JAZZZ: nám v podstatě na chatě za potokem bují vrby, kterým spousta větví schne sama od sebe, další dříví se dá většinou nasbírat podél řek.. .způsobů obnovitelného získávání dřeva je víc, nemusíš to mít na vlastním pozemku. ale je fakt, že na chatě jsem nikdy nepřezimoval a nezkoušel, kolik dřeva protopím.
2m^2 je optimistický odhad, tolik protopím v Praze, kde krbem jen přitápím. Máš pravdu, že kombinace soláru se dřevem pokryje většinu energetických potřeb, kromě elektřiny v zimě. Pokud bych se opravdu rozhodl budovat ostrovní systém (pravděpodobně by šlo o nějakou chatku na samotě bez elektřiny...), tak jsem právě neustále přemýšlel, jak krb či krbová kamna zkombinovat s nějakým druhem motoru.. parní stroj spotřebovává vodu, takže asi stirling, ovšem na rozdíl od éry, ve které se původně používal, by vyráběl elektřinu do stejné baterie, jako v létě soláry.
psal jsem tuhle vizi už několikrát, ovšem otázkou je, kolik komponent by systém měl mít, aby se vyvážila komplexita a úspornost. třeba rekuperační větrání: je potřeba hlavně v zimě, takže co takhle jeho větrák místo elektřinou roztáčet _přímo_ tím Stirlingovým motorem? (tedy jakmile bych zatopil v krbu, současně bych rekuperačně větral...). Nebude to ale moc hlučné? A když už to budu mít takhle propojené, co takhle ten stejný motor nepoužít buď v zimě jako generátor, nebo v na jaře a na podzim pro rekuperační větrání i když se v krbu netopí? A co složitost a životnost systému: udělal už někdo lineární Stirlingův motor, pod kterým se dá zatopit dřevem? bylo by to účinější, než pokusy s mini-větrníky?