• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    KARLS
    KARLS --- ---
    CAL: Jojo, myslím tvojí situaci.
    NIMBUS
    NIMBUS --- ---
    Pokud není viditelně poškozen, tak je to zajímavý. Asi se to můžeš stát. Měříš to přímo za panelem?

    Solar Panel No Voltage: Reasons and Solutions | Solar Power Princep
    https://solarpowerprincep.com/solar-panel-no-voltage/#:~:text=So%20you%20hook%20up%20your,Wiring%2C%20and%20an%20unsuitable%20environment.
    AUDIAC
    AUDIAC --- ---
    NIMBUS: Baterka je vybitá, ale když zapnu motor, tak se z cyrixe trochu dobije a několik hodin mi všechno jede. Regulátor bliká, displej ukazuje, že panel dává 0W. Když jsem zkusil změřit dráty na panelu, tak je tam čistejch 0V.
    NIMBUS
    NIMBUS --- ---
    AUDIAC: když půjdeš po cestě dalších zařízení, není možné, že máš rozbité něco jiného?
    AUDIAC
    AUDIAC --- ---
    Po delší době jsem přišel k obytce a zjistil, že mi nedobíjí solární panel. Mám na střeše přilepenej 150w flexi efte, stáří cca 4 roky, ještě napodzim fungoval. Na zimu jsem ho odpojil od regulátoru a vyndal baterku. Je úplně kaput, nebo je možný, že je tam nejakej drobnej zádrhel? Kabely uhnilý nejsou.
    Jako na potvoru jedu za týden na dovolenou, klasika…
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    GASPODA: no mě by právě zajímal důvod proč to lidi dělají. Holt to někde viděli, tak to bezhlavě zkopírujou. Prostě je to izolovaná soustava a jedu nevidím žádný důvod ani výhodu v tom, když - pól uzemním. Samozřejmě se nebavíme o uzemnění z hlediska bezpečnosti pro rámy, držáky a další příslušenství.

    Stejně jako lidi dneska chtějí zemnit baterie nebo vany v koupelnách... Prostě nesmysl.
    GASPODA
    GASPODA --- ---
    WARBABY8: to bylo gró dotazu, videl jsem dost schemat, kde to tak je...
    CAL
    CAL --- ---
    KARLS: díky,to jsou skvělé odkazy. Jen pro upřesnění když říkáš rozvaděč pro dva elektroměry, myslíš tím konkrétně moji situaci (2 byty v baráku, tzn. 2 elektroměry už teď) nebo myslíš při základní situaci že je původně elektroměr jeden?
    KARLS
    KARLS --- ---
    CAL:
    Ideální mít mít rozvaděč pro dva dvousazbové třífázové elektroměry (pro PRE). Nic moc speciálního. Jen pozor na nutné úpravy viz:
    Pořizujete fotovoltaiku? Pozor na povinné úpravy elektroměrových sloupků - TZB-info
    https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/20379-porizujete-fotovoltaiku-pozor-na-povinne-upravy-elektromerovych-sloupku

    Výrobci rozvaděčů se na tuhle situaci snaží reagovat a dá se domluvit připrava na míru.
    Nejedná se pak o speciální rozvaděč na zakázku za obrovský prachy, jen přizpůsobí standartní skříň dle potřeby zákazníka.

    Každopádně všechno bys měl najít v připojovacích podmínkách PRE:
    https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwisl9v9rPX4AhU6JcUKHYXSAd4QFnoECAoQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.predistribuce.cz%2Fcs%2Fpotrebuji-zaridit%2Fspolupracujici-firmy%2Fpodnikove-normy%2Fpodnikove-normy%2Fmereni%2Fmm501%2F&usg=AOvVaw2qg7hsDGKgGUxVTEKk-Ra5
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CAL: stačí ti dva elektromery. Další je potřeba pokud budeš mít tepelko na firemní tarif. Ale musí tam být HDO případně jiné srandy v závislosti na vybavení domu. Za mě bys měl poptat projektanta říct mu detaily a on ti navrhne řešení.
    CAL
    CAL --- ---
    WARBABY8: :-D díky, hrozně jsi mi pomohl, to jsem vůbec nevěděl a nic jinýho už nepotřebuju.

    XTALIBAN: I tak to ještě nestačí, ale detaily už rozebírat nepotřebuju.
    XTALIBAN
    XTALIBAN --- ---
    CAL: na auto nevim, ale kdyz pridelas FV a poustis neco do site tak ti akorat vymeni elektromer z jednosmerneho na obousmerny (alespon to tak bylo)....
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CAL: a když přijede na víkend tchyně tak musíš mít elektromeru pět. To co píšeš je úplně mimo.
    CAL
    CAL --- ---
    CAL: Aha, tak moje laická představa, že elektroměrová skříň je v rámci designu elektroinstalace už jen nepodstatný detail, vzala za své po prvním kole googlování. To je mazec. Znalostně i finančně..
    CAL
    CAL --- ---
    Snažím se zjistit, jak velkou skříň na elektroměry potřebuju, když teď přesouvám elektroměry z baráku na plot. Jsme v baráku 2 byty, každý má svůj elektroměr, takže minimálně potřebuju skříň na 2 elektroměry. Výhledově ale budem mít na střeše soláry (předpokládám další elektroměr) a ještě později asi budem chtít i nabíjet elektromobil (slyšel jsem, že na to chtějí taky samostatný elektroměr). Jo a jsme v Praze, takže PRE.

    Elektrikář říkal, že skříně na 4 elektroměry se normálně neprodávají, takže to bude na zakázku a bude to drahý. Takže zjišťuju, jestli skutečně potřebujem prostor na 4.
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    GASPODA: proč bys ten mínus pól zemnil?
    XTALIBAN
    XTALIBAN --- ---
    GASPODA: kdyz jsem delal "velke" FV tak se to zemnilo a pospojovalo na zem vsechno. Kdyz jsem si delal svoji malou ostrovni tak jsem mel bezrameckove tenkovstve panely takze jsem zemnil jen zbytek
    GASPODA
    GASPODA --- ---
    XTALIBAN: co jsem zatim nasal info, tak ta zivotnost panelu se tyka spis zemneni ramu panelu / stresni konstrukce.. to me taky zajima, ale dotaz smeroval na 12V obvod na baterce.. v manualu k regulatorum je, ze muzu zemnit, ale nemusim.. prepetovky nemam.. tak se radsi zeptam...
    XTALIBAN
    XTALIBAN --- ---
    GASPODA: za me zemnit, jestli si to dobre pamatuju tak to pomaha proti nejake degradaci panelu ...
    GASPODA
    GASPODA --- ---
    Zemnit relativne malou ostrovni FVE (12V, 2200W menic) na minus pol nebo nezemnit?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam