• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    California Gives Final OK To Require Solar Panels On New Houses - Slashdot
    https://slashdot.org/story/349358
    Tohle je docela drsná regulace.. to zas bude keců :-) (u nás pořád spoutu lidí odradí výhrady hasičů..)
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: nn v inzerátu byl napsán dojezd. Ale zajímavé by to bylo jen těžko hodnotit.
    Já hledal třeba auto které má baterii na konci životnosti s tím, že si pořídím novou. Ale ani to není easy, protože žádná automobilka tu cenu baterií nezveřejňuje, nebo jen hypoteticky. Tedy pochlubí se kolik stojí baterie o zázračném výkonu, ale na prodej není, nebo ne za tu cenu :-(

    Ale zatím mě to moc ne.ere, protože největší problém s elektromobily vidím ten, že se soustředí pouze na luxusní vozy s hyper výbavou. Já hledám užitkový, jednoduchý-spolehlivý vůz s dobrým poměrem výkon cena. A to se asi objeví dřív na čínském nebo indickém trhu než u nás v Evropě. Taky očekávám možnost solárního dobíjení na střeše.
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: muj phablet ma po dvou letech 60 procent ... nabijim ho i kazdy den ... baterka co vim jednou spadla na nulu - a pokemony atd nehraju ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    SHINIGAMI: samsung gt-s5611 ... ale obcas je v zime atd ... proste ma jine podminky - stejne jako to auto pred barakem ...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Ted je na electricitymap videt co se deje kdyz hodne fouka a ze uhli se hezky prizpusobilo a sit nekolabuje
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CUKI: ktore vyhladavace popisuju v detailoch ostavajucu kapacitu baterie? ja ked som obzeral nejake jete tesly na mobile.de tak tam to nepisu, tato informacia by sa ale u elektroauta hodila
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Ja mam tablet z roku 2012 a subjektivne ma stale stejnou kapacitu. Ale to jsou vsechno nevypovidajici anekdoty. Ta statistika modelu S mluvi jasne
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    ABDULAH: co to mas za mobil? Tohle je dost extrem...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Ne to je jinak. Tesla 100kWh ma realne baterku 120 kWh, ale softver neumoznuje pouzit vic nez 100, a tesla to takto i prodava
    CUKI
    CUKI --- ---
    JIMIQ: Tak prase, ono je to nějaký výrobek a má mít nějaké vlastnosti. Prostě má nějaký dojezd a ten budu respektovat. Ale aby někdo prodal auto s dojezdem 200Km a pak mi řekl že s ním nemám jezdit na jedno dobytí víc než 100Km?
    To mi připomíná včerejší telefonát s technikem od Varty. Koupil jsem si https://www.varta-automotive.com/en-gb/products/varta-professional-deep-cycle-agm
    Dorazila mi domu baterka co neměla ani 12V. Baterka na plnou kapacitu dobít nešla. Tak jsem chtěl po Vartě informace:
    Varta:
    Baterce pravděpodobně nic být nemusí, jen se musí nejdříve nabít na neautomatické nabíječce. Pokud má pod 12,2V měla by se napřed nabít na speciální nabíječce.

    Já: A na jaké konkrétně? Předpokládám že se nabíjí konst. napětím do max 14,6V. Jak dlouho? Mám sledovat nějaké parametry?

    Varta: To já vám takto neřeknu já sleduji hustotu elektrolitu. Ale napětí snese i do 14,8V. A na začátku klidně i víc já používám 15,2V.

    Já: A jak zjistíte hustotu elektrolitu u sealed baterky? Jak dlouho mám nabíjet na 15,2V? A jak dlouho po té na 14,8V

    Varta: No to nezjistíte, prostě to dáte do neautomatické speciální nabíječky. Na 15,2V jen na chvíli, to poznáte podle hustoty elektrolitu. Ale nabíjím to poprvé min na 24h, Pak už by měla být na 100% kapacity.

    Já: A jakou speciální nabíječku mám použít, co musí umět? Jaké má mít napětí po nabití nová baterie.

    Varta: No mi máme tady takovou speciální, každá je jiná to vám neřeknu. Napětí je kus od kusu, záleží jak dlouho leží na skladě, ale měla by mít přes 12,6V

    Já: Tak všude se uvádí, že AGM baterie by měla nová mít 12,8V, 12,6V už odpovídá nějakým 75% při kterém bych už rád odpojoval neprioritní zátěž. Jaké napětí odpovídá té 50% ní kapacitě?

    Varta: No Těch 12,8V to je tak 110% kapacity, to by jste chtěl moc, tak se dělali baterie před 10ti lety, dneska už je to všechno šunt. 12,6V je nová baterie, jaké napětí odpovídá 50% to vám neřeknu. U nové je to třeba 12, 4V, Ale to je u té co má 12,8V u té co má 12,6V nabitá to bude o ty 2 desetiny míň

    Já: A nemyslíte, že by nebylo špatné abych já jako uživatel věděl jak s tím akumulátorem zacházet aby životnost byla co nejdelší. Zakoupil jsem si váš nejkvalitnější výrobek a vy mi řeknete že je to šunt? Ostatní AGM baterie oj jiných výrobců těch 12,8V po nabití mají. 50% tedy může být i ta hraniční hodnota 12,2V u které bych to měl nabíjet jen tou vaší speciální neautomatickou nabíječkou, o které mi nic neřeknete? Jak to mám nabíjet já.

    Varta: No, to víte je to spotřební zboží, já jsem jenom prodejce. (ozval se mi ale na email o tech informacích.) To vám řekne někdo v Hamburku.

    Já: a mohl bych na nějakého technika z Hamburku dostat kontakt, ideálně anglicky hovořícího?.

    Varta: Já nevím mame tu hrozně jsme tu na to jenom dva.

    ...

    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: takye kdz mi v mobilu odejde po pul roce pod 50% kapacity - pricemy jsem ji nechal vzbit do s,mrti telefonu co si pa,atuju jemn jednou - jinak dobiji, kdzy to jde i v polovine at mam rezervu ... takze jsem prase :-D

    hihihihi

    jj
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Tesla ma nejlepsi thermal management a neumoznuje vyuzit tak velke % kapacity jako jine auta (leaf napr). Ale obecne maji liion baterky dobrou zivotnost. Spatne zkusenosti z mobilu a nozebooku jsou z toho ze jsou lidi prasata :-)

    A ja nejsem proponent tesel, akorat k nim existuje nejvic clanku a statistik. Aktualne se mi hodne libi hyundai kona
    CUKI
    CUKI --- ---
    JIMIQ: Tak pokud by mi někdo něco takového zaručil a kdyby tesla dokázala vyrobit i nějaké použitelné auto, tak bych o tom hodně popřemýšlel. Ale Já nevěřím ani řivotnosti a ani bezporuchovosti Tesly, navíc je to děsně nepraktické auto. Nějakej van nebo minivan by nebyl?
    Koukal jsem na inzeráty 2nd hand aut a nezřídka kdy se na 50% kapacity objevovali po ani ne 200Km.
    1) V čem je tesla baterie lepší?
    2) dá se koupit a použít i do jiného elektromobilu?
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    JIMIQ: no me nejde ani tak o cenu jako o ekologickou stopu kazdeho kilometru. pokud se teslacky baterie dozivaji dele, tak to by bilanci vylepsovalo, ale taky zalezi na podminkach kolikrat za tu dobu promrzly.
    pro svatecni ridice mi vychazi lip spalovaci motor, ktery s CNG muze mit offsetovane emise.

    celkove teda vychazi nejlip sidelne elektroauto, ale tak daleko nase spolecnost jeste nedospela a dokud auto neprestane byt symbol spolecenskeho statusu, tak tam ani nikdy nedospeje.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Ale zalezi kus od kusu, samozrejme
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    CUKI: pardon, 90%, nemuzu si pamatovat vsechno presne :D
    Tesla batteries will live longer than expected, survey finds
    https://www.engadget.com/2018/04/16/tesla-battery-packs-live-longer/
    CUKI
    CUKI --- ---
    JIMIQ: Po 200k km 95% baterie? :-D
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    JAZZZ: tak si koupis ojete ev za polovicni cenu. Jsou tesly co ujely s puvodni baterkou 200 000 km a baterka ma furt 95%. Ja mam treba moje auto od najezdu 145000
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    DZODZO: pekny priklad, pro korektnost dodam ze jde o specifickou situaci spatne dizajnovane site ktera nema propojky s okolim a ma malou regulovatelnost. Ale na techhle mistech se ty baterky rozsiri jako prvni (krom Aus treba Aljaska, Kanada) a tim se produkce zlevni i pro dalsi mista
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam