MICKEY_MOUSE: Za mne ta Evropská klavírní škola v kombinaci s Klavírní prvoukou + doporučuji nahlédnout i do té Nové klavírní školy. Existuje také sešit Hrajeme podle not (tuším od Šimkové, ale moc jej neznám).
Basový klíč: palce na c1 - v houslovém klíči zapsané na pomocné lince pod notovou osnovou, v basovém na pomocné lince nad notovou osnovou = dobře se to pamatuje. Je to táž klávesa a od ní se hraje protipohybem pět tónů (pravou nahoru, levou dolu), člověk se naučí půlku basové oktávy, ani neví jak.
Hra křížků: Také doporučuji hned začít - nejpřirozenější pozice ruky na klavíru je s palcem na e a ostatní prsty na 3 černých a malíček na h. Nejjednodušší stupnice na klavír jsou H dur a E dur. Existuje super cvičení: palec na h + zahrát současně 2 následující černé (cis, dis) + podložit palec na e + zahrát současně 3 černé (fis, gis, ais) + podložit palec opět na h... a tak dokola. Levou obdobně, ideálně začít směrem dolů (opět palec na h a na e). A když se to potom rozloží, je z toho H dur. Křížky brzy zařazují všechny novější školy.
K tomu Czernému - ty jeho krátké skladbičky se dřív hrávaly s transpozicemi - jsou velmi často psané v C dur, ale počítalo se s tím, že si je student převede ještě do dalších jiných tónin (D, G, A, E, ale i F, B, Es)...