• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    FERRYH: živost bakterií v zelí je irelevantní. Podstatné je, jestli ti to zelí chutná. Drtivá většina kysaného zelí v supermarketech je prostě hnusná Podstatné je to, že sníš nějaké zelí a vlákninu v něm.

    Jestli chceš dobré zelí, tak prostě nakruhej zelí, přidej 2 % soli a případně něco kmínu, promačkej to dokud to nezačne pouštět šťávu, nadusej do zavařovaček do plna a nech dva týdny v teple a pak skladuj v lednici.
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    FERRYH:

    Jednoduchý návod na kysané zelí - zdravý český zázrak | Stream
    https://www.stream.cz/dobrou-chut/kysane-zeli-jak-vyrobci-zkazili-zdravy-cesky-zazrak-64667815
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    BRUKEV: ... nedavno jsme cetl nejake to pojednani v ramci D-testu kysanych zeli u nas a tam psali, ze u nas prakticky zadne to zeli neni "zive", ze tou konzervaci se zlikviduje vetsina tech zdravi prospesnych latek - jako navod jak tyto "uchuzene" zelne vyrobky poznat tam bylo uvadeno: pokud ma vyrobek uvedene "... ve slanem nalevu..." tak je prakticky bez zdravotniho bonusu...
    Kysané zelí z našich obchodů není zdravé, ukázal test - Vitalia.cz
    Kysané zelí z našich obchodů není zdravé, ukázal test - Vitalia.cz
    https://www.vitalia.cz/clanky/kysane-zeli-v-sacku-neni-zdrave-test/
    (..."chemické konzervanty – sorbany a benzoany. Jejich použití není příliš tradiční a legislativa je povoluje pouze u výrobků ve slaném nálevu, nikoliv v původním zelném láku. Většina výrobců přirozeně vzniklý lák vyměnila za slaný nálev, do kterého konzervanty přidala"...

    Tak nevim ... ja pak hledal nejake to "zive" zeli a nasel v okoli jen jedno a to v Bille tohle:
    https://485f9ee3694ded7abe0d-a886876b9b0b503055a7abcb3cc936d9.ssl.cf3.rackcdn.com/82-342141-130456043-4OzKhcYq-medium.jpg

    zbytek pak vse - ve slanem nalevu a teda sterilovane(zavrazdene:O) a prelite slanym nalevem...

    naopak pak treba zde pisou trosku neco jineho:
    Test kysaného zelí: Elixír zdraví? | CZ TEST | podporováno Potravinářskou komorou České republiky
    Test kysaného zelí: Elixír zdraví? | CZ TEST | podporováno Potravinářskou komorou České republiky
    https://www.cz-test.cz/clanek/test-kysaneho-zeli-elixir-zdravi

    babo rad...
    GENEVIEVE
    GENEVIEVE --- ---
    PALEONTOLOG: tuhle (těsto jenom teda)

    Bunnicorn Pizza inspired by Star Trek: Picard — Binging With Babish
    https://www.google.com/amp/s/www.bingingwithbabish.com/recipes/bunnicorn-pizza%3fformat=amp
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    GENEVIEVE: ty děláš takovou tu kynutou pizzu s vysokým těstem?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KASUMI: hele v reálu dávám ještě míň, tak trošku od oka, 2 g je třetina pytlíku, čerstvého vlastně taky stačí troška, pokud člověk nespěchá. Vono to za ty tři dny dokyne.
    GENEVIEVE
    GENEVIEVE --- ---
    RUTHLESS: já dávala čerstvý. Zato když jsem tomu nevěřila a dala 20g, tak jsem pak myla celou ledničku :-D
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    GENEVIEVE: Mne letos nevykynulo nic. Vubec nic. Tak se radsi ptam :)
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    KASUMI: Podle mě myslis sušený a ne čerstvý :-)
    GENEVIEVE
    GENEVIEVE --- ---
    KASUMI: jj, já takhle dělávala těsto na pizzu, co se kynulo v lednici přes noc. Stačilo to a vyběhlo to fakt hodně.
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    ZUZKAOU: 2g na pul kila?? Vazne??
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    běžná bakterie mléčného kvašení Lactobacillus acidophilus je sice přesně ta, která do traktu patří, ale na kvašené zelenině přece vůbec není. další běžná bakterie mléčného kvašení Lactobacillus helveticus pro změnu je odolná proti žlučovým kyselinám, ale na běžné zelenině taky vůbec není. nemám chuť dohledávat další rody, např Lactococcus, který do lidských střev taky patří.

    achjo, to je zas den..
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BRUKEV: Jo jo, je toho plný internet.


    Obecně mikrobove a venci se v trávicím traktu usadí jen když je narušený, jinak je tam ty původní nenechají. A ještě to musí byt mikrobove co jim vyhovuje prostředí 37°C, což ty na zelenině většinou nejsou.


    Hlavní cesta jak mít ve střevech dostatek pestrých a odolných mikrobů je jíst dostatek různorodé vlakniny. Plus metabolity po mikrobech mívají nejake pozitivní efekty na člověka.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    RUTHLESS: Jo jo. Speciálně u placek či budeš snažit a pařit se nic nepodela.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    BRUKEV: takže ne, v bludu nežiješ, ale je potřeba tu kulturu smíchat s množstvím vody nebo jídlem, viz leták Hylak
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    PALEONTOLOG: já jsem v klidu, neboj. Jen je trochu nuda v práci, tak si různě diskutuju po netu.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    BRUKEV: prosímtě buď v klidu, např. lék Hylak se podává normálně orálně a počítá se s dopravou bakterií do střev i navzdory žaludku. a chutná to asi jako to kysaný zelí nebo kvašáky
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    ZUZKAOU: aha. Já žil právě v bludu, že kvašená zelenina právě dokáže do trávícího traktu dodat významné množství různých těch bifidobereberek. Alespoň třeba u kysaného zelí jsem někde četl, že nejenom vitamin C, ale právě i ona kysaná breberková forma je u toho zelí to důležité.
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    ZUZKAOU: jako fakt klidne tak dlouho, jo? od patku do nedele...? blbe se ptam, nikdy jsem to nedelal (takze mam prirozenej strach, ze se neco podela), na druhu stranu vim, ze testo na pizzu lezi 48 hodin.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    RUTHLESS: těsto na baobun zadělej s langoši a vraž ho taky do lednice. Obecně - pokud kyntué těsto má čas se válet několik až mnoho hodin, tak se správně nacucají škroby vodou a jsou snáze stravitelné a zároveň je těsto zajímavější a chutnější, protože se tam tak různě eznymaticky štípe spousta věcí.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam