JIMIQ: je to tak :-) mě bavilo na hrách to odkývání map, ale pak jsem si uvědomil, že žiju ve skutečném světě. a že tuhle mojí touhu klidně uspokojí to, že dojedu někam daleko na kole, nebo třeba i skromněji, prostě někam vlakem do opuštěné železniční stanice, přelezu přes kopec a vrátím se z úplně jiné stanice, a můžu odkrývat skutečnou krajinu, ve které jsem nikdy nebyl, a nemusí to být kyberprostor :-)
ostatně s tím výpočetním výkonem je to vtipné, většina paměti a CPU padne na to, že je umožněno programovat (či spíš lepit) aplikace i lidem bez jakéhokoliv ponětí, jak to vlastně funguje. vlastně je opravdu těžké vymyslet, v čem je vlastně vysoká spotřeba energie tak propojená s kvalitou života... spíš to souvisí s komfortem a statusovými symboly...
jako já v tomhle nejsem nějak kolektivisticky levicový, jako spíš "neoprimitiv".. nějakým způsobem mě nahrážky, které mi civilizace nabízí, neuspokojují, a chtěl bych "real thing", která by současně (aspoň teoreticky) být méně náročná. Je to filosofická otázka.
Ano, pokud všichni chceme ještě daleko víc těch sraček, ve kterých žijeme, tak je jaderná energie nezbytností. Ale pořád si myslím, že lidi doopravdy chtějí něco jiného, ale nedokázají rozeznat, že jsou jim nabízeny náhrážky toho, co chtějí. Myslím, že na stopě je tomu řada hledačů přicházejících z různých směrů... lidi, co vymýšlí carsharingové systémy, lidi, co vymýšlí rozvoz zboží po městě nákladními koly.. nebo holka z twitteru, za kterou jsme byli 2x na návštěvě, co se živí pasením ovcí uprostřed města (protože prostě přírodní louka je něco jiného, než sekačkou přejížděný trávník a začíná to všem docházet).
Stejně tak si nemyslím, že mi uspokojí prostě rychlejší auto a dálnice o víc pruzích.. je jasné, že když už po zemi přímo nechodím, tak chci spíš létat...nebo jezdit jachtou... ale odkud, kam a proč? Na lidupráznou tropickou pláž, nebo do pětihvězdičkového hotelu a přelidněného turistického střediska? Dokonce to není ani klasicky pravo-levý problém, nebo problém konzum-antikonzum.. je to spíš problém toho, že žijeme v systému, který vytváří naše touhy (často nesmylně) a pak z toho vychází jediné možné racionální způsoby, jak tyto touhy naplňovat.
Co se _doopravy_ stane, když v téhle civilizace prostě jen budeme mít k dispozici více energie? (a teď nemluvím jen o globálním oteplování.. .samozřejmě, tam je to nelineární, lidi si můžou pořídit elektromobily, protože budou cool, nebo můžou víc a rychleji jezdit klasickými auty, protože ropa bude zákonitě levnější, nebo tak něco.. jevonsův paradox je pořád ve hře).
Mě přijde, že tenhle klub by měl být spíš o výhodách energetické autonomie. Protože ono to není jen o tom, že na ochranu jaderné elektrárny si pořídíte stíhačku: v případné válce (zejména hybridní) není nic zranitelnějšího, než vedení vysokého napětí.. na dočasné vyřazení z provozu stačí jediný záškodník s kusem dostatečně dlouhé železné tyče (jak předvedli darkeři), na soustavnější vyřazení z činnosti stačí pokácet pár příhradových stožárů na extra obtížně přístupných místech (terén v ČR je na toto geniální), v krajním případě stačí poslat do terénu zcela nekvalifikovaného útočníka s flexou a přenosou energocentrálou (který holt bude riskovat v posledních fázích diverze život, ale to lze zkombinovat s předchozím vyřazením vedení z provozu darkerskými metodami)
celá ta civilizace vybudovaná kolem levné a snadno dostupné energie je mimo jiné neuvěřitelně zranitelná... chceme, aby to tady fakt vypadalo jako v paranoidní Číně, kde nejen dálnice, ale i jakékoliv místní komunikace začínají být oplocené ostatným drátem? kde když jsem se chtěl na chvíli schovat v poušti ve stínu pod mostem vysokorychlostní železnice, tak se okamžitě odnikud vynořili dva pěší policisté do vojáci, co ten viadukt hlídali, a okamžitě mě hnali?). protože ta zranitelnost masiví centralizované infrastruktury pochopitelně časem (pokud se objeví období nějaké nestability) vyústí v omezování osobních svobod a všeho...