• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    NAVON_DU_SANDAU
    NAVON_DU_SANDAU --- ---
    LINKOS: na výrobu energie je lepší fotovoltaika i kdyby při horší účinnosti kvůli jednoduššímu provozu, vždy chceš minimum pohyblivých částí, co nejmenší rozdíly teplot a co možná bez vody. Otázka účinnosti u jakýhokoli slunečního generátoru je vždy o záboru plochy, tedy nesrat se s tím na pole a z hlediska krajiny cenný lokality. Panel na střechu nebo nad parkoviště dostaneš snáz, než zrcadlovou elektrárnu (byť nikde netvrdím, že tak snadno, jak by si mnozí mysleli).
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    NAVON_DU_SANDAU: ale jo, já jsem říkal, že jsem tohle viděl v kombinaci s parním strojem, ano, ne s turbinou, ale fakt s parním strojem a že mě zajímá jestli pro výrobu elektřiny by to bylo účinnější než panely. No sice to dá víc tepla než solar elektřiny, ale to ještě musíš převést na pohybovou a následné elektrickou energii, v kombinaci s parním strojem, ktery má účinnost ani ne 30%uz se to nevyplácí. S turbinou by to bylo už samozřejmě taky jinde, ale zase neznáme kolik energie stratime cestou a následnou přeměnou, kolik ztratíme tím uschováním do toho média atd.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    DZODZO: mě se líbí jeho aktivity v Africe s malárií a očkováním. Případně že se snaží vymyslet (resp. zaplatil lidi co se snaží vymyslet) bezuhlíkovou ocel a beton
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    JIMIQ: vsak mozu mat aj medeny drat z DS, ale teoreticky by mohli usetrit hafo elektriny, keby to co islo tavili priamo slnkom a keby uz nesvietilo, tak si pritopia elektrinou

    gates tych projektov ma viac, resp. ta jeho nadacia, tuto nedavno napr. splachol par milionov do zachoda (bezvodeho :)
    NAVON_DU_SANDAU
    NAVON_DU_SANDAU --- ---
    ABDULAH: LINKOS: pozor tady jde o něco jiného než zrcadlová elektrárna. V tý nejsou potřeba ty extrémní teploty,.
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: vis co znamena myslet?

    Chce to kalkulacku - zapocitat vsechno - a pak muzes myslet
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    já vím :-) ale pořád si myslím že je lepší využít měděný drát z trafostanice a elektrickou spirálu.

    Tohle může být fajn pro off grid, ale neumím si představit off grid průmyslový provoz (jak bylo řečeno, potřebují vodu, lidi, další infrastrukturu, dopravu materiálu, odvoz hotových výrobků).
    Páně Gates zase do něčeho investoval, tak se o tom píše :-)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ale ved gro tej novej technologie by malo byt v tom, ze sa to teplo pouzije priamo pri tom spracovacom procese, nie na vyrobu elektriny a nasledne na pohananie nejakych peci
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    a taky peak produkce CSP světově je 5,5GW a FV je 600GW... hmm :D
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    jinak CSPčka používají na rozběh zemní plyn
    Ivanpah Solar Power Facility - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Ivanpah_Solar_Power_Facility#Fossil_fuel_consumption
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ABDULAH: neni to lepsi nez fve+baterie. Vis proc? Protoze jde o prachy a na ucinnost sere pes :-)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    LINKOS: muzes si zita v lidlu kauflandu bile koupit pecvo od nas :-) kamiony se nakladaji ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    LINKOS: tak vidis sikovnej nunu ... Zvladne to i bez druheho ... A co je to lepsi nez fve + baterie?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ABDULAH: jo já už sem si to našel, sice tam srovnávají tepelnou energii s elektrickou, ale pro představu mi to stačí... Teď už tomu jen vyhradit to místo na polích...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    LINKOS: jestli za me vymenis cep v -30 na zakladaci v mrazaku tak se tomu budu venovat. Ted se ohrivam delam si caj a pujdu to dodelat ... To vis ty mene vzdelani pracuji ...

    Kdyz vlezes na net jiste najdes papiry od te elektrarny kde bude co delas ... Odkaz - google - pdf
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ABDULAH: jakože budeš dělat pana tajného a chtít po mě irelevantní výpočty? Taková jednoduchá věc jako z čeho je větší zisk energie na m2 a ty z toho naděláš...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    LINKOS: doporucuji navstivt internet - lepsi nez domnenky
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    LINKOS: kdyz to spocitas dosttnes to co chces vedet ...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ABDULAH: navíc klidně se to teplo může ukládat i do té soli, to jako vůbec není jádro problému
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ABDULAH: já si myslím, že tohle vůbec není podstatné, podstatně je kolik získáme energie z plochy, pak mužem řešit co se vyplatí, nebo když si argumentoval, že solary zaberou moc místa, tak se to vstahovalo jen na panely?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam