• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    nicmene, klidne bych to z toho upekla, kynute testo snese hodne
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    FRAKIRA: zadne info na etikete o hrubosti mleti nevidim, coz me trochu udivuje, imho by na tom baleni nejake info melo byt
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    FAT: viz trissie, neni nic jako zdravý lepek a nezdravy lepek
    FRAKIRA
    FRAKIRA --- ---
    ANABEL_LEE: a tohle je hladka?
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    FAT: protože lepek je rostlinný protein, nemá žádnou zdravou ani nezdravou variantu, a pokud ho někdo prodává jako "zdravý lepek" (čímž implikuje existenci nezdravého lepku), tak je to minimálně klamání spotřebitele.
    FAT
    FAT --- ---
    ANABEL_LEE: Většině populace lepek nevadí. Tak proč hned lol?
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    FRAKIRA: na klasicke kynute kolace polohrubou dala bych, ale da se i z hladke
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    FRAKIRA: zdravy lepek, lol
    FRAKIRA
    FRAKIRA --- ---
    Sorry pokud se ptám úplně blbě, ale moje schopnost vařit a péct plně závisí na tom, že nakoupím PŘESNĚ to, co je v receptu.
    Teď jsem si koupila mouku a chci z ní upéct podobné koláče, jako mají v mé oblíbené pekárně, ale jsem ztracená - moukám nerozumím, když je v receptu celozrnná, koupím mouku s nápisem celozrnná, tady nic takového napsaného není.. stejně jako když je někde napsáno polohrubá, kupuju mouku s nápisem polohrubá a věřím, že se to povede.

    Poradíte mi nějaký recept, který se mi povede pokud použiju kombinaci těchto dvou mouk? (chtěla bych takové ty kulaté kuláče s ovocem uprostřed a drobenkou)

    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    DOCKINEZ: prezentace prachbidna, ale kdyz uz jsi pred par dny inspiroval, tak se musim pochlubit dnesnim obedem.
    Fotka za pochodu, zhltnul jsem pulku a mazal zpatky do pracovniho procesu.

    DA_NIELA
    DA_NIELA --- ---
    Cerstvy zeli se pri duseni snad ani podlivat nemusi, ne? Staci voda z nej a z cibule a primerene tesnici poklicka...
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    BRUKEV: Ja kdyz dovoz, tak beru boxxi
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    Nějaké tipy na nákup (mražených) mořských ryb s dovozem až domů po celé ČR?

    Začaly na mě na FB vyskakovat reklamy na Alaskan Fisherman či Bonfood, kteří nabízejí lososa či tresku v super čuper kvalitě, přímo z moře, s chutí neporovnatelnou vůči marketům a gurmánským, ba co více, i zdravotním přínosem nepopsatelným.
    Na vše jsem kliknul, takže očekávám, že mě nyní FB zahltí reklamou na prodejce podobného zboží.

    Kupujete odtud někdo? Je to fakt jiné? Znáte i jiné prodejce?

    Jsem maloměsto, takže mořské ryby mám leda z Lidlu, Kauflandu, atd. Tak si říkám, že bych pustil chlup a něco si objednal až ke dveřím.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Tady je to tradičně příliš okeacný, ale dobrý. Podstatné je v závěru.

    100 g jíšky (z 50 g tuku a 50 g mouky) zahustí 1 litr polévky nebo omáčky lehce.
    125 g jíšky zahustí 1 litr polévky nebo omáčky tak nějak středně.
    150-170 g jíšky zahustí 1 litr polévky nebo omáčky značně.

    Jíška – všechno, co jste o ní chtěli vědět, ale báli jste se zeptat
    https://www.kucharkaprodceru.cz/jiska-recept-a-pouziti/
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    RUTHLESS: hejt posílily taky články o zdravé výživě, protože jednak v tom prostě je tuk a v mouce je taky děsivý zlý lepek. Hejt rozhodně zaslouží všechn ty průmyslové hotové jíšky. Stejně tak neporozumění tomu, jak zahušťování funguje a že mouku je potřeba rozvařit alesoň 20 minut, kdy lidi na závěr sypou do základů strašně moc mouky, aby se to zahustilo, bez rozvaření a pak to chutná po syrové mouce.

    Ostatně bešamel a velouté jsou základ francouzské kuchyně, že. Tedy mouka s máslem pořádně rozvařená v mlíce a nebo ve vývaru
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    BRUKEV: jiska je podle me na hate listku diky jidelnam a vyvarovnam, kde proste nektery omacky, jako napriklad koprovka, jsou proste hnusny, protoze jsou silene viskózní a šlemovitý. A ak fakt nedobrá. Ale jako u všeho - dobrého poaálu (teda, pokud nemluvíme o hovezim stejku, toho pomalu rozhodne ne, toho klidne kila)
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    ZUZKAOU: yop. Jiska je pro spoustu lidi cerveny hadr, ale je to dlouholeta bezna technika, ktera nesnizuje kvalitu jidla. Pokud se s ni nesupluje nejaka kvalita pokrmu,.ktera mela byt dosazena jinak (a la nezvladl jsem u gulase zarestovat cibuli do tmava, nahradim to tunou susene papriky).
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    DOCKINEZ: pokud chceš zahuštěné zelí, musíš ho zahustit. Tradičí mravské zelí je zahuštěné jíškou. Jíška není žádný zločin, jíška je zcela reguérní kulunární technika. Debilní je, pokud řídký guláš nastavuješ tunu nedovařené mouky. Ale podstata moravského zelí je, že je zahuštěné moukou. Ten škob se pak líp emluguje s tukem z vepřvéh a proto to funguje.

    Takže hezky hezky opraž mouku v sádle, podlij tekutinou, přidej zelí a udus do měkka. Jestli to chceš hodně ňuňat, tak vypraž slaninu, dej stranou, na tuku restuj cibuli, přidej mouku a udělej světlou cibulovou jíšku, pak přidej zelí, osol, přidej pepř a kmín restuj než zavadne, trošku podlij a dus, hlídej jak moc pouští zelí šťávu a jak moc se ti to odpařuje.
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    Díky všem! :)
    GALE
    GALE --- ---
    DOCKINEZ: Pokud chceš tohle, kup sterilované zelí ve sklenici (ne kysané) a použij mouku (hodně mouky). Vař to domrtva. Teď ti nepovím, jestli se to zelí lilo i s nálevem, ale zkus použít jen část a pak do dle chuti doředit vodou nebo nálevem.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam