle vzhůru nohama zchladnout

    má-li to víc, tak buď přidat kyselinu citronovou/citron/ocet (dle chuti) tak, aby pH pokleslo pod 3,5 (sice kyselá konzerva je asi od pH 4, ale ty papírky tak citlivý nebudou), pokud by to bylo kyselý moc, tak najít si, jak se zavařuje rajčatová omáčka, nebo fazolky či hrášek na slano (typické nemasové nekyselé konzervy) a postupovat podle toho + zvážit přídavek rozumného množství chemického konzervantu
    GENEVIEVE
    GENEVIEVE --- ---
    87HIGHFLYER: no, nejdřív jsme zkusili to zavařit v troubě, to víčka furt plopala. Pak jsme to teda otevřeli (nebyly přichycený mrchy) a narvali jsme to do hrnce, ale vlastně jsme vůbec nekontrolovali ani teplotu ani délku. Jak mamlasové... jak vlastně nezavařuju, akorát marmelády a ty dávám akorát do čistých sklenic, tak nemám moc zkušeností a nedošlo mi, že ta teplota je důležitá -.-
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    GENEVIEVE: co znamena nevychazelo?:)
    GENEVIEVE
    GENEVIEVE --- ---
    hele a co omáčky? Dělali jsme habaněro omáčku s pečenými paprikami a chtěli to zavařit, ale nějak nám to nevycházelo...
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    PLOSTENKA: no, když to někdo od začátku udělá špatně, nepoužije dostatek konzervačního prostředku, v džemech je konzervační prostředek dostatečné množství cukru a dostatečně nízké pH, i sladký džem a kompot jsou kyselé konzervy z hlediska technologie, tak to je prostě špatně od začátku
    na džemy a podobné věci stačí technika horkého rozlivu do čistých sklenic, není třeba dlouze převařovat, takže "skorovar" zcela a naprosto stačí, kompoty, okurky a podobné se musí podrobit delšímu tepelnému zákroku, ale ani tam var není třeba, tepelný zákrok je funkce času a teploty, tj. od určité teploty výš stačí udržet teplotu po stanovenou dobu, čím vyšší teplota, tím stačí kratší čas
    u kyselých konzerv neřešíš clostridium botuli, u nekyselých se tepelný zákrok řídí jeho letálními křivkami a musí být vyšší a případně opakovaný a případně přidat další chemický konzervant
    ADELHAIDA: má pravdu, jak jsem už psala, zkažení se na 99,9 % pozná oko a čuchometricky
    tj. když to vypadá a smrdí divně, tak to patří do koše ne do huby
    PLOSTENKA
    PLOSTENKA --- ---
    ADELHAIDA: Kazdy ma jinou zkusenost - kdyz ti to funguje, tak to nemen :) Ale kdyz pak ve sklepe pri vyklizeni po rodicich najdes polovinu zavarovacek s kompotama/stavama/marmeladama/... plesnivych (cukr byl drahy, stacil skorovar,...), tak si reknes, ze je lepsi to udelat rovnou poradne a moct se na vysledek spolehnout. Jako ja.
    ADELHAIDA
    ADELHAIDA --- ---
    PLOSTENKA: Nemasovým konzervám se (pokud vím) nemůže snad stát nic, co by významně ohrozilo život strávníka a zároveň se to nepoznalo po otevření konzervy, nebo nejpozději při prvním soustu.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    PLOSTENKA: tak on komerční způsob výroby konzerv má svoje specifika, mimo jiné proto, že:
    1) vyrábí se povětšinou nekyselé konzervy
    2) velkou roli hraje minimalizace času, jak samotné tepelné úpravy, tak následné chlazení. Čím míň času na teplotě, tím vyšší ta teplota musí být.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    MOIRAIN: ano. Masové konzervy bych takto nedělala.
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    PLOSTENKA: já jsem vůči tomu též skeptická, ale povoluje-li to ve svých publikacích Balaštík, co by guru oboru konzervace, tak asi ví, proč a pro co

    PLOSTENKA: ehm, ne, v konzervách se sterility nedosahuje, je rozdíl sterilace a sterilizace a je rozdíl kyselá konzerva a nekyselá konzerva
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    PLOSTENKA: píšu, že dávám i konzervanty, v okurkach je třeba ocet.
    Zavařit to na 125 st. C, mám z okurek marmeládu.

    Je to kombinace postupů, ne spoleh na jeden jediný.
    KURE
    KURE --- ---
    PLOSTENKA: ne. to chceš ty.
    já chcí dobrý okurky, a nejsem si jistej že 2hodiny v papiňáku nebo autoklávu vyrobí dobrý okurky.
    PLOSTENKA
    PLOSTENKA --- ---
    KURE: Treba to, ze v obou pripadech chces zlikvidovat veskery zivot uvnitr.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam