JIMIQ: Chtěl jsem jen napsat, že to není tak nepodstatný rozdíl, jak se na první pohled zdá. Většinou to neřešit a výměnu za FVE (tmavou) vítám. Protože i když se ta energie vyrobená přemění na energii k chlazení, stále ji spoustu zůstane.
Ale někdy ty barvy dokáží udělat slušnou paseku. Hlavně ve velkém (města a průmyslové zóny)
JIMIQ: Myslím že už jsem to tu někde uváděl. Dá se asi dohledat. Zdrojů je více, napříč kontinenty.
Teď nechci citovat zdroj ale píšu jak to vidím já i když to z toho co jsem četl úplně nevyplývá:
1) město-aglomerace má hlavní výhodu v soběstačnosti. Tedy většina zdrojů se vyrábí v tom místě. To ale nikdy nebude 100%ní a se vrůstajícím počtem obyvatel to klesá (ten přírůstek ne absolutní číslo)
2) druhá výhoda je (zdánlivě) menší potřeba infrastruktury. To zdánlivě tam uvádím schválně, protože protože jsou na ní kladeny mnohem větší nároky, hlavně na údržbu, která je nejen ekonomicky ale hlavně energeticky a zdrojema velmi náročná. Takže je to se vzrůstajícím počtem obyvatel vlastně nevýhoda.
3) fakt který v tom vidím já, že třeba postavit bytový dům není energeticky ani zdrojově lepší než postavit (a hlavně udržovat) ekvivalent malých domků. Rozumný kompromis vidím v řadové zástavbě, která mi z hlediska záboru místa přijde nejúspornější.
4) Jakmile město překročí překročí určitou úroveň, tak strmě roste potřeba dopravy, protože co není ve městě je díky tomu, že jsem městem obklopen, daleko dál... Vznikají satelitní města, která je nutné do toho taky započítat, protože bez nich by to město nefungovalo.
- To kde je ta hranice, závisí hodně na tom jak je to město vybudováno. Například městská fabrika Mladá Boleslav má asi 40k duší a nefunguje už teď Hradec Králové je teď na asi 100k a je na tom mnohem lépe..
JIMIQ: Elektrokotel bych nikdy nikam necpal, to má jak nevýhody elektriky jako ztrátového primárního zdroje, tak nevýhody všech těch složitých a špatně regulujících se systémů.
To že máme stupidní předpisy je jedna věc, ale furt je to nějaký výpočet na papíře který se dá upravit jak potřebuješ. Stačí mít solární ohřev vody a už to vypadá jinak. Tyhle nesmyslný normy už pár let ani nesleduju, ale mám pocit že potřebuješ splnit pouze to aby 20% vylo z obnovitelných zdrojů. Což jde splnit i reálně viz můj reálný dům:
[ CUKI @ Solarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars, ]