• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CYBERHIPPY: no, i v Německu mají u Mnichova leckde FV na poli, navíc s mírným sklonem, takže na tom v zimě leží sníh. Ale tohle je dobré, protože je to současně protihluková bariéra. Hlavně asi když něco nacpeš do nějakého ochranného pásma takovéhle zásadní liniové stavby, tak ti do toho asi nekecají místní obecní územní rozhodnutí... a současně je to koridor pro nějaké silové vedení (tuším teď oznámili plán, že koridory dálnic použijá pro kombinaci VVN a nějaké FV na pylonech, což je zajímavý precedens: vůbec netuším, proč by se existující vedení VVN ve stávajících koridorech nemohlo nějak redesignovat, aby pilíře současně byly ověšené FV: ano, nešlo by to připojit ke stávajícím silovým drátům, musely by se připojit jiné, ale základní myšlenka je: pokud připustíme FV jako liniovou stavbu, integrovanou s tím vedením, tak padá argument, že "síť nemá dost kapacity, aby to pobrala" - dost té kapacity to nemá jen v některých bodech, ale někde určitě má...)

    (ostatně já jsem tu už před lety prudil s FV na železničních pražcích, což je ten samý případ: železnice pobere jakékoliv přebytky... akorát místo na pražcích by to zřejmě taky muselo být na protihlukových bariérách, kterých se staví kvanta z betonu a FV by tam určitě nikoho urážet nemohl...)
    CYBERHIPPY
    CYBERHIPPY --- ---
    ...jak se dela fotovoltaika i silnic a dalnic (francie, italie, nemecko...)

    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    DZODZO: a ty znáš takový případ z praxe? Já nikdy nezažil že by distribuce zamítla bateriové úložiště. Takže svádět to na legislativu je opravdu nesmysl.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: Tak hlavně distributor je zodpovědný za chod sítě. Připojit tam něco co se nedá jednoduše dopočítat není pro síť zrovna přínosem. Nebo ne v každé části sítě. Chápu že to není tak snadné. Navíc ta baterie by měla ideálně vykrývat nějaký koncový uzel. Tedy něco jako komunitní úložiště. Protože jinak není jistota že to bude vůbec k užitku.
    Na škole jsme měli nějaký ten úvod do distribuce, ale popravdě to beru za jeden z nejsložitějších silnoproudech oborů.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    WARBABY8: ano a prave distributor ti moze povedat ze "hele my nic jako bateriove uloziste nezname, takze ti to nepovolime" a ty s tym nemozes pravne nic robit, takze sa do toho nikto nepusti
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    DZODZO: A co by podle tebe v tom zákoně mělo být? Tohle je věc provozovatele distribuční soustavy a pokud chceš připojit bateriové ložiště k síti tak to řešíš jako jakoukoli jinou výrobnu s právě s distributorem, který to umožňuje. Nevím co víc k tomu legislativně potřebuješ?
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    WARBABY8: no to je ale nejaky dotaznik, co ked vyplnis ten dotaznik ale ti to neschvalia, lebo to nenajdu v zakone? alebo tie pravidla su ukotvene v nejakom zakone? v tomto sa teda pojem "akumulace" vyskytuje presne raz v sekcii o teplarenstve a pojem "bater" ci "úložiště" tam nie je vobec: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-458/zneni-20230124
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    DZODZO: výstřižek z PPDS z roku 2017 (starší už nemám) tvrdí něco jiného.

    CUKI
    CUKI --- ---
    MARASAN: Znám jenže to je proti tomuhle plyvátko.

    Tady dokáže ta přehrada dát 3GW výkonu a přitom kryje 1GW JE a spolupracuje s několika GW FVE v těsné blízkosti.

    Zatímco Dalešice dají krátkodobě 480MW s velmi mizernou účinností, které jsou dány výškou hráze. Ta má snad necelých 100m

    Zatímco zde je rozdíl asi 500m na vzdálenosti 500m. Prostě takovéto podmínky u nás nemáme.

    Dlouhé stráně jsou náš unikát, kde můžeme vybudovat další?
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    WARBABY8: presne to, ze tento pojem v legislative neexistuje, pokial sa za posledne 2 roky nieco zmenilo, tak to sa omlouvam za dezinfo a davam 2 palce nahoru ceskym zakonodarcom

    V Evropě už jsou stovky bateriových úložišť, v Česku zatím čtyři. Nahradí je v budoucnosti vodík?
    https://www.hybrid.cz/v-evrope-uz-jsou-stovky-bateriovych-ulozist-v-cesku-zatim-ctyri-nahradi-je-v-budoucnosti-vodik/

    „V Česku jsou zatím čtyři velkokapacitní bateriová úložiště. Většímu rozvoji zatím brání legislativa, která pojem akumulace energie v podstatě nezná. Průlom by mohla přinést novela energetického zákona, kterou v současné době projednávají poslanci"
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    THE_MIRACLE: Doplním, že jsem to vyřezával flexou do té záslepky a rámeček mi vytiskl kolega na 3D tiskárně.

    Display zde (určitě se dá sehnat ještě levněji na Aliexpress, ale nechtěl jsem čekat, takto přišel třetí den):

    C dotyková obrazovka - kapacitní LCD IPS 7 '' 1024x600px HDMI + USB Rev 3.1 pro Raspberry Pi Botland - obchod s robotikou
    https://botland.cz/displeje-raspberry-pi/4688-dotykovy-displej-c-kapacitni-lcd-ips-7-1024x600px-hdmi-usb-pro-raspberry-pi-4b-3b-3b-2b-zero--5904422333010.html
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    Tak jsem si ve středu hrál. Není to úplně potřeba, protože Cerbo GX je samozřejmě dostupné přes síť. Ale jelikož jsem hračička, tak jsem stál o to mít ovládací panel i přímo u elektrárny. Originální displej od Victronu vyjde na 8000,-, ale dá se to nahradit displejem k rapsberry za cca 1300,- a funguje to parádně.

    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    DZODZO: co přesně v legislativě podle tebe brání bateriovym ulozistim?
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    CUKI: Dukovany a Dalešice znáš?
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: když já si myslím, že ty baterie by měly být až ta poslednější možnost. Ale pravda legislativa je divoká.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CUKI: no minimalne bateriove uloziska na niekolkohodinovu akumulaciu su dosledok legislativnej nemoznosti taketo zdroje zapojovat
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: A jaké máme možnosti? U nás toho moc nevymyslíme. Neříkám že rezervy nejsou, ale nic moc zásadního.

    Teď jsem byl pár dní u největší přečerpávačky v Evropě Cortes-La Muel, která je velmi dobře spojena s JE o kousek vedle a hlavně s množstvím místní FVE. Jenže najdi takové místo u nás?

    Cortes - La Muela, el complejo de energía hidroeléctrica más grande de Europa - Iberdrola
    https://www.iberdrola.com/conocenos/nuestra-actividad/energia-hidroelectrica/central-hidroelectrica-cortes-la-muela

    navíc bude řvát (asi i oprávněně) tisíce ekologů o tom že měnit takto hladinu nepomáhá místnímu ekosystému. A fakt i když je to obrovská nádrž (ta spodní) tak během pár hodin to dokáže vycucnout klidně dva tři metry vodní hladiny...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Vyráběly příliš. Stát na dvě hodiny odpojil od sítě stovky fotovoltaických elektráren - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-vyrabely-prilis-stat-na-dve-hodiny-odpojil-od-site-stovky-fotovoltaickych-elektraren-40428589

    " S dalším rozvojem nových obnovitelných zdrojů energie tak podle Krčmáře bude nutný také rozvoj akumulace energie, která v Česku nyní z různých důvodů nefunguje."

    jak z ruznych duvodu? duvody su ze v legislative nie je nieco co tam uz davno malo byt
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI
    CUKI --- ---
    KASPAREK:
    WARBABY8: Já tedy u toho modrého štěstí, vidím výhodu toho, že dělá obrovské množství výrobků (které spolu navíc komunikují), často i hodně speciálních (třeba cyrix), ale na druhou stranu je vše rozhozeno do mnoha výrobků, což při většinou nízkonapěťových rozvodech není zrovna šťastné řešení a navíc když něco skládáš, tak místo jednoho kusu potřebuješ tři za cenu toho komplexního řešení u konkurence. Prostě někdy je to dobrý jindy ne. Spolehlivost asi jak co. Mě vadí při většině použití ta šílená dráteničina mnoha malých krabiček.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam