• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: nahradi to tvoje cosi letadlo se kterym jsem letel hodku a padesat minut do bulharska? Proletime si kolem bourky? pripadny vitr nas zbrzdi o 5 minut a nebo zrychli :-D atd atd atd? dobrej plan ale uzitna hodnota kdyz uz o ni tak rad mluvis?
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: me zajima kdyz nadavas na plyn atd jak to tvoje mzsleni zaradit misto nadrze u auta, misto kotle na plyn na topeni a misto sporaku na vareni na plyn nebo indukci na elektriku do bezneho zivota :-) to me zajima nic vic zadny hudry hudry. v roce 2004 jsem tam jezdil bez problemu vlak - autobus :-) a dneska jeto peklo - tudiz jsem musel poridit vozidlo. Jinak nevim 5km pesky a pak vlakem nebo 6 pesky a autobusem. atd atd atd ... rad budu zit ekologicky jen mi ukaz cestu - zatim jen muzu setrit tim ze co se nevyrobi je nejlepsi ekologie ...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: hudry, hudry, autobus, rosatom, ekologii vidláci neradi, chápu.

    já teď vymýšlím spíš tohle:
    [ XCHAOS @ Solární letadla a vzducholodi (pilotovaná/bezpilotní+stratosférické/elektrické létání+rychlostní rekordy solárních aut) ]
    a klíčové slovo není zdaleka jen "ekologie" (BTW ekologie je normální přírodní věda, já jsem spíš enviromentalista, když už) ale také třeba "autonomie".
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: ach jo, ze bych si dal na strechu solary ze kterych bych pak doma topil no to bych se moc neohral. Atd ... atd ... atd ... No kdyz me autobus do bodu B a zpet stoji 110Kc a autem se tam dostanu kdyz to spocitam za 60 a zpet ... No nehlede na to ze autobusem s jednim prestupem se tam dostanu 4x denne atd atd atd - realita je smutna a prave proto jsem nucen jezdit vozem. Kde jsou ty doby kdy jsem si vybeh na nadrazi kazdou hodku jel minimalne jeden vlak a vecer max 2 hodky. Autobus posledni jel v 9 vecer atd atd atd :-D njn ekologie nas nuti si kupovat neekologicka auta ... je smutny kdyz 18km autem 27km autobusem se nedostanu z bodu A do bodu B s jednim prestupem na 6tou do prace protoze nic proste nejede a nebo cekas i pul hodiny na prestup. Pripadne objedes pulku republiky protoze IREDO. atd ... njn

    Jak velky baterie budu potrebovat do sveho 800Kg renolta na ujeti 180km? Uveze mi to vubec? A co topeni v zime atd ... Asi bufik na bombu s fasistoputinovskym plynem co?

    PS: babicka chodila 15km do skoly za kazdeho pocasi - chtel by jsi? :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: prosímtě, začal jsem s offtopic uranem jako první, ale to patří spíš sem:
    [ ENERGIE - ALTERNATIVNÍ ZDROJE - BUDOUCÍ ZDROJE ENERGIE ]
    jinak abychom kromě závislosti na Gazputinově plynu byly závislí ještě na ruském přepracovaném jaderném palivu, to by se kremlebotům z Plistů určitě líbilo, hmm :-/

    jinak spolu-jel jsem tuhle autem ze Šumavy na Nový rok v neděli zpět do Prahy a v dopravní zácpě podél rozestavěného prodloužení R4 mi teda nepřišlo, že by se nějak někdo chtěl nechat omezovat na chůzi pěšky... těch aut jsou fakt šílená kvanta, když se někde sejdou, je to vidět, spálené ropy jsou spousty, a celkem jakákoliv cesta, jak to omezit, ať už baterie nebo palivové články, by byla samozřejmě fajn.
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS:http://www.osel.cz/3568-reaktory-iv-generace.html
    MOX – Jaderné palivo pro moderní reaktory
    http://oenergetice.cz/technologie/elektroenergetika/mox-palivo-ze-smesi-oxidu/
    Rosatom začíná přepracovávat použité palivo z reaktorů VVER-1000 | ParlamentniListy.cz – politika ze všech stran
    http://www.parlamentnilisty.cz/...om-zacina-prepracovavat-pouzite-palivo-z-reaktoru-VVER-1000-468114
    No mozna se casem tve dojmy trosku ale jen trosku rozmazou :-D

    miliju tzhle blbecky vsude serou baterie a kdyz nekdo zajisti jejich snizovani ceny tak prudej s veznema :-D LOL tak prestanem tezit a vratime se do minuleho stoleti do roku 1917 a bude klid, kone chuze pesky maximalne parni bagr a pekne lopaty. Lidi je dost na to aby se to udelalo i lopatama rychle :-D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: ano, to tak nějak zjistili všichni. teď ještě aby Babiš vyrobil nějaké politické vězně, kteří budou v Krušných horách to lithium těžit :-) (vyvést nejdřív uran Rusku a pak lithium nadnárodním korporacím by bylo stylově symetrické...)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: vsiml jsis? nasel jsem tabulku kde rikaji ze ty Li vyjdou nejlepe :-) http://oze.tzb-info.cz/10362-naklady-na-akumulaci-elektriny-v-sekundarnich-clancich
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: takze kdyz to najdu od jineho zdroje tak to budes brat v zretel? :-D LOL jses k smichu :-) No kazdopadne ano j¨sou tam ztraty ale jses si jistej ze u ty elektriny tomu tak je? Navic tyhle ztraty na stanicich muzes ve forme tepla pouzit pro vyhrejvani atd ... je to jen o tom vyuzit to teplo.

    10% na vedeni bych veril :-)
    akumulator rekneme 90% - http://oze.tzb-info.cz/10362-naklady-na-akumulaci-elektriny-v-sekundarnich-clancich
    prumernej menic ma maximalne 90% spise kolem 80%
    a nejaky brzdeni bych pomerne zanedbal spise ucinost menice a motoru. 90% menic a 90% motor.

    take v idealnim pripade to je 100KWx0,9x0,9*0,9*0,9*0,9 = 59kW v hodne dobrem pripade :-) Ale budis budeme verit ze se to alespon tak postavi :-)

    Uz aby delaly ty maly reaktory :-D to pak bude tepla elektriny vodiku atd ...
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: tohle prostě říkají čísla - skutecne? Me prijde, ze ta cisla maximalne rikaji, ze kdyz ted vyrabis vodik z AC elektriny, tak dosahnes nejake ucinnosti. Coz je zatracene daleko od tveho mnohem silnejsiho tvrzeni bude vždy cca tak 3x levnější. Jednak muzes vodik vyrabet jinak, jednak existuje nejakej technologickej vyvoj. Takze proste tvoje predstava, ze "vzdy" to bude 3x levnejsi je ponekud... nepodlozena. Jako obvykle 8))
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: ehm, časopis Týden si může samozřejmě štěpit co chce, protože tištěná média jsou přece nesmrtelná (po té, co vstoupila do éry post-truth :-), ale tobě bych silně doporučoval štěpit spíš vodu, než vodík :-)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: http://www.tyden.cz/...da/technologie/synteticka-molekula-stepi-vodik-a-vyrabi-elektrinu_261823.html
    EnviWeb
    http://www.enviweb.cz/printclanek/archiv/98666/

    pokud budu stepit vodik teplem a zbytkem vytapet mesto nevidim problem - je to bonus. Predstav si ze misto uhelky co na kraji pardubic chrli CO2 do ni budu hnat vodu. Bude chrlit vodik a elektrinu a zbytkem jeste vytapet to co ta teplarna s malou elektrarnou :-) Je tam v necem problem? http://www.hytep.cz/cs/vodik/informace-o-vodiku/vyroba-vodiku/664-vyroba-vodiku
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: ne nemám rád, ale tohle prostě říkají čísla (která pro změnu máš rád ty, nebo to aspoň tvrdíš)



    Asi se ta účinnost konverze u některých stupňů celého cyklu může zlepšovat - u baterií je ale dost působivá už teď.

    Podívej, to není tak, že "nemám rád" vodíkovou ekonomiku. Tam jde spíš o to, že jde o poměrně starý nápad - sahá do 50tých let 20.století, kdy jsme spoustu dnešních technologií neznali a např. si ani neuměli představit, že výpočetní výkon na jednotku spotřebované energie tak strašně moc vroste, apod. Takže spíš, že něco "nemám rád" jde o to, že "atompunková" paradigmata 50tých let jsou vesmě překonaná.

    Co je nahradilo dnes, to není jasné - protože ty původní přímočaré eko-topie let 70tých se taky nerealizovaly, 90tá léta už cítila, že něco bude jinak, ale nebylo ještě přesně jasné, co - no a dneska jsme už v pytli úplně a nějaká jednoznačná vize neexistuje - na jednu stranu singularisti poblouznění možností (či hrozbou) exponenciálního vývoje technologií, na druhé straně viditelné zabarikádování se některých už hodně oldschool technologií z víceméně ekonomických důvodů....
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: pěkné... ale i když získáš katalyzátor skoro zadarmo, tak prostě do vodíkového cyklu vzhledem ke všem ztrátám v různých fázích výroby a skladování nacpeš té energie i několikrát víc, než do bateriového "cyklu".
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: me slo jen o to udelat ten clanek bez platiny ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: proc nevzit reaktor misto uhelky a na jednu stranu hnat vodik a na druhou dal vytapet chvaletice pardubice atd??? :-D
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    tak ona výroba vodíku elektrolýzou má fakt mizivou účinnost (zatím). Proto se většina vodíku v současnosti vyrábí z metanu
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: bude vždy cca tak 3x levnější - hele, tohle dokazes nejak dolozit, nebo je to zase jen takovej nahodne vymyslenej xfakt, vychazejici hlavne z toho, ze nemas rad vodikovou ekonomiku?
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: Vem misku se slanou vodou, děj do ní dva uhlíky a připoj proud. Až tam budou bublinky tak to odpoj a změř napětí a proud. Teď vyměnit sůl a oddělit nádoby aby jsi mohl plynovat. Jak by se to chovalo dát do elektrod přívod kyslíku a vodíku? Nerozumím tyhle chemii tak se ptám.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam