JIMIQ: 105 kWp ~ 100 MWh za rok, jenže počítáš fotovoltaiku. Solární termál ti v pohodě z 1 m2 vyrobí 1 kWp tepla, za rok pak tedy 1 MWh tepla, tedy máš střechu schopnou dodat někde kolem 300 MWh _tepelné_ energie (panely musí přeci jen být šikmé, že.. z toho vyplývá i že té elektřiny musíš čekat míň).
Při typické ceně energie vč. poplatků za cca 80 MWh elektřiny domácnosti zaplatí ročně kolem 300000 Kč (podle toho, jak dobrou smlouvu si dokázali vydupat). Ovšem pokud topíte elektřinou a ne plynem, tak 300 MWh tepla už může dělat něco kolem milionu ročně!
Pokud investici budete kalkulovat s 4-letou návratností (toto by asi v demokratické společnosti s 4letými volebními obdobími měla být nutnost, pokud má politik, byť třeba komunální, na konci svého období být schopen prezentovat nějaké svoje ekonomické výsledky), tak by se vašmu domu zřejmě vyplatila investice do úspor někde v rozsah mezi 1 - 4 miliony ročně (v závislosti na tom, čím topíte + v uplynulém období se toto investovalo většinou do zateplení polystérenem...)
Srovnej s tepelným čerpalem s tepelným výkonem kolem 10 kW (tedy 240 kWh za 24h) které stojí kolem 100 000 Kč. V rozpočtu 1 mega, který by dům vynaložil na alternativní způsoby ohřevu vody a výroby energie v domě, by se to celkem ztratilo... dohřev vody předehřáté kombinovanými FV/termálními panely na cca 30 stupňů by v létě řešila menší plocha vakuových trubic a v zimě tepelné čerpadlo.
Přičemž na kombinovaný projekt chlazení FV + solární termál + tepelné čerpadlo voda voda (bez jakýchkoliv vrtů, pouze s tichým výměníkem studeného vzduchu) bych si po svých zkušenostech troufal .. ve stojících omech, hlavně tam, kde už existuje ústřední topení a ústření ohřev vody pro celý dům, ale levně řešitelné je to všude, kde jsou stoupačky vedené snadno přístupnými servisními šachtami (opět: díky zkušenostem v telekomunikacích min. tuším, že tohle se dům od domu divoce liší, bez ohledu na datum výstavby - některé domy byly a jsou dodnes navrhované jako neservisovatelné monolity, jiné navrhovali více inženýři než estéti se snahou všechno zakrýt a dodatečné rozvody předehřáté vody by v nich k bojlerům šlo zavést velmi snadno)
Pointa je, že lidi jsou ochotni hysterčit ohledně zbrojení proti Rusku a ohledně jejich fake news médií a propagandy... ale málokdo je ochoten začít přemýšlet, jak topit jinak, než plynem....