ANDY_WARHOL: a já někdy žádal o nějaké dotace? (v tom jsou spíš mistři podnikatelé kolem ODS, co tak vím :-)
ano, že cena fotovoltaiky konečně klesla, to je i zásluha dotací. nyní ten obor už bude konkurenceschopný i bez dalších dotací (což dokazuješ, když ti panel na karavan vyšel cenově nejvýhodněji: samozřejmě, díky dotacím někdo investoval do startu sériové produkce - ale tvůj konkrétní panel dotovaný nebude...)
bylo by naivní se domnívat, že jakýkoliv zdroj energie se rozjel bez státní podpory:
- uhlí sice původně těžily privátní doly, ale ty by nikdy nezvýšily těžbu bez možnosti snadné dopravy po železnici kamkoliv a ostatně železnice byla v jedné éře i velkým odbytištěm pro uhlí (lokomotivy). a železnice všude po Evropě (snad s vyjímkou Anglie) vznikaly díky masivní podpoře státu.
- velké vodní elektrárny byly samozřejmě ve většině zemí buď přímo financované státem, nebo byly možné hlavně díky zásahu státní moci - vyvlastnění, přesídlení, apod. (samozřejmě: na Západě je průměrná velikost přehrad a elektráren menší právě asi i z důvodu lepší ochrany vlastnictví pozemků a větší váze veřejného mínění)
- jaderné elektrárny asi bez komentáře: počáteční státní investice do jaderného průmyslu byly obrovské, zejména u 4 prvních jaderných velmocí je to jednoznačné, v USA je sice dnes jaderný business soukromý, ale ve UK, Francii a Rusku je to asi dost jasné, o Číně a Indii nemluvě. Dtto JE, které vybudovala ještě ČSSR....
Jakékoliv dotace do FV tedy co do celkové výše (i vzhledem k HDP v dané éře) byly a zůstanou zlomkem investic, které směřovaly do předchozích zdrojů energie, které dosáhly na průmyslové měřítko a tím pádem i na úspory z rozsahu.