• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    PROMETHEA
    PROMETHEA --- ---
    CHORCHEOS: to si neodporuje, vždyť moderna je už minimálně sto let stará :)
    KURE
    KURE --- ---
    MOODYCAT: jsou lidi co fakt držej půst kdy nejí nic 30+ dní.
    rekord je něco málo přes rok.
    CHORCHEOS
    CHORCHEOS --- ---
    PROMETHEA: nevím jak moderní, ale tohle říkala už prababička.

    HAR4NT: tím si nejsem taky úplně jistej :-)
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    ne to je hladomor
    MOODYCAT
    MOODYCAT --- ---
    A ja si tady celou dobu myslim, ze pust znamena, ze se neji nic, tak jsem si rikala, ze tech 40 dni je docela vyzva...
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    Navic mi teda na tedlech cirkevnich pustech vyhovuje to, ze je to presne ohranicene a dane a ma to nejaka "pravidla", ktera si clovek uz nemusi nijak vymyslet sam.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    PROMETHEA: jak rikal nas farar "a ne ze si vy, co jste vegetariáni, budete myslet, ze mate splneno!" :-)
    PROMETHEA
    PROMETHEA --- ---
    já znám (a mám ve svém okolí) různé varianty moderní interpretace půstu: někdo nejí maso, někdo přestane jíst čipsy/sladké, někdo si odříká sledování sociálních médií, alkohol, někdo drží očistnou dietu...vysvětlení je takové, že by se člověk měl zříct toho, co má rád a způsobuje mu potěšení, a není to omezené jen na jídlo.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    GREAT_R: tak třeba takovej ramadán je svátek na podobným základu a ještě je pohyblivého data :-)
    jako to křesťanské načasování samozřejmě souvisí (i) s dostupností potravin v ročním období, ale taky je to o to, že "rozhoduje duch a ne břuch" (na odpírání malých radostí si člověk trénuje vůli na ty větší)
    KURE
    KURE --- ---
    GREAT_R: samozřejmě nepotřebujes nasledovat katolicky tradice.
    Ale třeba adventní půst, je právě před těma vánocema, takže mi to nepřijde tak blbý, že si uděláš místo před tim přežíráním.
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    Mne prave tendle”rituál” různého období dost pomaha k tomu, to vykopnout a začít.

    Stejnou logikou by se přece dala zrušit svatomartinská Husa, protože teď si pěkně vykrmenou koupis celoročně. Nebo jehneci na Velikonoce.
    GREAT_R
    GREAT_R --- ---
    KURE: Přijde mi, že na to nepotřebuješ speciální část roku... Naopak je problematická část roku, kdy žereme ještě víc, než normálně, třeba o Vánocích.
    KURE
    KURE --- ---
    GREAT_R: že žereme furt. zrovna ten pust by tomu mohl pomoct. :D
    GREAT_R
    GREAT_R --- ---
    Já si o půstech myslím, že jsou trošku záležitostí z doby, kdy potraviny nebyly dostupný celoročně. Myslím si, že dneska před sebou máme v jídle jiný výzvy.
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    Jo, ryby budou :) ale i tak to prostě bude změna.
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    ZUZKAOU: A v nedeli muzes vsechno :-) proto ten pust je 46 dni pred Velikonocema, ale je jen 40
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    TRISSIE: no hlavně teda katolický půst dovoluje ryby :-D
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    KURE: tak ono nejde o podvýživu, ale o ten růstovej potenciál - a zrovna u kluka je fakt škoda, když zůstane záprdek (a co vím, ani Quanti ani její muž nejsou nijak vysocí, takže tam každej ztracenej centimetr zamrzí).
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    QUANTI: tvaroh, vejce. A luštěninové pomazánky. Opečenej tempeh s omáčkou imho bude masovejm dětem chutnat.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam