• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    CUKI: jo jen tak dneska jsem videl superb potkanej ve 40000 ... nevim co s tim bude pujdeme to rozdelat az po vanocich :-) Ale asi to nebude nic lacineho to opravit ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    CUKI: mam 19 let stare clio a na motor jsem krome sestelovani ventilu nesahnul :-D kup si novej kocar s motorem od WV a uvidime :-D
    Fabie s 1,9 SDI jezdi za min nez moje 1,2 :-P nene ZIL je jiny motor ...
    Bingo - myslis si ze kdyby hral ze to nekam dojede? :-D Ano motor a elektronika elektromobilu zere hodne - najdi si kolik zere vyhrejvani baterii ...

    Proste nova auta nemuzes porovnavat s 19 let starou toyotou ani novou s EURO6 motorem ...
    CUKI
    CUKI --- ---
    ABDULAH: Tak musíš si koupit auto a ne stavebnici na vyměňování dílů Po 30k se v normálním autě nemění nic. Rozvody se u většiny lepších aut nemění (řětěž) , pokud nenalítáš půl mega a nevytaháš ho. Mám 12l starou Toyotu a měním po 15k jen olej a filtr a několikrát jsem měnil žárovku.
    Nafta bez turba je sice mnohem spolehlivější než s turbem, ale taky žere jak ZIL.
    Ten Prius na 3/4M začíná a nemyslím, že by měl v základu vyhřívané sedačky. Popravdě bych takovou věc v autě nechtěl, čím míň bude mít zbytečností které se můžou pokazit tím líp. Těma zbytečnostma, budou ale podle mě obohaceny bohužel spíše ty elektromobily.
    Ale to topení mě teď trochu zarazilo, to motor elektromobilu tak málo hřeje, že je nutné přitápět baterií?
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    CUKI: no nevim proc diesel vyjde draz - uz jsi menil vstriky u benzinu? :-D A nemzsli si ze to neni ojedinely pripad kdy kvuli spatnemu benalu ........ Jestli myslis turbo tak ano to trpi u kratkych vzdalenosti ale myslis si ze to co cpou dneska vsude jako TSI atd je na tom lepe? Turbo benzin kde bezne odchzeji turba lidem z okoli po 30000? Retezy se meni stejne jako u meho reminku po 30000 atd atd atd??? To je vyhra opravdu ... SDI (bez turba) felicie co mame v praci na jezdeni po meste a okoli bude pri pravidelnem servisu spodku jezdit jeste za 20 let ... Par relatekj jednotka jen na motor a klasickej zubak a mechanicke vstrikovani ...

    Jeste pripocitej start stop - kde se spousta veci meni 2x casteji a vetsi baterka co jde drive do haje, vetsi altik co vice trpi ... Jo takovej altik chlazenej vodou to je strasne bezporuchova vec ...

    Velmi slusny elektromobil? Nevsiml jsem si ze velmi slusny elektromobil mi ujede s komfortem jako vyhrejvane sedacky atd nejak rozumnou vzdalenost. Ano pokud zijes z tabulkovych hodnot tak ano ale chci videt v zime elektromobil co mi za cenu priusu ujede alespon 50km ... Jestli najdes opravdu v praxi vyzkouseny elektromobil co mi da cestu do destne z vysokeho myta s topenim atd za cenu co porovnavas s priusem a jeste zpet tak prosim ... A neberu to ze timhle autem proste nejen jezdim 20km ci 30km ale v klidu si s nim dojedu do jeseniku atd ...

    Pokud budu brat u hybridu usporu na dalku - nedostanu se niz - to je logicky. Pokud budu brat usporu kratke trasy a treba jen nez vyjedu od baraku a projedu tim zasranym mejtem tak mam 2 rozjezdy do kopce se studenym motorem a pak kazdej prechod rozjezd ... Dneska jsem v mejte napocital odjezd od kamose az cedule mejto - 21 rozjezdu ... Neukazneni ciklisti a chodci pobihajici po silnici atd ... Tam uz to znat bude ...

    A nejezdim brzda plyn, u me docela najdes vosoupany synchrony a jak jsem zjistil budu muset vymenit tahla a mechaniku u prevodovky - osoupany silonovy cepy a spojka taky v lete uz pujde ... hihi

    Kdybcyh mel jezdit brzda plyn jsem se spotrebou na 12 a ne na 6 ...

    CUKI
    CUKI --- ---
    ABDULAH: Prius? bavíme se tu o top autu, automobilky co je několik desetiletí lídrem na trhu? A i tak to má do tabulkových hodnot dost daleko?
    Bavíme se o hybridu co stojí (ceny začínají na 3/4M) jako velmi slušný elektromobil, který jezdí za výrazně méně? Pokud bych jsi měl vybrat jdu do čistokrevného elektromobilu.

    Já jsem tu totiž původně psal o autech které v identickém provedení mají možnost volby. Tedy například u té zmiňované Toyoty je tím příkladem Yaris Cena hybridu o 100K více a spotřeba? Kombinace bez je 4,3 (i reálná) Ale reálná spotřeba u hybridu se pod 4l dostane jen stěží. Tedy na každých 1000km ušetřím 75Kč. Tedy prostá návratnost systému je 1 333 000Km? Jako Toyota je u mě etalon spolehlivosti, ale o tomhle mám pochyby, protože už jen ta baterie na rekuperaci se bude muset mnohokrát vyměnit za tu dobu. Navíc většina uživatelů to není schopna najezdit za dobu minimálně morální životnosti auta. Protože Za 60-120l co by tím musela většina z nás jezdit, už bude něco úplně jiného :-D

    Nicméně u stejného auta případ řidiče co má svůj život nastaven na permanentní zpoždění a jezdí brzda plyn bude mnohem zajímavější ve prospěch hybridu. Protože ten v tom samém autě dokáže jet o 2-3litry méně než bez hybridu. Tedy po ujetí 150-200k km se mu to vrátí...
    CUKI
    CUKI --- ---
    ABDULAH: mě naopak přijde, že nafta do většiny osobních osobních aut nepatří. A to nejen z pohledu ekologie, ale pokud nejsi profesionální řidič jezdící dennodenně 8h po dálnicích, tak ani z ekonomického hlediska. Většina lidí najezdí 10-20k za rok, takže když započítáš rozdíly v cenách auta, povinného ručení, STKčka a hlavně větší náklady na opravy a servis, tak už ta úspora bude v červených číslech.
    "poruchovost je pry mala" ano o proti spalovacímu motoru ano, ale musíš si uvědomit že máš vlastně 2 kompletní systémy v jednom. Pokud jeden prvek má spolehlivost X a druhý Y, tak vždy bude spolehlivost XY menší než u jakéhokoliv z nich samostatně.
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    CUKI: tak vse je o tom jak se to udela ... poruchovost je pry mala a napriklad u motoru EURO4 a 5 to dokaze jeste slusne ... pruser je ze naftaky prestavaji vyrabet a benzin je proste nenazranej ... Takze pokud ti jde o to ze je auto slozitejsi atd tak je to stejna kravina jako auto ciste na elektriku.

    Videl jsi co obsahuje vsechno takova baterka do auta? Jo jeste jedna vec - co myslis ze je nebezpecnejsi pri nehode? Nadrz benzinu nebo 500kilo baterek? A nekoukej moc na filmy ... auto jen tak nebouchne :-D
    CUKI
    CUKI --- ---
    ABDULAH: To ale mluvíš o teorii. Teď mi řekni kolik ti to ušetří v praxi? dvě deci? A kolik to stojí, zabere místa, cena servisu a poruch navíc?
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    CUKI: asi neumim ridit jinak by jsi vedel ze hybrid se vyplati za techto pripadu:
    rozjezd
    elektronicka brzda - pribrzdovani a pomale brzdeni
    studene starty - do ohrati benzinu castecne pomaha - preci jen studeny motor trosku vic papa - klidne 3x vic :-D
    Ber ze vsechno co vede k mensi spotrebe a poskozovani je lepsi - pokud na to nespotrebujes vice energie nez to usetri :-D
    CUKI
    CUKI --- ---
    XCHAOS: Budeš mít rekuperaci na kole? To se jak jsem psal nevyplatí ani u tramvají, které se neustále rozjíždějí a zastavují.
    Podle mě rekuperace nemá moc velký význam ani u elektromobilů, hybrid je podle mě absolutní nesmysl. To se vyplatí pouze u lidí co neumějí řídit.
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: jasne - s trenim pneumatik atd toho ziskam silene moc ... je ti jasne ze cim rychleji jedes tim vice energie te to stoji? A kolik ziskas jednim zabrzdenim? 20% 30% toho co potrebujes na rozjezd? Ono zisk rekuperace neni na proudu co zenes do baterek ale na celkove ucinnosti ... atd atd atd ...
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    REDGUY: jen v jednom nesouhlasim. imho by to vypocitat nezvladl
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: ale co když bude solární panel na střeše levnější - a hlavně lehčí - než ekvivalent "kanystru" na elektřinu? - a greentardska idiocie pokracuje. Je uplne jedno, jestli bude "levnejsi a lehci", podstatny je, ze tvuj model "dojde mi energie, tak to necham NEKOLIK DNI stat a ono se to dobije" je proste vrcholne nepraktickej. Pro rozumnou dobu nabijeni je ten ekvivalentni kanystr jak velkej? Pul litru? Litr? Cili ve vysledku naprosto nulovej prinos.
    Jo, jasne, solar na strese je cute, protoze staci mozna na trochu klimatizace a dobijeni telefonu. Ale zdroj energie pro pohyb toho auta, byt sekundarni nebo i tercialni, to proste neni. Tesla ma 85kWh baterii a dojed 420km. Jakpak dlouho takovou baterku trva i treba jen na deset procent ze stresniho panelu v prumernym stredoevropskym pocasi? Takovouhle aritmetiku bys zvladnout mohl...
    CUKI
    CUKI --- ---
    tak soláry mají napevno kabely, takže sháním něco takového:
    Connector to the parallel connection one to four way - www.ledats.pl
    https://www.ledats.pl/...oria-do-paneli-i-kontrolerow/2683-connector-to-the-parallel-connection.html
    https://www.alibaba.com/...r-connectors_60669815410.html?spm=a2700.7724838.2017115.127.8712255LOT6UI

    prodává se to někde i u nás? Ideálně aby 4mm kabel byl jen u těch tří a ten 4 už by šel něčím širším...
    Nebo kdyby se to někde vyrábělo přímo na míru, tak aby ten vývodní kabel měl min 4m a konektor už nebude potřeba...

    Tohle asi neseženu co?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: rekuperaci mít budu, a důvodů, proč té energie nejde získat moc je u kola víc - důležitý je třeba maximální nabíjecí proud baterky (ten budu mít celkem velký)

    Tesla nezískává rekuperací zrovna málo (a dokonce i takový Nissan Leaf ledacos narekuperuje)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ANDY_WARHOL: ono by možná stačlio z provozu vyřadit idioty :-) spíš to skončí nějakým hybridem, rozšířením dnešních systémů částečné asistence řidiči.. prostě auto bude mít víc nástrojů, které převezmou kontrolu, když zjistí, že řidič se snaží zabít sebe nebo někoho jiného (a ano, bude s tím spousta etických problémů...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: ale co když bude solární panel na střeše levnější - a hlavně lehčí - než ekvivalent "kanystru" na elektřinu?

    v elektromobilu prostě nemáš nic jako "kanystr", se kterým by sis došel k nabíječce. V civilizovaných zemích se jistě objeví služba on-demand dobíjecích aut, které za tebou přijedou a dobijí tě buď z velké baterky (Tesla Semi?) nebo energocentrálou. Ale mimo dosah těchto služeb...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    CUKI: heled kubik co jezdi zavodne dostal led svetlo co ma 10w hihi sviti to jak auto :-) za 1200 z ebay. Na technicke meri uhel a minimalni a maximalni svit. Uz jsem svetla brousil a vivnitr cistil. Homologace je i kvuli vnitrni konstrukci. To ze chodci dostanou reflexni vesty neznamena zvyseni rychlosti. A to ze nekdo sere na znacky a jede 90 tam kde litaj zvirata je na pojistovne. Osobne jak vidim v dalce tecky taktroubim a prepinam na potkavacky. Ta krava srnka utece.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: to je prave to kouzelne, chodec se muze vyskytnout uplne na necekanych mistech,stejne tak cyklista. Maji udelat vse proto aby byli videt a nebo uhnout do prikopu. Je to v ramci jejich bezpeci a samozrejme i meho. Pokud pro to neudelaji aspon to zakladni,nejaky reflexni prvek(chodci),je spravne,ze dostanou pokutu,jednou to je ucasnik silnicniho provozu a je jedno,ze jde pesky.
    Je fajn kdyz podkaz chodce s baterkou,co sviti nejen sobe na cestu,ale hlavne ostatni o nem vedi,o to vic pak nechapu,kdyz potkam rodinku bez niceho.
    Zachranuje to zivoty.
    Na srnky se zas tak nesere u nas treba aplikuji nejake odpuzovace. Muzes zkusit jim vsem nandat reflexni prvky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam