• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    TRISSIE: buffalo květák?
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    TRISSIE: ja sem takhle vsechny bbq vzal a slil do jedny a protrepal. presne jak rika, pak sem ten zbytek dal na pulled pork. ale bylo to moc sladky a bbq. mel sem tam nevysrat pul ty pixly ale jen tak par lzic...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    posezónní úklid ve spíži a ledničce odhalil nějaké načnuté BBQ omáčky, které bych už radši nechala projít tepelnou úpravou.
    žebírka ani kuřecí křídla u nás nejedou, takže tudy cesta nevede.
    krom očividných nápadů (do chili con carne nebo na pizzu), jak takové zbytky využíváte u vás?
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    KEMENTARI: imho se liší dost, ale jestli nemáš, tak tam dej maggi a pokud nemáš maggi, tak tam nedávej nic ;)
    KEMENTARI
    KEMENTARI --- ---
    GEISHA: Jak moc se lisi od sojovky? Potrebuju mit doma oboji?
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    PETATA:
    Houbovy gulas
    V testicku ala vonava a krehka kachna
    Pastika
    Obecne do asijskyho stir fry
    Pect v troube jako "trhany veprovy" - s nejakym BBQ sosem

    Zaklad je pekne do zlatova opect at to neni jak zvejkacka:)
    PETATA
    PETATA --- ---
    máte prosím tip na hlívu?
    dostala jsem jí poměrně velké množství, čerstvě utržené
    polévku už máme :)
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    Existuje jedno staré turecké přísloví a to říká:
    Tak dlouho přemýšlíte o koupi ryzovaru, až vám ho daji rodiče k narozeninám.

    Tak se těším na pokusy
    SHUKI
    SHUKI --- ---
    MOIRAIN: diky moc za vycerpavajici odpoved!
    GALE
    GALE --- ---
    MOIRAIN: Ta knížka je skvělá! Pročetla jsem si úvod a mám zodpovězené otázky, na které jsem se v rámci domácího uchovávání bála zeptat, nebo si je nepamatuju. Věci chápu přes principy, takže tohle je přesně můj šálek čaje, jak podávat informace.
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    MOIRAIN: cely zivot ziju ve lzi!
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    SHUKI: získala jsem podrobnou odpověď od internetové známé, co má výživu nejen vystudovanou, ale profesně se tím i živí, na rozdíl ode mne, která je sice vzděláním konzervář, ale živí mne to jen vzdáleně
    " je to víc důvodů, některé už dokonce převážily i výhody toho krátkého otočení na víčko, takže německá instituce...no, název teď z hlavy nedám, prostě německá analogie FDA - doporučuje vůbec na víčko neotáčet. Rizika plynoucí z uvolňování nežádoucích sloučenin z plastů, kterými je vnitřní povrch víček potažený, prý přesahuje výhody otočení.
    Každopádně delší otočení je špatně stopro a za špatně by,o považované vždycky:) Prootže stejně, jako u vnější sterilizac, tak i u té vnitřní je potřeba, aby se nad zavařeninou zahřál vzduchový polštář, který tím zvětší objem, pod víčkem lehce upšoukne a pak rychlým zchlazením se už nenasaje nic zpět a vychladlý menší objem vzduchu se pak smrskne a vytvoří podtlak. Tenhle proces je stáním na víčku narušený jednak tím, že tam není vzduchový polštář, vzduch je ta porůznu v kapsách rozptýlený a marmeláda fugnuje jako špunt, a zárovEň tím, že tak či tak má horký obsah s horkým vzduchem určitý přetlak, tak často vtlačí místo vzduchu pod víčko trochu džemu a tím se pak vytvoří trvalá cesta pro vnější kontaminaci.
    Takže buď neotáčet vůbec (předem víčko vyvařit, aby se vysterilizovala vnitřní strana), nebo když otočit, tka jen skutečně na pár minut.
    Podrobně to vysvětluju v úvodu své kuchařky Domácí špajzka:) I dkyž tam ještě není to německé doporučení, protže ač vyšla loni, tak samozřejmě psaná byla dobu předtím a to ještě tohle doporučení nebylo:)" (Kamila Procházková)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SHUKI:
    DEVIL: jenom na chvilku a asi za 5 minut otočit zpět. Ale proč, to jsem zapomněla :)

    Ale nezapomněla jsem na špatně nasazené víčko černorybízové marmelády, která stála na něm a po přizvednutí vytekla všude.
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    SHUKI: mám dojem, že by se mohlo stát, že by se něco z obsahu mohlo dostat mezi víčko a kraj sklenice, nedělá se to kvůli zatížení víčka, ale aby se toto ohřálo a tím zefektivnilo přisání
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    SHUKI: ja taky dycky pamatuju, ze se sklenice obracej vickem dolu. jednak je to kontrola ze vicko netece, je dobre zatizeny, bublina nahore zustane a pri vychladnuti se smrsti a vicko dobre cvakne dovnitr
    SHUKI
    SHUKI --- ---
    MOIRAIN: muzu se, prosim, zeptat, proc se nemaji nechat vzhuru nohama zchladnout? Mama to tak dela, tak at ji muzu predat info i s duvodem proc :-) diky
    _ANT_
    _ANT_ --- ---
    Rodina opet v akci.
    (A k obedu jsme meli holubky.)

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GENEVIEVE: chápu že jsem monotematická, ale chilli omáčku chceš zkvasit - jednak se to zakonzervuje a druhak to dostane další vrstvu chuti.
    GENEVIEVE
    GENEVIEVE --- ---
    MOIRAIN: to je super! Díky moc! :-)
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    GENEVIEVE: kup si někde pH papírky, má-li to pH pod 3,5, tak to provař a nalij horké do vyvařených sklenic a pořádně zavíčkovat a na chvíli na víčko otočit, ale nenechat to takhle vzhůru nohama zchladnout

    má-li to víc, tak buď přidat kyselinu citronovou/citron/ocet (dle chuti) tak, aby pH pokleslo pod 3,5 (sice kyselá konzerva je asi od pH 4, ale ty papírky tak citlivý nebudou), pokud by to bylo kyselý moc, tak najít si, jak se zavařuje rajčatová omáčka, nebo fazolky či hrášek na slano (typické nemasové nekyselé konzervy) a postupovat podle toho + zvážit přídavek rozumného množství chemického konzervantu
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam